Podpowiadamy, jak dbać o czarne buty, by zawsze wyglądały jak nowe


Wiele osób uważa, że na czarnych butach nie widać brudu. Nic bardziej mylnego! Czarne buty brudzą się, jak każde inne, a niezadbane mogą wyglądać nieestetycznie i zrujnować nawet najstaranniej dopasowaną stylizację. Podpowiadamy, jak dbać o czarne buty, by zawsze wyglądały jak nowe.

Praktyczny kolor

Czerń to bardzo praktyczny kolor. Pasuje niemal do wszystkich stylizacji i jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Z tego względu wiele osób decyduje się na zakup czarnych butów. 

Niektórzy jednak uważają, że na takim obuwiu nie widać brudu. Nic bardziej mylnego! Czarne buty, tak jak każde inne, pod wpływem użytkowania, a nawet niewłaściwego przechowywania, mogą się brudzić. Zbiera się na nim kurz, piasek i błoto. 

Bez względu na kolor, każde nieczyszczone i niezadbane buty mogą szybciej się niszczyć. Jeśli nie chcesz inwestować w nową parę, koniecznie zapoznaj się z radami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. W ten sposób Twoje czarne buty zawsze będą wyglądać jak nowe!

Jak dbać o czarne buty z zamszu?

Czarne zamszowe buty bywają prawdziwym utrapieniem. Zwłaszcza gdy przed pierwszym użyciem zapomnisz o ich impregnacji. Na szczęście nic straconego!

Usunięcie zabrudzeń z zamszu jest możliwe. Zaopatrz się w specjalną szczoteczkę o miękkim włosiu, która pomoże Ci w usunięciu zabrudzeń. Do pozbycia się zalegającej sierści zwierząt możesz z powodzeniem zastosować rolkę do ubrań lub taśmę klejącą. Następnie wyszczotkuj buty, by nadać im doskonały wygląd.

Pamiętaj o regularnej impregnacji butów zamszowych. W ten sposób skutecznie zapobiegniesz powstawaniu uporczywych plam i nieestetycznych odbarwień.

Do usunięcia śladów po soli drogowej przyda Ci się… ciepłe mleko. Wystarczy, że zanurzysz miękką gąbkę w płynie i odciśniesz jego nadmiar, a następnie przetrzesz nią miejsce, na którym pojawiły się zacieki. Powtarzaj tę czynność do skutku i ciesz się butami wyglądającymi jak nowe.

Jak dbać o czarne buty ze skóry?

Czarne buty ze skóry są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu od zamszowych. Przeważnie wystarczy wilgotna ścierka, którą przetrzesz zabrudzenia i zanieczyszczenia.

W przypadku uporczywych plam z tłuszczu przydatna okaże się też soda oczyszczona. Wetrzyj ją w cholewkę buta przy pomocy mokrej szczoteczki z delikatnym włosiem, a następnie wytrzyj zwilżoną szmatką.

Nie zapomnij o regularnym olejowaniu skórzanych butów. W ten sposób nie tylko odżywisz materiał, ale też zapobiegniesz powstawaniu pęknięć. 

Równie istotne jest systematyczne pastowanie obuwia. Zaopatrz się w specjalną pastę do butów i starannie wetrzyj ją w buty. W tym celu możesz użyć starego ręcznika lub zużytej skarpety. Gdy dokładnie rozprowadzisz produkt po cholewce, energicznie ją wyszczotkuj. Dodatkowo możesz wypolerować buty suchą ściereczką.

Jak dbać o czarne trampki?

Zanim zaczniesz czyścić trampki, koniecznie wyciągnij sznurowadła. W pierwszej kolejności wytrzep uporczywy kurz i brud. Do pozbycia się błota możesz użyć twardej szczotki. 

Następnie wymieszaj w misce ciepłą wodę i odrobinę płynu do naczyń, tworząc pianę. Zanurz w niej szczotkę i starannie wyszoruj całe buty bez wsadzania ich do wody. Zwilżona ściereczka pomoże Ci pozbyć się piany.

Tak wyczyszczone buty pod żadnym pozorem nie powinny schnąć przy bezpośrednim źródle ciepła. Unikaj światła słonecznego, kaloryferów czy suszarki. Uzbrój się w cierpliwość i pozwól im samoistnie wyschnąć. Aby nie utracić kształtu, wsadź do wnętrza buta zwinięte gazety lub zrolowane skarpetki.

Nie zapomnij o detalach!

Podeszwa i sznurówki to często pomijane miejsca przy czyszczeniu butów. Nie popełniaj tego błędu! Nawet najstaranniej wymyte czarne trampki nie będą wyglądać dobrze, gdy te detale pozostaną brudne. 

Do wyczyszczenia czarnej gumy użyj gąbki i płynu do naczyń. Sznurówki możesz wyprać z czarnym praniem lub wyczyścić je ręcznie w roztworze mydła i ciepłej wody. Susz je na płasko w zacienionym miejscu.

Jak uratować wyblaknięte, czarne buty?

Czarny materiał ma to do siebie, że pod wpływem wody i światła potrafi tracić kolor. Zastanawiasz się, czy Twoje wyblaknięte, czarne buty da się jeszcze uratować, czy czas spisać je na straty? 

Na szczęście odnowa czarnych butów, których cholewka straciła pierwotny kolor, jest możliwa! W przypadku skórzanych butów przydatna okaże się czarna pasta do butów. Starannie wypastuj buty i gotowe!

Sprawa nieco komplikuje się w sytuacji, gdy masz do czynienia z zamszowym lub materiałowym obuwiem. Pamiętaj, że nie ma rzeczy niemożliwych, a jedyne, czego potrzebujesz to specjalistyczny barwnik, dzięki któremu przywrócisz oryginalny odcień.

Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do działania dokładnie wyczyścić obuwie. Pozbądź się z butów brudu i kurzu oraz pozwól im wyschnąć. Równie pomocne będzie zabezpieczenie gumowej podeszwy. W tym celu możesz zastosować grubą taśmę klejącą.

Użyj szczotki z miękkim włosiem lub odrobiny waty do naniesienia barwnika na powierzchnię buta. Gdy produkt całkowicie wyschnie, możesz nałożyć kolejną warstwę dla uzyskania pożądanych rezultatów. Po zakończonym procesie użyj sprayu ochronnego. W ten sposób utrwalisz barwnik i zapobiegniesz jego spływaniu przy kontakcie z wodą.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Choć przywrócenie czarnego koloru jest możliwe, bezpieczniej jest działać w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.  

Pamiętaj, że regularna impregnacja i dokładne czyszczenie obuwia jest kluczem do sukcesu, jeśli chcesz cieszyć się świetną kondycją czarnych butów przez długie lata.