Podpowiadamy, jak rozciągnąć skórzane buty


Skórzane buty pasują praktycznie na każdą okazję i są w stanie zapewnić stylowy, profesjonalny wygląd. Z tego względu zasługują na szczególne miejsce w Twojej szafie. Szkoda jednak, żeby nigdy nie ujrzały światła dziennego, bo czujesz, że delikatnie uwierają Cię w palce lub pięty, powodując nieprzyjemne uczucie dyskomfortu. Podpowiadamy, jak skutecznie rozciągnąć skórzane buty.

Must-have bez względu na płeć

Skórzane buty to must-have bez względu na płeć. Można założyć je zarówno do sukienki, jak i garnituru niezależnie od okazji. W szafie każdego z nas z pewnością znajduje się co najmniej jedna para doskonale wyglądających butów ze skóry, które są nieco za ciasne, przez co praktycznie nigdy nie miały okazji ujrzeć światła dziennego. Głowa do góry, jeszcze nie jest za późno, by przywrócić je do życia. Dowiedz się, jak niewielkim kosztem i przy minimum wysiłku skutecznie rozciągnąć skórzane buty.

Naturalny materiał, naturalne metody

Skóra to na szczęście naturalny materiał, który można z łatwością rozciągnąć, stosując naturalne metody, które są zupełnie darmowe.

Najprostszą z nich jest tradycyjne rozchodzenie butów. Wszystko, czego potrzebujesz to para za ciasnych butów ze skóry i trochę cierpliwości. Po prostu włóż je na stopy i każdego dnia, minimum przez pół godziny, przechadzaj się w nich po domu. Jeśli będziesz robić to w grubych skarpetach, z pewnością szybciej osiągniesz pożądane efekty. To rozwiązanie sprawdzi się w szczególności przy butach wykonanych z cienkiej skóry. Grubszy materiał jest znacznie mniej elastyczny, przez co może okazać się trudniejszy do rozchodzenia. 

Jeśli nie jesteś w stanie włożyć butów na nogi ze względu na obawę przed otarciami i pęcherzami, posłuż się łyżką do butów. Może być drewniana lub metalowa. Jej grzbietem pocieraj miejsca, gdzie buty są najmniej wygodne. W ten sposób zmiękczysz je, czyniąc je mniej ciasnymi.

Z pewnością masz w domu stare gazety. Zwiń je w kulki i wsadź do buta w miejsce, gdzie odczuwasz największy ucisk. W zależności od tego, czy buty są tylko odrobinę ciasnawe, czy zupełnie niekomfortowe, pozostaw gazety wewnątrz nich na kilka godzin lub całą noc. Podobny efekt uzyskasz, zastępując gazety kulkami ze skarpet.

Ciepło to kolejny sposób, który potrafi zdziałać cuda, gdy masz do czynienia z ciasnymi butami skórzanymi. Włóż na stopy parę grubych skarpet wykonanych z wełny. Jeśli dysponujesz wyłącznie cienkimi, bawełnianymi skarpetami, rekomendujemy założenie kilku par. Następnie załóż buty i usiądź wygodnie. Zachowując odległość około 20 cm, skieruj na nie suszarkę ustawioną na średnią temperaturę i ostrożnie ogrzewaj buty, poruszając stopami. Czas tego procesu nie powinien przekraczać 2-3 minut na każdy but. Nie ściągaj obuwia do czasu, aż nie poczujesz, że się schłodziło.

Mniej popularnym, choć równie skutecznym sposobem na rozciągnięcie skórzanych butów, jest para wodna. Pod jej wpływem materiał zyskuje na elastyczności i dopasowuje się do kształtu stopy. Jeśli nie posiadasz parownicy do ubrań, nic straconego! Równie dobrze sprawdzi się para z czajnika. Skieruj but bezpośrednio w okolicę pary i odczekaj około 30 sekund. Możesz z powodzeniem powtarzać ten proces do skutku.

Pamiętaj, że stosując metody bazujące na wysokiej temperaturze, skóra może stać się podatniejsza na pęknięcia. Aby temu zapobiec, rekomendujemy użycie specjalnego preparatu pielęgnującego do butów.

Zainwestuj w usługi profesjonalisty lub w profesjonalny sprzęt

Zakup sprayu rozciągającego lub prawideł do butów nie stanowi szczególnie dużego wydatku, a może przynieść rewelacyjne efekty, zwłaszcza gdy połączysz te dwa rozwiązania. Spryskaj buty sprayem do zmiękczania skóry i umieść w nich prawidła. Stopniowo reguluj śruby dotąd, aż poczujesz wyraźny opór. Powtarzaj tę czynność do skutku i ciesz się nieporównywalną wygodą.

Spray rozciągający możesz też z powodzeniem zastosować samodzielnie. Spryskane nim buty nałóż na stopy i spróbuj rozchodzić po domu do momentu wyparowania preparatu. Co najlepsze, taki spray z łatwością można przygotować w domowym zaciszu. Wystarczy wymieszać wodę i alkohol w równych proporcjach i spryskać tym wnętrze butów. Uważaj, żeby ich nie przemoczyć!  

Jeśli obawiasz się, że samodzielne majsterkowanie przy za ciasnych butach ze skóry może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych i nie chcesz ryzykować zniszczenia nowego obuwia, którego zakup był dość kosztowny, po prostu skorzystaj z usług profesjonalisty. Rozciąganie skórzanych butów przez szewca zazwyczaj nie kosztuje zbyt wiele, a da Ci pewność, że zostanie przeprowadzone skutecznie.

Do dzieła!

Chodzenie w nowych, skórzanych butach nie musi być torturą, choć uniknięcie otarć i pęknięć nie zawsze jest możliwe. Często musi upłynąć trochę czasu, nim rozchodzisz nowe obuwie i będziesz w stanie nosić je na co dzień. Jeśli mimo wszystko pragniesz pochwalić się światu nowym nabytkiem, rozpocznij od krótkich wyjść. W ten sposób Twoje stopy powoli przyzwyczają się do nowego obuwia, a ono skutecznie zacznie dostosowywać się do ich kształtu.

Całe szczęście, że istnieją sprawdzone, domowe sposoby, dzięki którym w mgnieniu oka rozciągniesz ulubione obuwie maksymalnie aż o jeden rozmiar. Pamiętaj, że rezultat uzależniony jest nie tylko od metody, którą wybierzesz, lecz również od rodzaju skóry, z którego zostały wykonane buty. Do dzieła!