Poznaj sprawdzone sposoby na za ciasne obuwie


Odpowiedni dobór obuwia jest istotny nie tylko ze względu na okazję, lecz również z uwagi na zdrowie. Za ciasne buty, choćby wyglądały naprawdę szykownie, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Źle dopasowane obuwie może powodować wiele nieprzyjemnych i dokuczliwych schorzeń. Dowiedz się, jak im zapobiec i co zrobić, żeby za ciasne buty stały się lepiej dopasowane.

Więcej szkody niż pożytku

Za ciasne buty, nawet te najbardziej stylowe i unikatowe, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Poznaj najpopularniejsze problemy towarzyszące za ciasnym butom i dowiedz się, jak im zapobiec. 

Jednym z najbardziej dokuczliwych problemów spowodowanych przez za ciasne obuwie są pęcherze. Do ich powstania dochodzi na skutek tarcia stopy o wnętrze buta. Pęcherze często pojawiają się przy pierwszym założeniu nowej pary butów. Z tego względu nie zapominaj o rozchodzeniu butów przed ukazaniem ich światu po raz pierwszy. Poświęć kilka dni na noszenie uciążliwego obuwia podczas wykonywania codziennych obowiązków domowych. Najlepiej będzie, jeśli uzbroisz się w cierpliwość i będziesz zakładać je każdego dnia na około godzinę. Gdy czujesz, że buty Cię mocno uwierają, włóż grube, wełniane skarpety. Dzięki temu buty rozejdą się jeszcze szybciej. Unikaj też zakładania nowego obuwia na cały dzień. Zamiast tego noś je stopniowo, upewniając się, że odpowiednio dopasowało się do Twojej stopy. W ten sposób z pewnością zapobiegniesz powstawaniu pęcherzy.

Kolejnym problemem, za który odpowiada noszenie za ciasnych butów, są wrastające paznokcie. W takim obuwiu paznokieć ma zbyt mało miejsca i zaczyna wrastać w skórę otaczającą łożysko wokół niego. W efekcie zmagasz się ze stanem zapalnym paznokcia i jego tkliwością. Aby temu zapobiec, pamiętaj o obcinaniu paznokci na krótko i zastosuj nasze sprawdzone sposoby na za ciasne obuwie.

Wiele kobiet, które decydują się na noszenie za ciasnych obcasów z wąskim noskiem, ma problem z haluksami. Ta nieestetyczna deformacja stopy pojawia się w okolicy pierwszego palca u stopy i może być naprawdę bolesna, a jej leczenie odbywa się operacyjnie. Na szczęście znamy skuteczne sposoby na za ciasne obuwie, które pomogą Ci uniknąć tego schorzenia.

Zyskaj aż o jeden rozmiar

Za ciasne buty, których nie możesz już zwrócić do sklepu, mogą spędzać sen z powiek. Na szczęście wcale nie musisz wystawiać ich na aukcję ani oddawać koleżance. Znamy skuteczne metody, które pozwolą Ci rozciągnąć buty aż o jeden rozmiar. Do dzieła!

Zamiast włosów wysusz… buty!

To samo narzędzie, które stosujesz do suszenia włosów, może zdziałać cuda w przypadku za ciasnych butów wykonanych ze skóry. Załóż do butów tyle par skarpet, ile tylko zdołasz i uruchom suszarkę. Zginaj stopy i poruszaj palcami, kierując strumień ciepłego powietrza na najciaśniejsze miejsca. Pamiętaj, że suszarka powinna pozostawać w ciągłym ruchu, aby nie przypalić skóry. Nie zdejmuj butów aż do ich ostygnięcia i ciesz się prawdziwą wygodą! Rekomendujemy użycie środka pielęgnującego do butów, który zapobiegnie powstawaniu ewentualnych pęknięć na powierzchni buta. Uwaga! Ta metoda nie jest polecana dla klejonych butów – wiązania kleju mogą ulec osłabieniu.

Zamroź balona z wodą

Mrożenie balona z pozoru wydaje się być niedorzecznym pomysłem. Zgodnie z prawem Murphy’ego przynosi jednak niesamowite rezultaty. Wlej wodę do balona, zwiąż go i wsuń w okolice najciaśniejszego miejsca w bucie.  Wsadź buta do zamrażarki i zaczekaj do momentu, aż zamarzająca woda zwiększy swoją objętość, a jednocześnie rozszerzy Twojego buta. Zamiast balona możesz użyć zwykłego woreczka wypełnionego wodą. Upewnij się jednak, że nie przecieka. W przeciwnym razie obuwie mogłoby ulec zniszczeniu. Po wyjęciu butów z zamrażarki pozostaw je w temperaturze pokojowej na około 20 – 30 minut. Po upływie tego czasu pozbądź się balonów i przymierz buty. W razie potrzeby powtórz proces.

Użyj mokrych gazet

Do rozciągnięcia butów przydatne są również zwilżone gazety. Po prostu zgnieć je i umieść w butach taką ilość, jaka tylko się zmieści. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić, by na obuwiu nie pojawiły się zniekształcenia. Odczekaj, aż gazety wyschną i ponownie przymierz buty. W ten sposób staną się bardziej elastyczne i rozciągliwe. Gazety z powodzeniem możesz zastąpić zwilżonymi skarpetkami zwiniętymi w kulki.

Wykorzystaj alkohol

Jeśli masz problem z ciasnymi butami, przyda Ci się odrobina alkoholu i to bynajmniej nie do zatopienia smutków ;-) Wymieszaj alkohol z wodą w proporcji 1:1 i wetrzyj bezpośrednio w uwierające Cię części buta. Załóż je szybko na nogi i noś do momentu wyschnięcia alkoholu. Jeśli nie uwierają Cię wyłącznie pojedyncze fragmenty obuwia, lecz w całości jest ono za ciasne, możesz zwilżyć parę bawełnianych skarpet w tak przygotowanym roztworze. Pamiętaj, żeby przed założeniem ich na nogi dobrze je wycisnąć. Noś skarpetki z ciasnymi butami, dopóki alkohol zupełnie nie wyschnie.

Niezależnie od tego, czy buty są za ciasne na długość, czy na szerokość, wierzymy, że nasze sposoby skutecznie pomogą Ci uporać się z tym problemem. Stosując opisane metody Twoje palce i pięty zyskają dodatkową przestrzeń, a Twoje stopy odwdzięczą Ci się doskonałą kondycją. Nie masz nic do stracenia!