Pranie butów w pralce – jak wyprać buty, by ich nie zniszczyć


Twoje buty straciły świeżość i pokryły się nieestetycznie wyglądającymi plamami, które trudno usunąć? Zastanawiasz się, czy pranie butów w pralce to dobry pomysł? Otóż – to zależy. Zarówno od rodzaju butów, jak i materiału, z którego zostały wykonane. Jakie buty możesz wyprać w pralce, a jakie muszą być czyszczone ręcznie?

Jakie buty możesz uprać w pralce?

Choć w pierwszej chwili pomysł, aby uprać buty w pralce, może wydawać się niedorzeczny, to warto podkreślić, że niektóre rodzaje butów przetrwają tę próbę bez żadnego szwanku. Co więcej, taką ewentualność dopuszczają również producenci, poprzez umieszczenie na metce stosownej informacji. Dlatego, aby mieć pewność, że pranie butów w pralce nie zniszczy Twojej ulubionej pary, nie zapomnij zapoznać się z zaleceniami firmy, która dane obuwie uszyła.

Na ogół pranie w pralce dobrze znoszą buty materiałowe, takie jak trampki lub tenisówki. Warunkiem jest, by było to obuwie szyte. Możesz spotkać się również z opinią, że ta metoda znajdzie zastosowanie także z butami sportowymi, jednak w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność.

Z pewnością zainteresuje Cię fakt, iż niektórzy popularni producenci obuwia sportowego, stanowczo zakazują prania ich butów w pralce. Jeśli podejmiesz ryzyko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w momencie uszkodzenia obuwia w trakcie prania, producent nie uzna reklamacji.

Ponadto, kategorycznie odradzamy pranie w pralce takich butów jak: espadryle, modele wykonane ze skóry licowej oraz zamszowej, a także szpilki, ciężkie botki i wszystkie modele klejone. Zbyt długi i intensywny kontakt z wodą, z całą pewnością przyczyniłby się do ich zniszczenia, co w przypadku modeli ze skóry naturalnej, miałoby odczuwalne konsekwencje finansowe. Z kolei w przypadku espadryli, elementem, który nie przetrwa prania w pralce automatycznej, jest charakterystyczna, słomiana podeszwa.

Pranie butów w pralce krok po kroku

Wiesz już, jaki rodzaj obuwia możesz prać w pralce, a jaki zdecydowanie nie powinien się w niej znaleźć. Zanim jednak z radością wrzucisz ulubione buty do bębna pralki, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak bezpiecznie uprać buty, by ich nie zniszczyć.

  • Oczyść buty z większych zabrudzeń, takich jak błoto oraz piasek, które mogłyby uszkodzić bęben pralki, przewody lub filtry.

  • Wyjmij sznurówki, ponieważ ciasny splot uniemożliwia precyzyjne dopranie zanieczyszczeń. Najlepiej uprać je ręcznie lub w małym woreczku. Jeśli jest taka możliwość, radzimy wyjąć również wkładkę. 

  • Nie wrzucaj butów bezpośrednio do bębna! Skorzystaj z płóciennego worka przeznaczonego do prania butów. Alternatywą będzie np. poszewka na poduszkę, ewentualnie 2-3 ręczniki, które zamortyzują uderzenia butów o bęben. 

  • Do prania butów użyj niewielką ilość delikatnego detergentu do prania. Zaleca się całkowitą rezygnację z płynu zmiękczającego. 

  • W ilu stopniach pierze się buty? Temperatura wody nie powinna przekraczać 40ºC. 

  • Wybierz możliwie krótki cykl prania, bez wirowania. W nowoczesnych modelach pralek, z pewnością znajdziesz program przeznaczony do prania obuwia.

Po zakończonym praniu należy dokładnie wysuszyć buty. Pamiętaj, by nie stawiać butów bezpośrednio na słońcu lub w niewielkiej odległości od grzejnika, lub pieca, których działanie mogłoby zdeformować lub odbarwić obuwie. Aby zachować pożądany kształt butów, należy na czas suszenia wypchać je gazetami.

Podsumowując, pranie butów w pralce jest bezpieczne wyłącznie dla określonych modeli obuwia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zawsze zapoznaj się ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu butów lub na metce wewnątrz buta. Automatyczne pranie modeli wykonanych ze skóry, a także bardzo zanieczyszczonych, może skończyć się uszkodzeniem obuwia lub pralki. W miarę możliwości wybieraj pranie ręczne, używając środków dostępnych w sklepach obuwniczych lub korzystając z domowych sposobów, takich jak soda oczyszczona lub delikatny detergent.

Jeśli Twoje buty nie wymagają prania, wystarczy delikatne odświeżenie za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki. Z kolei nieprzyjemny zapach, który jest najczęstszym powodem prania butów, skutecznie zredukujesz specjalnym preparatem dezynfekującym. Na naszym blogu znajdziesz artykuł na temat metod usuwania nieprzyjemnego zapachu z butów oraz czyszczenia białej podeszwy. Zachęcamy do zapoznania się ze wskazówkami, które z pewnością sprawdzą się w codziennej pielęgnacji butów.