Problem z butami? Mamy na to (domowy) sposób!


Przykry zapach z butów? Plamy z soli drogowej? Zsuwające się buty? Piszcząca podeszwa? A może pęcherze i odciski po każdym spacerze? Bez względu na to, jaki masz problem z butami, mamy na to sposób! Zebraliśmy najskuteczniejsze domowe metody, które w mgnieniu oka pomogą Ci uporać się z najczęstszymi problemami obuwniczymi. Zaczynajmy!

Uporaj się z problemami domowymi metodami

Wstydzisz się ściągnąć buty w gościach? Nie możesz pozbyć się uporczywych plam z soli drogowej z ulubionych kozaków? Noszenie szpilek, na które tak długo oszczędzałaś, przyprawia Cię o dreszcze i bolesne pęcherze?  A może masz problem z piszczącymi podeszwami? 

Spokojnie! Jesteśmy tu po to, żeby Ci pomóc. Zebraliśmy najskuteczniejsze domowe metody, które w mgnieniu oka pomogą Ci uporać się z najczęstszymi problemami obuwniczymi.

Co na przykry zapach z butów?

Gdy z Twoich butów wydobywa się przykry zapach, przyda Ci się soda oczyszczona. Wsyp ją obficie do wnętrza buta i poprzechylaj go do momentu, aż produkt równomiernie pokryje całą wkładkę. Pozostaw buty na całą noc, a rano dokładnie je wytrzep lub odkurz. Nieprzyjemna woń i bakterie zostały skutecznie wyeliminowane!

Jak usunąć plamy z soli drogowej domowymi metodami?

Na Twoich ulubionych kozakach pojawiły się nieestetyczne plamy z soli drogowej? Wiemy, jak temu zaradzić!

Przede wszystkim pamiętaj, że liczy się czas. Jeśli nie chcesz, by odbarwienia zostały z Tobą na stałe, musisz działać na tyle szybko, na ile to możliwe.

Do butów zamszowych doskonale sprawdzi się odrobina płynu do naczyń. Nalej kilka kropel na czystą szmatkę i pocieraj energicznie zabrudzone miejsca. Następnie wyszczotkuj zamsz szczotką z delikatnym włosiem.

W przypadku butów ze skóry z powodzeniem możesz użyć połączenia octu i wody w proporcji 1:1. Pozostałości po tej mieszaninie usuń wilgotną szmatką, następnie nałóż odżywkę do butów i gotowe.

Następnym razem pamiętaj, żeby przed założeniem zamszowych butów zimowych zaimpregnować je preparatem wodo- i plamoodpornym.

Jak odświeżyć białe buty i przywrócić im dawny kolor?

Twoje ulubione białe sneakersy straciły kolor i wyglądają mało estetycznie? Wbrew pozorom wcale nie musisz inwestować w nową parę, bo skutecznie doczyścisz je domowymi sposobami. Zanim przystąpisz do działania, wyciągnij sznurówki, które możesz wymoczyć w roztworze wody i wybielacza lub wymienić na nowe.

Poza sznurówkami warto wyczyścić wkładki. Możesz wymienić je na nowe lub wyjąć i wyczyścić przy pomocy szczotki i płynu do mycia naczyń.

Pamiętaj, że jeśli nie przygotujesz odpowiednio swoich butów do czyszczenia, praca, jaką włożysz w doprowadzenie ich do śnieżnej bieli, pójdzie na marne, gdy na pierwszym planie w oczy będą rzucać się stare, poszarzałe sznurowadła.

Żeby wybielić zżółknięte buty, przyda Ci się szare mydło. Stwórz pianę w misce i wcieraj ją w buty do momentu, aż zauważysz, że odzyskują śnieżnobiały kolor. W podobny sposób zadziała stara szczoteczka do zębów i biała pasta do zębów.

Skuteczną metodą jest też użycie „magicznej gąbki”. Delikatnie ją zwilż i pocieraj nią cholewkę i gumową podeszwę. Widzisz, jakie to proste?

Jak usunąć plamy z białych butów?

Gdy masz do czynienia z niewielkimi plamami, pocieraj je szczoteczką do zębów z miękkim włosiem, którą namoczysz w ciepłej wodzie wymieszanej z płynem do naczyń.

Równie skutecznie zadziała ocet. Wlej go do butelki z atomizerem i spryskaj zabrudzone miejsca. Zostaw buty na słońcu, by jeszcze bardziej je wybielić.

Pamiętaj, że jeśli masz do czynienia z białym obuwiem z delikatnej siateczki, warto uzbroić się w cierpliwość. Ten materiał jest bardzo wrażliwy, więc działaj powoli i z umiarem.

Jak szybko rozbić nowe buty?

Do rozbicia nowych butów przyda Ci się odrobina cierpliwości. Zakładaj je na kilkanaście minut każdego dnia, by dopasowały się do kształtu Twoich stóp. Jeśli jednak nie masz zbyt dużo czasu, przygotuj roztwór alkoholu z wodą. Wlej go do butelki z atomizerem i spryskaj wnętrze butów w miejscach, gdzie czujesz ucisk.

W przypadku skórzanych butów możesz użyć suszarki z ciepłym nawiewem i grubych skarpet. Podgrzewaj but do czasu, aż materiał się nagrzeje. W ten sposób zyskasz większą elastyczność i lepsze dopasowanie. Uważaj, żeby nie kierować nawiewu w kierunku miejsc klejenia materiału z podeszwą, co może spowodować rozklejanie się butów.

Jak uporać się z piszczącą podeszwą?

Jeśli podeszwa w Twoich butach piszczy, może być to spowodowane wilgocią, która przedostała się do ich wnętrza. Wystarczy, że zasypiesz wkładkę skrobią kukurydzianą, która w mgnieniu oka wchłonie wilgoć i zapobiegnie wydobywaniu się tego nieznośnego dźwięku. W podobny sposób zadziała proszek do pieczenia, soda oczyszczona lub puder dla dzieci.

Domowe sposoby na ocierające buty

Gdy po krótkim spacerze w nowych butach już czujesz, że się nie polubicie, wcale nie musisz się z nimi rozstawać. Wystarczy, że zastosujesz nasze domowe sposoby i już nigdy nie będziesz musiał martwić się o bolesne pęcherze i otarcia.

Pamiętaj, że ocieranie butów może być spowodowane źle dopasowanym rozmiarem. W większości przypadków winowajcą okazują się za ciasne buty. Jeśli jednak jesteś pewny, że prawidłowo dobrałeś rozmiarówkę, spróbuj nieco rozciągnąć swoje skórzane buty.

Załóż na stopy grube, wełniane skarpety, wsuń buty i ustaw suszarkę na ciepły nawiew, trzymając ją w bezpiecznej odległości od cholewki. W momencie, gdy skóra się nagrzeje, materiał stanie się bardziej elastyczny i idealnie dopasuje się do kształtu Twojej stopy. Zanim ściągniesz buty, zaczekaj, by całkowicie ostygły. Powtarzaj ten proces do momentu uzyskania zadowalających rezultatów.