Romans z okładek: jeansy i buty!

Ostatnie wpisy
Najlepsze buty na Sylwestra Niewygodne obuwie? Jak dobrać odpowiednie wkładki do butów? Jakie kalosze dla dziecka na jesienną słotę? Jak poradzić sobie z niewygodnym obuwiem? Jak przyzwyczaić się do chodzenia w butach na obcasie? Jak nosić botki? Trzy propozycje na modne stylizacje Stylowe buty do pracy biurowej dla niego Najlepsze buty dla kobiet na święta Jak wybrać eleganckie buty dla mężczyzn? Martensy, czyli najwygodniejsze obuwie na jesień i zimę

Kto ich nie zna i kto ich nie nosi? Są ikoną XX wieku: JEANSY!

Pierwsze modele jeansów powstały w Europie w XIX wieku ale tą wersję, którą znamy obecnie stworzyli w 1873 r. Jacob Davis i Levi Strauss w San Francisco, które było małym miasteczkiem ogarniętym gorączką złota. Poszukiwacze złota potrzebowali wytrzymałych ubrań, które były tanie i wygodne a co za tym idzie łatwe w produkcji. Nowatorskim pomysłem Davisa i Straussa było umocnienie szwów i kieszeni za pomocą miedzianych nitów. Co ciekawe pierwsze denimowe spodnie nie były zapinane na guziki ale przywiązywało się je do pasa. Modelowi najwyższej jakości nadano numer 501 i szybko stały się one ubraniem roboczym drwali, farmerów i przede wszystkim kowbojów. Jednak “robotnicza” historia jeansów to dopiero preludium do ich wielkiej kariery.

W latach 50 XX wieku jeansy włożyły zbuntowane amerykańskie nastolatki a stało się to oczywiście pod wpływem gwiazd wielkiego ekranu: Marilyn Monroe (w jeansach zagrała w filmie “Na krawędzi) i Jamesa Deana ( w “Buntowniku bez powodu”). Wtedy też pojawiły się jeansowe koszule i inne dodatki. Wtedy właśnie jeansy stały się symbolem mody młodzieżowej. W latach 70 XX wieku jeansy stały się mundurkiem zbuntowanej młodzieży. Dzwony, długie włosy i jeansowe torby, które hipisi szyli ze starych jeansów. W latach 90 popularność jeansów wybuchła! Jeansowe mogło i powinno być wszystko: spodnie, koszula, kurtka, buty, torebka i opaska na włosach. Pamiętacie to jeszcze z amerykańskich seriali? Aż włos jeży się na głowie! A dalej? Dalej zmieniały się kroje i kolory. Wracały i odchodziły na dno szafy, dzwony, rurki, przecierane, z dziurami, z naszyciami, marmurki…

W Polsce jeansy pojawiły się w latach 50 XX wieku. Można było je dostać jedynie w ekskluzywnych sklepach- Peweksach lub w lumpeksach gdzie można było kupić odzież “z demobilu”. Kosztowały wtedy kilka miesięcznych pensji i obok Pepsi- Coli były najbardziej pożądanym przez młodzież produktem. Podobnie jak w USA denimowe spodnie były popularyzowane przez młode gwiazdy sceny i kina.

Jednak denim to nie tylko spodnie i koszule. Denim rozprzestrzenił się także na dodatki. Do dziś można na ulicach spotkać osoby ubrane w jeansowy total look. To trend sprzed kilku sezonów ale w tym roku denim króluje jako dodatek noszony na nogach! Co powiecie na jeansowe buty? 

Denimowe buty (lub buty z tkanin przypominających denim) mogłą łatwo nadać stylizacji odrobinę nonszalancji lub nadać jej casualowego looku. Założenie jeansowych balerniek do spódnicy sprawi, że będziemy wuglądali mniej formalnie a denimowe trampki do kolorowych spodni sprawdzą się świetnie we wszystkich letnich i weekendowych stylizacjach. Oto one, macie już coś na oku? :)

 

 

Polecane