Rysy i otarcia na butach? Sprawdź, jak je zamaskować!


Powstawanie zarysowań na butach jest naturalnym następstwem codziennego użytkowania. Nie ma możliwości, by uchronić obuwie przed pojawieniem się mniejszych lub większych rys i otarć. Faktem jest natomiast, że zarysowania odbierają butom pożądaną estetykę. Sprawdź, jak zamaskować otarcia na butach, by odzyskały perfekcyjny wygląd.

Pojawienie się różnego rodzaju defektów na butach, nie oznacza wcale, że były używane w niewłaściwy sposób. Nawet ostrożne obchodzenie się z ulubioną parą nie ochroni przed powstawaniem kolejnych otarć oraz zarysowań. Najbardziej newralgiczne miejsca to boki obuwia od strony wewnętrznej, które są najbardziej podatne na otarcia w trakcie chodzenia, a także wierzchnia część cholewki, narażona na powstawanie załamań związanych z anatomiczną budową stopy i naturalnym zginaniem się palców.

Jak zamaskować otarcia na butach?

Jeśli Twoje buty uległy poważnemu zniszczeniu, a rysy są głębokie, niezbędna będzie gruntowna renowacja obuwia. Te drobniejsze i płytsze zarysowania bez trudu usuniesz we własnym zakresie, a co więcej – nie jest to zadanie trudne do realizacji.

Jakie produkty będą potrzebne do niewielkich napraw uszkodzonego obuwia?

W zasadzie wszystko, czego potrzebujesz, to miękka szmatka lub szczoteczka, pasta do butów oraz pasta naprawcza. Pamiętaj, by przed przystąpieniem do czynności, bardzo dokładnie wyczyścić buty oraz, w przypadku modeli sznurowanych – wyjąć z butów sznurówki.

Zastosowanie kremu naprawczego jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie otarć i zadrapań na butach. Ważne jest jednak, by pasta była jak najbardziej zbliżona kolorystycznie do barwy obuwia. Pigment wniknie w rysę, wypełni drobny ubytek, dzięki czemu stanie się zupełnie niewidoczny. Ponadto, jest to produkt zawierający wosk pszczeli, który nada skórze właściwą miękkość oraz elastyczność, co dodatkowo przełoży się na zwiększoną wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Ostatni krok to dokładne wypastowanie butów oraz wypolerowanie miękką ściereczką.

Jednym z domowych sposobów na zamaskowanie otarć na butach, jest zastosowanie w miejscu rysy niewielkiej ilości pasty do zębów. Nałóż niewielką ilość produktu na zarysowanie, delikatnie wetrzyj za pomocą miękkiej szmatki, a następnie wypoleruj obuwie. Jest to jednak metoda, którą należy stosować z dużą ostrożnością, a sama pasta nie może zawierać wybielających mikrogranulek o działaniu ścierającym.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek preparatów, przetestuj ich działanie na niewidocznej części obuwia. Dzięki temu nie tylko będziesz w stanie określić kolorystykę poszczególnych produktów, ale również zapobiegniesz pojawieniu się znacznie poważniejszych uszkodzeń. Jeśli obawiasz się ingerencji w strukturę butów, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w zakładzie szewskim. Fachowiec zamaskuje zarysowania na Twoich butach w sposób profesjonalny, dzięki czemu przedłużysz ich żywotność i przywrócisz ulubionej parze efektowny wygląd.