Soda oczyszczona na buty. Czyszczenie butów sodą oczyszczoną


Soda oczyszczona to produkt, który z dużym prawdopodobieństwem znajduje się w każdym domu. Mało kto wie, że poza jej wszechstronnym zastosowaniem w kuchni, może również posłużyć jako skuteczny środek do czyszczenia butów! Poniżej kilka cennych wskazówek, w jaki sposób możesz zastosować sodę oczyszczoną, aby Twoje buty były lśniąco czyste.

Soda oczyszczona wykazuje szereg właściwości, które sprawdzą się nie tylko w trakcie eksperymentów kulinarnych, ale będą pomocne, chociażby w walce z nieestetycznym brudem na Twoich butach! Ale to nie wszystko, bo oprócz tego naturalizuje kwasy, reguluje pH, a także pochłania nieprzyjemne zapachy, co jest szczególnie przydatne w kwestii utrzymania higieny butów. Jej kolejną zaletą jest również cena - zdecydowanie niższa od profesjonalnych preparatów czyszczących, które możesz znaleźć w sklepach.

Soda oczyszczona do butów - zastosowanie

Soda świetnie radzi sobie jako preparat czyszczący do butów, szczególnie tych wykonanych z tkaniny. W przypadku białego obuwia nie tylko pomoże pozbyć się zabrudzeń, ale również odświeży kolor oraz skutecznie usunie żółty odcień z cholewki oraz z białej podeszwy! Sprawdź, w jaki sposób możesz wykorzystać sodę do czyszczenia Twoich ulubionych butów.

1. Soda oczyszczona z wodą

To zdecydowanie najprostszy roztwór, jaki możesz szybko stworzyć w domu. Wystarczy wymieszać ok. 3 łyżki sody z odrobiną wody, a następnie przy użyciu bawełnianej ściereczki, przetrzeć buty preparatem. W przypadku poważniejszych plam, roztwór możesz nanieść za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem, a następnie delikatnie pocierać plamę, aż do jej zniknięcia. Po przeprowadzonym zabiegu wystarczy przetrzeć but ścierką nasączoną samą wodą, tak, aby pozbyć się nadmiaru sody. I gotowe! Znów możesz cieszyć się swoją ulubioną parą butów.

2. Soda oczyszczona i ocet

Ocet, dzięki swoim właściwościom czyszczącym oraz dezynfekującym, dodatkowo wspomaga działanie sody oczyszczonej. Substancje należy wymieszać w proporcjach 1:1, a następnie, przy użyciu szczoteczki nanieść środek na but i energicznie pocierać zabrudzenia. Na koniec należy przetrzeć buty przy użyciu samej wody. Koniecznie wypróbuj ten sposób zwłaszcza w momencie pojawienia się na butach trudnych do usunięcia zabrudzeń. Wszelkie plamy powinny zniknąć bez większych problemów.

3. Soda oczyszczona na brzydki zapach

Wkładki znajdujące się w naszych butach, muszą być dokładnie oraz regularnie czyszczone, ponieważ jest to miejsce, w którym zbiera się przede wszystkim pot oraz mnóstwo zabrudzeń. Zaniedbanie systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że wkładki zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach, a ponadto staną się miejscem rozwoju bakterii i grzybów.

Materiałowe wkładki możesz w bezpieczny sposób wyprać w roztworze wody, płynu do naczyń oraz odrobiny sody oczyszczonej. Po dokładnym wyschnięciu oraz umieszczeniu wkładek z powrotem w bucie, wsyp łyżeczkę sody oczyszczonej do jego wnętrza, dokładnie rozprowadź proszek po całej powierzchni, a następnie pozostaw na całą noc. Soda oczyszczona wchłonie nieprzyjemne zapachy, a Ty będziesz dalej cieszyć się użytkowaniem swojej ulubionej pary butów.

Sodę oczyszczoną możesz używać samodzielnie, w połączeniu z wodą lub tworząc z niej gęstą papkę – wybór metody pozostawiamy Tobie. Niemniej jest to prosty sposób, by niewielkim kosztem uzyskać niezwykle skuteczny środek czyszczący, który z powodzeniem będzie mógł zastąpić profesjonalne odpowiedniki dostępne w sklepach.