Sprawdź, co Twoje buty mówią o Twojej osobowości


Podobno nie należy oceniać książki po okładce, a człowieka po wyglądzie. Jednak to, jak wyglądają Twoje buty, może zdradzić wiele na temat Twojej osobowości. Zastanawiasz się, co mówi o Tobie obuwie, które nosisz najczęściej? Zebraliśmy wyniki najciekawszych badań naukowych i zestawiliśmy je z naszymi obserwacjami.

Zaskakujące odkrycia amerykańskich naukowców

Amerykańscy naukowcy są znani z wielu absurdalnych badań, które najprawdopodobniej nigdy nie miały miejsca. Jednak nie tym razem! Badanie przeprowadzone przez analityków z Uniwersytetu Kansas i Wellesley College zostało opublikowane w jednym z cenionych czasopism naukowych.

Uczeni tym razem pod lupę wzięli najczęściej noszone przez uczestników badania buty, które następnie przeanalizowali m.in. pod względem osobowości ich właściciela. Co najciekawsze, jeśli chodzi o pierwsze wrażenie, buty mają większe znaczenie, niż początkowo mogłoby się wydawać. Aż 90% założeń w tym badaniu okazało się prawdą. Oto co odkryli naukowcy!

Stare, lecz czyste i schludne obuwie to znak rozpoznawczy sumiennych osób, które są skłonne do poświęceń. W końcu przez długi czas udało im się utrzymać je w nienagannym stanie! Wymaga to nie lada sumienności i poświęcenia, co prawdopodobnie odzwierciedla się w innych aspektach życia.

Zamiast pielęgnowania kupionych dawniej butów wolisz kupić nowe? To rozwiązanie, zdaniem naukowców, jest najczęściej wybierane przez osoby, którym zależy na tym, co sądzą o nich inni ludzie. Co więcej, takie osoby odczuwają lęk przed przywiązaniem. Najprawdopodobniej, osiągają też wysokie dochody, skoro mogą pozwolić sobie na regularny zakup nowego obuwia.

Jeśli jednak najczęściej towarzyszą Ci brudne, zniszczone buty, prawdopodobnie zupełnie nie przejmujesz się opinią innych i lubisz żyć po swojemu.

Eleganckie szpilki i wypastowane półbuty

Jeśli nawet bez szczególnych okazji, chętnie zakładasz eleganckie szpilki lub starannie wypastowane półbuty, prawdopodobnie lubisz sprawiać wrażenie osoby niezależnej, zdeterminowanej i pewnej siebie, a Twój wygląd ma dla Ciebie większe znaczenie, niż uczucie komfortu. Inni postrzegają Cię jako profesjonalistę i kogoś dojrzałego, a Ty lubisz być w centrum uwagi.

Koturny i słupki zamiast zabójczych obcasów

Zamiast zabójczych obcasów wolisz koturny lub słupki? Prawdopodobnie jesteś kobietą, która lubi łączyć świetny wygląd ze świetnym samopoczuciem i oba te aspekty traktujesz jednakowo. Choć lubisz, gdy Ci wygodnie, nie rezygnujesz z emanowania pewnością siebie.

Buty na płaskiej podeszwie

Najczęściej zakładasz balerinki lub mokasyny? Prawdopodobnie należysz do grona skromnych, miłych i pracowitych kobiet, które nie chcą utrudniać sobie życia i działają w sposób praktyczny. Lubisz wyglądać profesjonalnie, ale jednocześnie nie chcesz katować się w wysokich szpilkach. Cenisz świetny wygląd, ale nigdy nie stawiasz go ponad swoim komfortem. Choć Twój wygląd jest dla Ciebie ważny, nie spędza Ci snu z powiek.

Sportowe buty w stylu ulicznym

Wybierasz na co dzień wsuwane buty w stylu slip on? Najpewniej lubisz, gdy jest Ci wygodnie i gdy czujesz się maksymalnie swobodnie. Jesteś wyluzowany i – choć nieszczególnie przepadasz za wyróżnianiem się z tłumu – nie chcesz, by inni postrzegali Cię jako kogoś nudnego. Wyróżnia Cię za to napięty harmonogram, w którym stawiasz nie tylko na obowiązki, ale też na przyjemności. Działasz wielozadaniowo i robisz to produktywnie.

Krzykliwe, przykuwające wzrok buty

Stawiasz na przykuwające wzrok obuwie? Wybierasz krzykliwe, błyszczące buty? Najprawdopodobniej jesteś osobą pewną siebie. Z pewnością należysz do grona ekstrawertyków i jesteś otwarty na nowe możliwości. Lubisz się wyróżniać i być w centrum uwagi.

Niewygodne obuwie

Wybierasz na co dzień niewygodne obuwie? Bez względu na to, czy to niebotyczne szpilki, czy szpiczaste buty na płaskiej podeszwie, prawdopodobnie cechują Cię ogromne pokłady cierpliwości. Jesteś osobą spokojną i trudno wyprowadzić Cię z równowagi.

Co kolor butów mówi o ich właścicielu?

Nie tylko amerykańscy naukowcy zajęli się korelacjami między rodzajem noszonych butów a cechami osobowości. Do podobnych wniosków doszli eksperci zajmujący się psychologią kolorów. W końcu to właśnie barwy wywierają duży wpływ na to, jak postrzegają nas inni.

Czarne buty są najczęściej wybierane przez osoby ceniące klasyczne, ponadczasowe rozwiązania. Jeśli to i Twój wybór, prawdopodobnie niezbyt przepadasz za eksperymentowaniem, a wybierasz to, co już znasz. Jesteś dość tajemniczą osobą i czasami ciężko Cię rozgryźć. 

Jeśli w Twojej kolekcji obuwniczej dominują białe, zadbane buty, prawdopodobnie jesteś osobą schludną i niezawodną. Starasz się dbać zarówno o rzeczy materialne, jak i o relacje z innymi ludźmi. Jesteś dobrze zorganizowanym perfekcjonistą i lubisz wyzwania.

Z kolei czerwone buty to atrybut osób odważnych i optymistycznych. Prawdopodobnie jesteś ekstrawertykiem. Masz silną osobowość i nie przejmujesz się tym, co sądzą na Twój temat inni, choć lubisz spędzać czas wśród ludzi.

Niebieskie modele są natomiast wybierane przez osoby lojalne, które nie boją się iść na kompromis. Jesteś indywidualistą i lubisz aktywnie spędzać czas, robiąc coś kreatywnego.

W Twojej garderobie nie ma jednego, dominującego odcienia butów? Różne kolory również wiele o Tobie mówią. Prawdopodobnie lubisz innowacje, jesteś optymistą, a w towarzystwie zarażasz innych pozytywnym myśleniem.