Sprawdź, czy popełniasz te błędy przy zakupie butów dla dziecka


Zakup butów dziecięcych to nie lada wyzwanie. Choć rodzice dla swoich pociech zawsze chcą tego, co najlepsze, niekiedy nieświadomość pewnych zasad może być zgubna i utrudniać prawidłowy rozwój dziecięcych stópek. Aby temu zapobiec, przygotowaliśmy zestawienie najczęściej popełnianych błędów. Sprawdź, czy ich nie popełniasz!

Dziecięce stópki wymagają szczególnej troski

Zasadniczo obuwie powinno być wymieniane co kilka miesięcy. Nie ma jednak jednego, ściśle określonego terminu, przez jaki należy nosić jedną parę butów, a dzieci nie zawsze są w stanie powiedzieć, kiedy odczuwają dyskomfort spowodowany za ciasnym lub niewygodnym obuwiem. 

Z tego względu niezwykle ważne jest ich stałe obserwowanie i wyciąganie wniosków. Jest kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę, by określić, czy nadszedł czas na zakup nowych butów.

Z całą pewnością buty należy wymienić, jeśli Twoje dziecko zaczyna kuleć lub nieporadnie się przemieszczać. Prawdopodobnie buty są za ciasne i ocierają się o jego stopy, powodując ból podczas chodzenia. Przypatrz się też cholewce i podeszwie. Jeśli zaobserwujesz luzy w szwach i widoczne ślady użytkowania w obrębie palców lub pięty, koniecznie rozejrzyj się za nową parą butów dla swojego dziecka. 

Kupując obuwie dziecięce, musisz jednak pamiętać, że małe stópki wymagają szczególnej troski. Przygotowaliśmy zestawienie najczęściej pojawiających się błędów. Sprawdź, czy ich nie popełniasz.

#1 Zakup butów z drugiej ręki

O ile ubrania po starszym rodzeństwie lub kuzynostwie są świetną możliwością na oszczędzenie pieniędzy, o tyle zakup używanych butów może okazać się zgubny.

W końcu obuwie dopasowuje się do unikalnego kształtu stopy użytkownika, który jest niepowtarzalny.

#2 Kupowanie za dużych butów

Dziecięce stopy rosną z prędkością światła. Wielu rodziców za kuszące uznaje kupowanie większych butów, które teoretycznie powinny posłużyć przez dłużej.

W praktyce jednak może przynieść to więcej szkody niż pożytku. Ściślej ujmując, niedopasowane obuwie może przyczyniać się do upadków, potknięć, a nawet do nieprawidłowego rozwoju stóp.  

#3 Pogoń za najnowszymi trendami

Miniaturowe japonki lub glany mogą wyglądać uroczo, jednak z całą pewnością nie zapewnią niezbędnego wsparcia małym stópkom, jakie potrzebne jest do ich prawidłowego rozwoju. Z tego względu unikaj kupowania swojemu dziecku butów typowo dla dorosłych, takich jak klapki, japonki, czy fantazyjne kowbojki ze szpiczastymi noskami. 

To, co na zdjęciach wygląda rozkosznie, w rzeczywistości może powodować problemy ze stopami w dorosłym życiu. Przykładowo, wspomniane wcześniej szpiczaste noski charakterystyczne dla kowbojek mogą zakłócić prawidłowy rozwój palców i przyczyniać się do deformacji stóp. Z kolei noszenie klapek powoduje konieczność podwijania palców przy chodzeniu, co może skutkować nienaturalnym chodem.

#4 Kupowanie sztywnych butów z gładkimi powierzchniami

Buty dla dziecka pod żadnym pozorem nie powinny być sztywne. W przeciwnym razie mięśnie w stopach Twojej pociechy mogą ulec osłabieniu, a długie spacery i aktywność na świeżym powietrzu przestaną być przyjemnością. 

Elastyczna podeszwa i cholewka umożliwią prawidłowy rozwój mięśni, a jednocześnie pomogą utrzymać równowagę podczas chodzenia i zapewnią nieporównywalny komfort użytkowania. 

Zwróć też uwagę na podeszwy w butach. Zamiast gładkich, śliskich podeszew wybieraj te chropowate i antypoślizgowe. Dzięki temu unikniesz bolesnych upadków i urazów ciała Twojej pociechy.

#5 Stawianie ceny nad jakością

Częstotliwość, z jaką wymienia się dziecięce obuwie, sprawia, że chcąc zaoszczędzić, wielu rodziców decyduje się postawić cenę nad jakością. Nie popełniaj tego błędu. Wybieraj renomowanych producentów, których wyroby cechują się wysoką jakością.

Przed dokonaniem zakupu zapoznaj się z recenzjami i dokładnie przyjrzyj się butom. Sprawdź, czy konstrukcja została wykonana solidnie oraz upewnij się, czy zastosowane materiały będą odporne na codzienne użytkowanie.

#6 Wybór rozmiaru „na oko”

Innym często popełnianym błędem przy zakupie butów dziecięcych jest wybór rozmiaru „na oko”. Bez względu na to, czy kupujesz obuwie w sklepie stacjonarnym, czy internetowym, koniecznie upewnij się, że rozmiar jest dobrze dopasowany.

Jak dobrać rozmiar butów dziecięcych?

Jeśli zdecydowałeś się na zakupy w sklepie stacjonarnym, dobór rozmiaru butów dziecięcych powierz specjaliście. Wykwalifikowany personel w mgnieniu oka prawidłowo dopasuje obuwie. Jeśli nie ma takiej możliwości, możesz zrobić to samodzielnie.

Sprawdź, czy odległość między najdłuższym palcem stopy Twojej pociechy a czubkiem buta jest prawidłowa. W tym celu przyłóż swój kciuk na szerokość. Jeśli bez problemu się mieści, palce Twojego dziecka będą miały wystarczającą ilość przestrzeni. 

Upewnij się też, czy pięta nie będzie wysuwać się z buta przy chodzeniu. Wsuń mały palec z tyłu buta do pierwszej kostki i gotowe.

Gdy Twoje dziecko nie chce współpracować lub preferujesz robienie zakupów przez Internet, odrysuj stopę swojego dziecka na kartce położonej na płaskiej powierzchni. Następnie zmierz odległość między dwoma skrajnie wysuniętymi na długość punktami i uzyskaną długość dopasuj do tabeli rozmiarów.