Trekking - jakie buty wybrać?


Chciałoby się napisać, że na pewno wygodne, ale niewiele nam to pomoże podczas wybieranie odpowiedniej pary obuwia. Tak naprawdę istnieje wiele porad, które pomogą przy kompletowaniu wyprawki na zwiedzanie urokliwych, górskich ścieżek. Dzisiaj chcielibyśmy zebrać je w jeden, sensowny artykuł, który znacznie rozjaśni wam problem w dobieraniu butów na trekking.

Chciałoby się napisać, że na pewno wygodne, ale niewiele nam to pomoże podczas wybieranie odpowiedniej pary obuwia. Tak naprawdę istnieje wiele porad, które pomogą przy kompletowaniu wyprawki na zwiedzanie urokliwych, górskich ścieżek i nie tylko. Dzisiaj chcielibyśmy zebrać je w jeden, sensowny artykuł, który znacznie rozjaśni wam problem w dobieraniu butów na trekking.

Dodatkowo coraz częściej korzystamy z internetowych sklepów, dlatego skupimy się głównie na nich. Aby dobrze wybrać obuwie, należy zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane buty, a także na podeszwę czy długość cholewy. Wszystkie te informacje można znaleźć na stronie i cieszyć się z szybkiego zakupu. Ale nim to zrobimy, zastanowimy się nad trzema najważniejszymi cechami dobrych butów trekkingowych.

Buty wytrzymałe na warunki pogodowe i trudną trasę

Jest to bardzo ogólna porada. Wytrzymałe buty to przede wszystkim takie, które zostało wyprodukowane z odpowiedniego materiału, najczęściej odpornego na wilgoć, wręcz wodoodpornego. Chociaż może się wydawać, że górskie wędrówki po naszych górach to bułka z masłem, czasami może się okazać, że droga nas po prostu przerosła. Zaczął padać deszcz, więc trzeba było ją przerwać i zrezygnować z dalszego wchodzenia, bądź przejściu w bardziej spokojny teren. W takim wypadku buty muszą przetrwać z nami nawet wtedy, kiedy chodzimy po grząskim, nasiąkniętym i nierzadko śliskim gruncie.

Warto pamiętać, że każda para butów po czasie po prostu się zużyje. Należy jednak dbać o nie tak, jak zaleca producent. Skórę, w tym skórę ekologiczną, warto przed pierwszym użyciem zaimpregnować, nie wolno suszyć butów przy otwartym ogniu, na przykład ognisku. Pozwólmy im obeschnąć naturalnie, po powrocie do domu bądź noclegu.

Wybierając but na trudną i lżejszą trasę, trzeba patrzeć na to, jak zbudowane są buty. Jeżeli wybieramy się w zagraniczne szczyty, na których temperatura może być zdecydowanie niższa, warto wybrać buty mocne i ocieplane. Jeżeli wybieramy się w polskie Bieszczady – postawmy na lekkie, ale wysokie obuwie trekkingowe.

Niskie czy wysokie?

Zacznijmy może bardziej od pytania – dlaczego różnica w wysokości cholewy jest tak szalenie istotna? Przyczyna tkwi w bardzo prostej i praktycznej rzeczy. Jeżeli zdecydujemy się na podążanie trasą trudną, wyboistą, wysoka cholewa ochroni naszą kostkę przed skręceniem i innymi urazami. Niższe buty będą odpowiednie na teren mniej wyboisty, bardziej płaski, na którym nie grożą żadne zagrożenia ze strony chociażby śliskich kamieni.

Wysokie buty sprawdzą się także na jesieni, kiedy po lecie zdecydujemy się zdobywać szczyty. Stabilna cholera pomoże nam ustabilizować nie tylko kostkę, ale także śródstopie, piętę oraz staw skokowy w obu nogach. Tak dobrane buty będą stanowić o naszym bezpieczeństwie na każdym górskim szlaku.

Dlaczego obuwie musi być o rozmiar większe?

O tym fakcie wiedzą nieliczni, mocno zainteresowani trekkingiem hobbyści. Większość ludzi, która rekreacyjnie chce się wybrać w góry, nie zdaje sobie sprawy, że powinna kupić buty o rozmiar większe. To zapewni nam wygodę, z kilku względów. Przede wszystkim warto pamiętać, że stopa puchnie. W zimę można włożyć w dobry, trekkingowy but dodatkową skarpetę, która ochroni nas przed zimnem. Problemem może być jednak nie tylko ta pora roku – w zależności od trasy wędrówki i wysokości, na jaką się wspinamy, po prostu może się nam zrobić zimno i dodatkowa para skarpet będzie wybawieniem.

Dobre buty wymagają czasu, aby je znaleźć, ale w sklepie internetowym możesz za jednym zamachem zakupić buciki trekkingowe dla kilkuletniego lub kilkunastoletniego dziecka. Dostępne są w różnych kolorach i wykonane z różnych, odpornych materiałów. Dostępne są buty dla osoby dorosłej, w różnych, sportowych wariantach. W końcu wygoda i bezpieczeństwo całej rodziny powinno być na pierwszym miejscu.