Twój pies gryzie buty? Poznaj 5 sprawdzonych rozwiązań


Twój czworonogi przyjaciel notorycznie gryzie Ci buty? Zacznij od znalezienia przyczyny problemu, a następnie zadbaj o to, by ta sytuacja więcej się nie powtórzyła. Zastanawiasz się, jakie metody będą najskuteczniejsze? Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu raz na zawsze uporasz się z problemem gryzienia butów przez psa.

Psia kość! Mój pies gryzie buty!

Droga para szpilek od projektanta czy znoszone kapcie, które służą Ci od kilku dobrych lat? Dla Twojego psa to prawdopodobnie bez znaczenia! Wszystkie smakują jednakowo ;-)

Zastanawiasz się, dlaczego Twój pies notorycznie gryzie Ci buty? Chcesz powstrzymać swojego czworonoga przed zniszczeniem kolejnych kapci? Szukasz skutecznych porad, dzięki którym raz na zawsze uporasz się z tym problemem?

Jesteś we właściwym miejscu! W naszym poradniku zebraliśmy najcenniejsze wskazówki dla właścicieli niesfornych piesków. Zaczynajmy!

Zidentyfikuj przyczynę problemu

Zanim przystąpisz do działania, koniecznie poświęć czas na identyfikację przyczyny problemu. To najskuteczniejszy sposób, by całkowicie go wyeliminować.

Masz do czynienia ze szczeniakiem? To proste! Najprawdopodobniej Twój piesek właśnie w ten sposób poznaje otaczający go świat. Jego pyszczek i zęby są doskonałym narzędziem. Podobnie, jak w przypadku niemowląt, ząbkowanie u szczeniaków może sprawiać, że wszystko, co tylko znajdzie się na ich drodze, niemal automatycznie trafia do paszczy, kojąc nabrzmiałe dziąsła.

Twój pies za Tobą bardzo tęskni, nawet gdy na krótką chwilę zostaje sam? Pamiętaj o tym, że na butach pozostaje zapach ich właściciela. Nosząc je w pysku, zestresowany czworonóg może poczuć jego obecność i łatwiej poradzić sobie z lękiem separacyjnym i silną tęsknotą.

W zależności od przyczyny problemu podejmij konkretne działania. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy 5 skutecznych metod, dzięki którym na Twoich butach przestaną pojawiać się ślady zębów.

#1 Unikaj pozostawiania butów w zasięgu psa

Jeśli pozostawiasz swoje buty w łatwo dostępnym miejscu, prawdopodobieństwo, że Twój pies je w końcu dopadnie, znacząco wzrasta. W końcu obuwie ma dla niego doskonałą teksturę. Stosunkowo duża elastyczność i wystarczająca wytrzymałość sprawiają, że czworonogi po prostu je uwielbiają. Zwłaszcza gdy buty są wykonane z naturalnej skóry. 

Na szczęście łatwo możesz zapobiec eskalacji problemu. Wystarczy, że po powrocie do domu schowasz buty do zamykanej szafy.  Jeśli będą poza zasięgiem wzroku Twojego pupila, najpewniej nie będą już tak kusząco atrakcyjne. Widzisz, jakie to proste?

#2 Zadbaj o odpowiednią stymulację swojego czworonoga

Kundelek, rasowy pies ani mieszaniec – żaden z nich nie lubi nudy. Wszystkie aktywne zwierzęta potrzebują urozmaicenia i zajęcia. Jeśli Twój pies notorycznie podgryza Ci buty, być może w ten sposób dostarcza sobie rozrywki.

Aby zapobiec temu problemowi, wystarczy, że zadbasz o odpowiednią stymulację swojego czworonoga. Doskonałym zamiennikiem dla butów będą gryzaki dla zwierząt. Wybierz gumowe produkty lub naturalne kości. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się kłopotu, ale też wspomożesz higienę jamy ustnej swojego kudłatego przyjaciela.

#3 Poświęcaj swojemu pupilowi więcej uwagi

Psy uwielbiają zabawę. Kiedy nie poświęcasz im wystarczająco dużo czasu, mogą szukać półśrodków w postaci Twoich butów. W końcu widok czworonoga z ulubionym trampkiem w pysku sprawia, że niemal automatycznie rzucasz wszystko, co robisz, by udać się w pogoń za swoim pupilem. 

W ten sposób Twój pies angażuje Cię we wspólną aktywność. Żeby skutecznie go powstrzymać, wystarczy, że poświęcisz mu więcej uwagi. Zamiast wylegiwać się przed telewizorem, zabierz psiaka na spacer lub porzucaj mu ulubioną piłeczkę po pokoju.

Jeśli nie masz możliwości, by poświęcić dodatkowy czas czworonogowi, zainwestuj w zabawki logiczne przeznaczone dla psów, które zapobiegną nudzie, a do tego pozwolą im trenować umysł.

#4 Nie traktuj starych butów jako zabawki

Myślisz, że Twoje stare buty świetnie sprawdzą się jako zabawka dla Twojego psa i zamiast je wyrzucić, postanowiłeś poddać je recyklingowi i potraktować jako sposób na zapewnienie dodatkowej rozrywki swojemu czworonogowi?

To jeden z najczęściej popełnianych błędów! W końcu Twój pies może mieć trudność z rozpoznaniem różnicy między starymi, zużytymi kapciami a nowymi szpilkami od projektanta, które kosztowały fortunę.

#5 Nie bój się skorzystać z pomocy specjalistów

Jeśli żaden ze sposobów nie zadziałał, a na Twoich butach wciąż pojawiają się nieestetyczne ślady zębów, warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty. Weterynarz lub behawiorysta w mgnieniu oka zdiagnozuje ewentualne problemy i wdroży skuteczne leczenie.

Przyłapany na gorącym uczynku?

Skoro już wiesz, jak uporać się z problemem gryzienia butów przez Twojego psa, warto również skupić się na odpowiednim reagowaniu.

Gdy przyłapiesz swojego czworonoga na gorącym uczynku, pod żadnym pozorem nie rozpoczynaj gonitwy za nim po całym domu. Podejdź do psa z gryzakiem lub kością i spokojnie dokonaj wymiany.

Bądź stanowczy i daj psu do zrozumienia, że to zachowanie jest nieakceptowalne.

Z czasem możesz nauczyć psa komendy „zostaw”. Z całą pewnością okaże się ona przydatna również na spacerach, gdy Twój pupil postanowi skosztować coś, co mogłoby mu zaszkodzić.

Problem rozwiązany!

Jak widzisz, istnieje cała masa metod, dzięki którym skutecznie uporasz się z problemem gryzienia butów przez psa. Zidentyfikuj przyczynę tego stanu rzeczy, a następnie próbuj naszych rozwiązań do skutku. Bądź konsekwentny, a na pewno szybko zauważysz efekty. Powodzenia!