Twoje buty przemokły od śniegu? Mamy na to sposób!


Z pewnością znasz to uczucie, gdy siarczysty mróz szczypie Cię w policzki, a Twoje stopy nagle zaczynają kostnieć. Przemoczone od śniegu buty sprawiają, że każdy kolejny krok przybliża Cię do przeziębienia, a nawet poważniejszej infekcji. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, gdy Twoje obuwie doszczętnie przemoknie, świetnie trafiłeś. Mamy na to sposób!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Znasz to uczucie, gdy siarczysty mróz szczypie Cię w policzki, a Twoje stopy nagle zaczynają kostnieć? Wysokie zaspy śnieżne charakterystyczne dla zimy mogą przysporzyć Ci nie lada problemów – od przeziębienia zaczynając, a na poważnej infekcji kończąc.

Aby temu zapobiec, warto unikać noszenia obuwia, które nie jest wodoodporne, w dni, gdy warunki na drodze są naprawdę niekorzystne. Z tego względu wybieraj nieprzemakalne obuwie, dla którego nawet śnieżne zaspy nie będą stanowić problemu.

Poza wodoodpornością zwróć też uwagę na termoizolację. Szukaj obuwia ze specjalną membraną, która nie przepuści nawet najmniejszych cząsteczek wody, a jednocześnie nie zablokuje oddychalności wewnątrz buta.

Nie zapomnij też o impregnacji obuwia, by ochronić je przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak śnieg. Możesz skorzystać z dedykowanych produktów do impregnacji lub zastosować równie efektywne domowe sposoby. W tym artykule zebraliśmy sprawdzone metody, dzięki którym z łatwością uszczelnisz swoje buty w domowych warunkach.

Co zrobić, gdy buty przemokły od śniegu w drodze do pracy?

Idąc do biura, poczułeś, że Twoje buty doszczętnie przemokły od śniegu, a spędzenie w nich 8 godzin pracy mogłoby skończyć się przeziębieniem? Lepiej nie ryzykuj!

Najmądrzejszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w zapasowe buty i skarpety w miejscu pracy. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony! Dzięki temu w ciągu długiego dnia Twoje buty zdążą wyschnąć, byś spokojnie wrócił do domu, a Twoje stopy nie przemarzną.

Jak poradzić sobie z butami przemoczonymi od śniegu?

Jeśli jednak nie posiadasz dodatkowej pary butów w miejscu pracy, możesz poradzić sobie w inny sposób. Jeżeli masz taką możliwość, zdejmij obuwie i wypchaj je zwiniętymi w kulki gazetami, które zaabsorbują wilgoć. Wybierz magazyn, który nie ma zbyt wielu fotografii, ponieważ mokry tusz mógłby przebić się na cholewkę. 

Dla uzyskania najlepszych efektów wymieniaj papier na nowy, gdy tylko zauważysz, że przemoknął. Po upływie 8 godzin Twoje buty powinny nadać się do ponownego włożenia. Pamiętaj jednak, żeby w ten sam sposób dokładnie dosuszyć je w domu, by uniknąć rozwoju pleśni

Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze źródeł bezpośredniego ciepła. Zostawianie przemoczonych butów pod rozgrzanym do czerwoności kaloryferem może sprawić, że cholewka zniekształci się, a klejenie ulegnie zniszczeniu. Tego rodzaju uszkodzenia są często nieodwracalne! Podobne, niepożądane efekty może przynieść suszenie butów przy pomocy suszarki z gorącym nawiewem.

Jak zadbać o przemoczone od śniegu buty ze skóry?

Gdy masz do czynienia z przemokniętymi od śniegu butami ze skóry, koniecznie zadbaj o to, by zachować ich dobrą kondycję. Dzięki naszym poradom to zadanie będzie dziecinnie proste, a Twoja ulubiona para butów posłuży Ci jeszcze przez długie lata. Wystarczy, że zastosujesz się do tych trzech wskazówek:

Wskazówka #1

Pozwól butom wyschnąć. Pozostaw je w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Pod żadnym pozorem nie wystawiaj butów na balkon lub taras. Wilgoć wewnątrz obuwia w połączeniu z ujemnymi temperaturami może sprawić, że na cholewce pojawią się nieestetyczne pęknięcia.

W celu uzyskania jak najlepszych efektów wykorzystaj stare gazety zwinięte w kulki, które wchłoną wilgoć. Regularnie je wymieniaj, by cieszyć się doskonałymi rezultatami. 

Wskazówka #2

W momencie, gdy Twoje buty będą już całkowicie suche, nie spoczywaj na laurach. Pamiętaj, że woda usuwa z powierzchni skóry ważne składniki odżywcze. Co więcej, proces wysychania przemoczonego obuwia sprawia, że olej naturalnie występujący w skórze wyparowuje wraz z wilgocią. 

W efekcie skóra może stać się sucha i łamliwa, co prowadzi do powstawania pęknięć. Aby temu zapobiec, koniecznie zastosuj specjalną odżywkę do butów skórzanych lub tłuszcz w sprayu przeznaczony do skór licowych. Dzięki temu Twoje obuwie zyska dłuższą żywotność, a do tego będzie wyglądać praktycznie jak nowe.

Wskazówka #3

Równie istotne jest zaimpregnowanie butów, by ustrzec je przed powtórką z rozrywki. Zastanawiasz się, jak to zrobić? To proste! W tym artykule znajdziesz najskuteczniejsze porady dotyczące impregnacji skórzanych butów domowymi sposobami.

Uzbrój się w cierpliwość

Jak widzisz, w przypadku przemoczonych od śniegu butów nie ma dróg na skróty. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest stara i poczciwa gazeta. Nie tylko jest ona łatwo dostępna, ale też niedroga. Alternatywnie możesz wykorzystać:

- ręcznik papierowy

- chusteczki higieniczne

- papier toaletowy

- starą, bawełnianą koszulkę w jasnym kolorze 

Uzbrój się w cierpliwość. Proces suszenia butów w ten sposób zajmie do kilku dni, w zależności od tego, jak mokre są Twoje buty. Aby uniknąć odkształcenia cholewki, możesz dodatkowo zastosować drewniane prawidło do butów.

Wierzymy, że nasze wskazówki pozwoliły Ci uratować Twoją ulubioną parę butów, które przemokły od śniegu. Powodzenia!