Twoje stare buty wcale nie muszą lądować na śmietniku! Sprawdź, jak je wykorzystać


W szafie statystycznej Polki znajduje się 17 par butów, a ponad połowa Polaków rocznie kupuje 3 pary nowych butów. Bez względu na to, czy jesteś w tej kwestii mniej lub bardziej zachowawczy, Twoje obuwie z czasem ulega zużyciu lub zwyczajnie przestaje Ci się podobać. Na szczęście takie buty wcale nie muszą lądować w koszu na śmieci. Podpowiadamy, co z nimi zrobić, by dać im drugie życie.

Daj drugie życie swoim butom

Statystyczna Polka ma w swojej kolekcji aż 17 par butów. Szpilki na szczególne okazje, sandałki na lato, sneakersy na co dzień, śniegowce na mroźne dni, balerinki do biura… W wielu przypadkach ciężko je zliczyć na palcach jednej ręki!

Niektóre są tak wygodne i uniwersalne, że nosisz je niemal na co dzień. Tak częsta eksploatacja sprawia, że buty szybko się zużywają i aż proszą się o wymianę na nowe. Z drugiej strony niektóre wybory są zupełnie nietrafione i buty zalegają na dnie szafy. Podobny los czeka niebotyczne szpilki, których noszenie to prawdziwa katorga.

W zależności od stopnia zużycia butów istnieje mnóstwo sposobów, by dać im drugie życie. W naszym poradniku zebraliśmy najciekawsze z nich.

Działaj w zgodzie z naturą i postaw na zero-waste

Wszechobecny konsumpcjonizm sprawia, że nasza planeta mocno dostaje w kość. Jeśli chcesz żyć w zgodzie z naturą, działaj w rytmie zero-waste. Na czym to polega?

Zamiast wyrzucać, próbuj naprawić lub znaleźć innego właściciela. Jeśli dana rzecz jest mocno zużyta, wciąż możesz uniknąć marnowania. Wystarczy, że zadziałasz w kreatywny sposób i zastosujesz to, co posiadasz w zupełnie nowej roli.

Choć w przypadku starych ubrań jest to bardziej intuicyjne (np. wykorzystanie zużytej koszulki w formie ścierki do naczyń), wielu myśli, że buty nie mają tyle szczęścia. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że obuwie zalegające na dnie szafy nie jest tak bezużyteczne, jak mogłoby się wydawać. 

Szukasz sprawdzonych pomysłów, by ponownie je wykorzystać? Świetnie trafiłeś! Zaczynajmy!

Skorzystaj z pomocy szewca

Gdy problem tkwi w niewłaściwym dopasowaniu lub odrapanym obcasie, z powodzeniem możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Znajdź w pobliżu zakład szewski i zanieś buty do wykwalifikowanej osoby, która w mgnieniu oka za niewielką opłatą rozwiąże Twój problem. 

Ta opcja sprawdzi się, gdy masz do czynienia ze zbyt ciasnymi butami, zniszczonymi flekami lub obcasami bądź zepsutym suwakiem. Szewc może nawet zafarbować buty lub wypolerować je tak, że będą wyglądać, jak nowe.  

Oddaj buty w dobre ręce

Jeśli Twoje buty są w dobrym stanie, nie mają żadnych dziur, a podeszwa nie odchodzi od cholewki, obuwie wciąż jest użyteczne. Zamiast wyrzucać je do kosza na śmieci, możesz oddać je w dobre ręce i sprawić radość komuś innemu.

Po tym, jak nowe szpilki obtarły Twoje stopy do krwi, obiecałaś sobie, że nigdy więcej ich nie założysz? Zamiast chować je głęboko w szafie, oddaj je siostrze lub przyjaciółce. Z pewnością ucieszą się z takiego podarunku.

Twoi bliscy noszą inny rozmiar? Wrzuć buty do pojemnika na używaną odzież lub przekaż do organizacji charytatywnej. Możesz też na własną rękę znaleźć potrzebującą osobę o tym samym rozmiarze stopy. W tym celu przydatne okażą się np. media społecznościowe. Wyszukaj grupę recyklingową z okolicy, zamieść ogłoszenie i gotowe!

Pamiętaj, żeby dokładnie wyczyścić buty przed oddaniem. W końcu będzie je nosić inna osoba!

Wystaw buty na sprzedaż

Droga para butów przestała Ci się podobać lub zwyczajnie nie pasuje do żadnych ubrań z Twojej garderoby? Jeśli obuwie jest w dobrym stanie i kosztowało fortunę, możesz z powodzeniem wystawić je na sprzedaż. 

Skorzystaj z platform sprzedażowych lub portali aukcyjnych. W ten sposób nie będziesz stratna, a Twoje buty zyskają nowego właściciela, który pokocha je od pierwszego wejrzenia.

Wykorzystaj buty w zupełnie innej formie

Z pewnością widziałeś w Internecie masę pomysłów, by niewielkim kosztem zrobić coś z niczego, a jednocześnie ograniczyć generowanie odpadów. Wazon ze starej butelki, domek dla kotów z niepotrzebnego kartonu, fantazyjna dekoracja z korków po winie… 

A gdyby tak wykorzystać buty w zupełnie innej formie? Co powiesz na ogrodową doniczkę ze starych kaloszy? Albo na wieszak na płaszcze ze starych, kolorowych szpilek? Przymocuj cholewkę do drewnianej deski i gotowe! Z butów, które robią wrażenie, możesz wykonać też podpórkę do książek. 

Jak widzisz, kreatywność to klucz do sukcesu! Jeśli wygląd Twojego zużytego buta przyciąga uwagę, z całą pewnością możesz stworzyć niebanalne dodatki do domu czy ogrodu. Jeśli nie, wykorzystaj przynajmniej część z nich. Sznurówki sprawdzą się w formie breloczka do kluczy lub kokardy na prezent. Zużyte podeszwy dziecięcych bucików mogą stworzyć ogrodową ścieżkę dla Twoich pociech. 

Pamiętaj, że w projektach DIY nie ma żadnych ograniczeń. Działaj niesztampowo i twórczo. Wykaż się inicjatywą i wykorzystaj zużyte buty do pokazania światu swojej niebanalnej wizji artystycznej.

Potraktuj wysypisko jako ostateczność!

W przeważającej części buty są wykonane z plastiku lub podobnych materiałów. Sztuczne tworzywa nieulegające biodegradacji to jeden z najgorszych wrogów środowiska naturalnego!

 Z tego względu potraktuj wysypisko jako ostateczność i wykorzystaj nasze porady, by dać drugie życie swoim niechcianym butom. Widzisz, jakie to proste?