Usuwanie tłustych plam ze skóry naturalnej. Poznaj skuteczne sposoby


Tłuste plamy na butach to jedne z najbardziej kłopotliwych zabrudzeń, ponieważ są wyjątkowo trudne do usunięcia, zwłaszcza jeżeli pojawią się na skórze naturalnej. Warto podkreślić, że skóra naturalna, poza gładką odmianą, może charakteryzować się również występowaniem włosia (krótszego lub dłuższego), co oznacza, że materiał ten będzie wymagał szczególnej oraz odmiennej pielęgnacji. Usuwanie tłustych plam ze skóry naturalnej jest trudne, jednak istnieje kilka sposobów, które mogą przynieść dobre efekty.

Usuwanie tłustych plam z butów - profilaktyka

Przy zakupie nowych butów najważniejsze jest zaopatrzenie się w odpowiedni dla nich impregnat. Pamiętaj, aby użyć go tuż przed pierwszym założeniem nowego obuwia, a następnie stosuj regularnie, szczególnie podczas niesprzyjającej pogody. Prawidłowo dobrany impregnat stworzy na butach niewidzialną warstwę ochronną, która zabezpieczy skórę naturalną przed wnikaniem wilgoci oraz osadzaniem się wszelkich zabrudzeń, między innymi tłustych plam.

Jeżeli jednak, pomimo odpowiedniej i starannej pielęgnacji, nie uda Ci się uchronić skórzanych butów przed nieestetyczną, tłustą plamą, mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów, jak poradzić sobie z jej usunięciem.

1. Woda z płynem do naczyń

Wymieszaj ciepłą wodę z kilkoma kroplami płynu do naczyń, a następnie zamocz w niej ściereczkę i delikatnie przetrzyj but. Zdecydowanie łatwiej będzie pozbyć się plamy, jeżeli jest ona czyszczona na świeżo. Po skończonym zabiegu koniecznie przetrzyj but do sucha.

2. Talk w proszku lub mąka ziemniaczana

Ten sposób możemy zastosować nawet w przypadku skóry naturalnej o długim włosiu (zamsz, nubuk). Po delikatnym osuszeniu plamy ręcznikiem papierowym, posyp obszar plamy i pozostaw tak buty na całą noc. Następnie strzep pozostałości mąki lub talku. Aby zwiększyć efektywność tej metody, możesz wspomóc się szczoteczką z delikatnym włosiem. Jeżeli tłusta plama wciąż jest widoczna, czynność należy powtórzyć.

3. Woda z octem

Ocet świetnie radzi sobie z tłustymi plamami na skórzanych butach. Wystarczy zwilżyć szmatkę w roztworze wody z octem, a następnie delikatnie przetrzeć bród. Plama pod wpływem działania octu powinna zniknąć z materiału.

4. Produkty przeznaczone do usuwania plam z powierzchni skórzanych

Jeżeli powyższe metody nie sprawdziły się w walce z uporczywą plamą, możesz poszukać w sklepie specjalnych, profesjonalnych produktów, przeznaczonych do czyszczenia skóry naturalnej.

W asortymencie sklepów obuwniczych bez trudu znajdziesz wszelkiego rodzaju spraye, pasty, kremy, mleczka, balsamy, czy specjalne płyny. Ważne jest, aby produkt dopasować do rodzaju skóry oraz jej koloru, aby uniknąć przebarwień lub zniszczeń. Jeśli nie masz pewności, czy produkt jest odpowiedni, przed pierwszym użyciem wypróbuj go na mało widocznej powierzchni buta, aby mieć pewność, że nie zniszczy materiału.

Po zakończonej pielęgnacji zawsze pozostaw buty do pełnego wyschnięcia, najlepiej w bezpiecznej odległości od intensywnego źródła ciepła i bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Uwaga. Pamiętaj, że skórzanych butów nie można prać w pralce, ponieważ duża ilość wody może zniszczyć materiał oraz prowadzić do jego zniekształcenia. Tak więc pranie nie tylko nie pomoże w usunięciu tłustej plamy z butów, ale z dużym prawdopodobieństwem spowoduje nieodwracalne w skutkach zniszczenia.

Odpowiednia oraz regularna pielęgnacja skórzanych butów, pozwoli Ci zminimalizować, a nawet całkowicie uniknąć występowaniu niechcianych zabrudzeń i tłustych plam. Co więcej, uchroni również Twoje buty przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, co znacznie wydłuży ich żywotność.