W jaki sposób bezpiecznie, ale również skutecznie wyczyścić buty zamszowe?


Zamszowe buty, dzięki swojej niezwykłej elastyczności, bez problemu dopasowują się do kształtu stóp, co sprawia, że uznajemy je za buty niezwykle wygodne. Matowy design sprawia, że ten rodzaj obuwia doskonale wpasuje się nie tylko w codzienne stylizacje, ale również w te bardziej uroczyste, czy formalne, jednak ze względu na ich charakterystyczny materiał, musisz poświęcić znacznie więcej uwagi, aby zadbać o czystość oraz odpowiednie zabezpieczenie obuwia przed trudnymi warunkami pogodowymi.

Co więc należy robić, aby zamszowe buty służyły przez wiele lat, jednocześnie pięknie się prezentując? W jaki sposób bezpiecznie i skutecznie wyczyścić buty z zamszu?

Odpowiednia impregnacja

W przypadku butów zamszowych wyjątkowo ważne jest profilaktyczne zapobieganie osiadaniu zabrudzeń. Szczególnie niekorzystnie działa na nie wilgoć oraz woda. Doskonałe efekty przynosi regularne stosowanie produktów, przeznaczonych do impregnacji skóry zamszowej (przed pierwszym założeniem, a następnie nie rzadziej, niż raz na dwa tygodnie), które zawsze aplikujemy na oczyszczoną powierzchnię.

Uwaga! Przed zastosowaniem preparatu należy sprawdzić jego działanie na małej, mniej widocznej powierzchni buta, aby upewnić się, że nie odbarwi on koloru!

Jak i czym najlepiej czyścić zamszowe buty z zabrudzeń?

1. Szczotka do czyszczenia butów zamszowych

Delikatne zabrudzenia związane z codziennym użytkowaniem, takie jak kurz, czy błoto, bez problemu usuniesz za pomocą szczotki do zamszu. Powinna ona posiadać stosunkowo miękkie i delikatne włosie. Buty przed szczotkowaniem należy pozostawić do pełnego wyschnięcia (unikając ciepłych miejsc, np. kaloryfera, ponieważ zbyt intensywna ekspozycja na wysoką temperaturę może odkształcić but), a następnie wykonywać płynne ruchy ,,pod włos’’.

2. Gumka

Podobnie jak w przypadku szczotki, gumek do zamszu używa się również na sucho. Dzięki delikatnemu pocieraniu możesz bez trudu usunąć znajdujące się na butach plamy, resztki kurzu oraz błota.

3. Pasta, spray, pianka

W sklepach obuwniczych bez problemu znajdziesz specjalne preparaty, przeznaczone do czyszczenia oraz pielęgnacji butów zamszowych. Produkty te nie tylko pozbędą się bardziej widocznych zabrudzeń, ale również odświeżą but, odżywią włosie oraz przywrócą mu naturalny kolor.

Należy jednak pamiętać, aby dobrać odpowiedni produkt, przeznaczony do materiału zamszowego oraz stosować go zgodnie z zaleceniami producenta!

Domowe sposoby na czyszczenie butów zamszowych

Do czyszczenia swoich butów możesz wykorzystać produkty, które z pewnością znajdziesz w swoim domu. Oto kilka łatwych sposobów, dzięki którym bez trudu wyczyścisz buty zamszowe:

1. Skórka od chleba

Jest to wyjątkowo prosta metoda, która pomoże usunąć niewielkie zabrudzenia. Należy delikatnie pocierać but skórką, aż do momentu pozbycia się brudu. Najlepiej sprawdzi się kilkudniowy chleb (skórka nie może być wilgotna).

2. Szczoteczka do zębów (koniecznie z miękkim włosiem) lub gumka do ścierania

To również skuteczny zamiennik profesjonalnych produktów do czyszczenia butów, które możemy znaleźć w sklepach. Podczas ich użytkowania musisz pamiętać, aby wszelkie zabrudzenia zdążyły dokładnie wyschnąć! Delikatne pocieranie włosia pozwoli na skuteczne pozbycie się nieestetycznych zabrudzeń.

3. Nawilżane chusteczki dla niemowląt

Wyjątkowo prosty sposób, który pozwoli na pozbycie się drobnych zabrudzeń z butów, nawet podczas wyjścia z domu. Wystarczy delikatnie potrzeć plamę i możesz dalej cieszyć się z użytkowania Twoich ulubionych butów zamszowych.

4. Mieszanka wody z octem

Należy wymieszać substancje w proporcji 1:1, a następnie potrzeć buty materiałową szmatką. Kolejny krok to przetarcie czyszczonego obszaru samą wodą i delikatne osuszenie buta. Sposób ten ułatwi pozbycie się poważniejszych zabrudzeń oraz nieestetycznych, tłustych plam.

Odnowa butów zamszowych

Renowacja butów ze skóry zamszowej to doskonały sposób, aby cieszyć się ich użytkowaniem przez długie lata – lub pozwolić, aby cieszył się nimi ktoś inny!

Dokładne dbanie oraz systematyczne czyszczenie może nie wystarczyć, aby buty zachowały swoją oryginalną barwę.

Przydatny stanie się więc odpowiedni renowator do butów zamszowych, który przywróci naturalny kolor skóry, jednocześnie zapewniając butom ochronę przed wilgocią oraz zabrudzeniami. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dopasować kolor preparatu do odcienia obuwia.

Czego należy unikać podczas czyszczenia butów ze skóry zamszowej?

1. Nie wolno prać ich w pralce lub ręcznie, przy pełnym zanurzeniu – materiał ten źle znosi kontakt z wodą, a ich całkowite zmoczenie, może powodować zniekształcenie się butów.

2. Nie należy suszyć butów w pobliżu intensywnego źródła ciepła (np. kaloryfer) lub bezpośrednio na słońcu – silne działanie ciepłego powietrza z pewnością odkształci zamszowe buty. Podczas suszenia warto pozostawić buty w ciemnym, ale przewiewnym miejscu, a ich wnętrze wypełnić gazetami, które pomogą w zachowaniu odpowiedniego kształtu.

3. Stosowanie silnych substancji chemicznych, które nie są przeznaczone do czyszczenia skóry zamszowej, może powodować odbarwienia koloru. Do czyszczenia należy więc używać wyłącznie preparatów, które są przeznaczone do tego rodzaju materiału.

Czym jest nubuk?

Nubuk to materiał niezwykle podobny do zamszu. Jest to skóra, charakteryzująca się widocznym włosiem, które po przeciągnięciu palcem, pozostawia ciemne smugi, tworzące się poprzez zmianę kierunku włosia. W przypadku zamszu, włosie to jest jednak znacznie dłuższe.

Kolejną różnicą jest sposób wytwarzania tych materiałów. W przypadku zamszu szlifuję się wewnętrzną stronę skóry, natomiast nubuk zostaje spolerowany po stronie zewnętrznej.

Oba te materiały wymagają specjalnej troski oraz pielęgnacji. Czyszczenie nubuku możesz przeprowadzać w sposób taki sam, jak podczas czyszczenia butów zamszowych.