W roli głównej: buty do pracy stojącej


Cały dzień w pracy spędzasz na nogach? Kilkugodzinne stanie może być uciążliwe nie tylko dla Twojego kręgosłupa, ale też dla Twoich stóp – zwłaszcza gdy masz na sobie niewłaściwie dopasowane obuwie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając buty do pracy stojącej i zdradzamy, których modeli lepiej się wystrzegać.

Cały dzień na nogach…

Gdy większość dnia spędzasz w pozycji stojącej, Twój kręgosłup i stopy powoli zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Uczucie dyskomfortu z czasem przemienia się w nieznośny ból, a Ty z zegarkiem w ręku odliczasz minuty (lub godziny) do zakończenia pracy. 

Na szczęście wcale nie musi tak być! Rozwiązanie Twojego problemu jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. To odpowiednio dobrane buty, które potrafią zdziałać cuda nawet przy wielogodzinnej pracy stojącej. Zastanawiasz się, jakie modele sprawdzą się najlepiej, a których warto unikać? Jesteś we właściwym miejscu! Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Powiedz „nie” bólowi stóp!

Uczucie dyskomfortu, a nawet ból w obrębie stóp często stanowi wynik sztywności mięśni. Aby temu zapobiec, rób co godzinę przerwę na rozciąganie. Wystarczy, że kilkukrotnie podniesiesz łydki. W ten sposób zmniejszy się ilość krwi nagromadzonej w dolnej części ciała i krążenie ulegnie poprawie.

To jednak nie wszystko, co możesz zrobić, by zapobiec bólowi stóp. Przyjrzyj się dobrze butom, które zakładasz do pracy i zastanów się, czy nie wymagają wymiany. Postaw na chodaki z antypoślizgowymi podeszwami lub buty, które zapewnią wystarczającą przestrzeń Twoim palcom. Świetnie sprawdzi się też sznurowane obuwie, dzięki któremu Twoje stopy nie będą miały możliwości niekontrolowanie przemieszczać się podczas chodzenia.

Postaw komfort na pierwszym miejscu

Wybierając buty do pracy stojącej, kieruj się przede wszystkim własnym komfortem. Choć wysokie szpilki sprawią, że będziesz wyglądać obłędnie i dodadzą Ci pewności siebie, po kilku godzinach mogą stać się na tyle uciążliwe, że będziesz marzyć o jak najszybszym powrocie do domu i ukryciu ich na dnie szafy.

Wbrew pozorom całkowicie płaskie podeszwy nie będą też Twoim sprzymierzeńcem. Szukaj butów, które zapewnią dobre wsparcie łuków. W ten sposób ciężar ciała równomiernie rozłoży się na podeszwie. W efekcie ograniczysz uczucie dyskomfortu w obrębie stóp, a nawet zapobiegniesz bólowi pleców.

Wybieraj modele z delikatnie uniesioną piętą. Jeśli nic nie przypadnie Ci do gustu, w swoich ulubionych płaskich butach możesz umieścić specjalne wkładki, które zagwarantują wsparcie łukom Twoich stóp, a Tobie – maksymalny komfort przez cały dzień. Postaw na stabilne, aczkolwiek elastyczne podeszwy, oddychający materiał i wytrzymałą cholewkę. 

Pamiętaj też, że, nawet gdy podwyższenie w obrębie pięty będzie na właściwej wysokości, żaden but nie zapewni Ci wygody, jeśli jego rozmiar będzie źle dopasowany. Za małe buty mogą powodować powstawanie pęcherzy, przez co wytrwanie na nogach do końca dnia będzie graniczyć z cudem. Co więcej, za ciasne obuwie może przyczyniać się do powstawania problemów z krążeniem. Zbyt luźne buty mogą być równie uciążliwe w użytkowaniu. 

Kupując obuwie do pracy stojącej, przymierz je w okolicach późnego popołudnia. W ciągu dnia stopy mają tendencję do puchnięcia, a rozmiar, który jeszcze rano wydawał się idealnie pasować, po paru godzinach może powodować ucisk i ból.

Wygodne buty do pracy stojącej

Gdy już udało Ci się wybrać idealną parę, która spełnia wszystkie Twoje wymagania, pod żadnym pozorem nie zakładaj jej na 8 godzin do pracy. Nowe buty wymagają stopniowego rozchodzenia. W tym celu przyda Ci się para grubych skarpet i odrobina cierpliwości. Noś swój nowy nabytek po domu do czasu, aż kształt butów dopasuje się do Twojej stopy.

Jeżeli mimo wszystko nie możesz doczekać się, aż przetestujesz swoje nowe obuwie do pracy stojącej, zabierz ze sobą dodatkową parę, którą ewentualnie założysz w ciągu dnia, gdy Twoje stopy zaczną odmawiać posłuszeństwa.

Zadbaj o swoje stopy po pracy

Zależy Ci na tym, żeby załagodzić ból stóp po długim dniu pracy stojącej? Szukasz sposobu na ukojenie obolałych stóp? Mamy kilka rozwiązań, dzięki którym na drugi dzień Twoje stopy odzyskają pełnię sił.

Ciepła kąpiel pomoże Ci złagodzić ból, a nawet zmniejszy obrzęk w obrębie stóp. Spróbuj też rozciągać swoje palce, by wzmocnić ich elastyczność i zapobiec dyskomfortowi w przyszłości. Świetnym rozwiązaniem będzie też masaż stóp! Wykonaj go samodzielnie, używając piłeczek tenisowych lub specjalnego wałka, bądź poproś drugą połówkę o pomoc.

Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć

Badacze są jednogłośni – długotrwałe, regularne stanie na twardych powierzchniach może być przyczyną dyskomfortu oraz bólu. Dolegliwości te z czasem mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli chcesz uniknąć przewlekłego bólu, wad postawy i zapalenia stawów, działaj w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Rób regularne przerwy w pracy stojącej, podczas których poświęcisz choć chwilę na rozciąganie. Równie ważne jest, by zainwestować w wysokiej jakości obuwie. Wierzymy, że nasz poradnik pomoże Ci w dokonaniu właściwego wyboru. Powodzenia!