Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby wybrać idealne buty na siłownię


Od nowego roku planujesz zacząć chodzić na siłownię? Poza wykupieniem karnetu równie ważny jest zakup odpowiedniego obuwia. To właśnie ono sprawi, że ćwiczenia i treningi będą dla Ciebie prawdziwą przyjemnością, a ryzyko kontuzji znacząco zmaleje. Nie wiesz jednak, które buty najlepiej sprawdzą się na do podnoszenia ciężarów, a które będą lepsze na zumbę? W naszym poradniku zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje, które ułatwią Ci podjęcie wyboru.

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Od nowego roku masz w planach regularne treningi na siłowni? Świetny pomysł! W końcu w zdrowym ciele drzemie zdrowy duch!

Proza wykupieniem karnetu równie ważny jest zakup odpowiedniego obuwia, dzięki któremu ćwiczenia staną się prawdziwą przyjemnością, a ryzyko kontuzji znacząco zmaleje. Nie wiesz jednak, na które aspekty zwrócić uwagę kupując buty na siłownię i fitness? W naszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat. Zaczynajmy!

Dlaczego warto zainwestować w porządne buty na siłownię?

Porządne buty to must-have, jeśli planujesz regularne treningi na siłowni.

Po pierwsze, ograniczą uczucie zmęczenia stóp, dzięki czemu pozwolą Ci zwiększyć wydajność podczas wykonywania ćwiczeń i uzyskać jak najlepsze rezultaty. Po drugie, znacząco zmniejszą ryzyko kontuzji. Po trzecie, wydane pieniądze na porządne obuwie będą stanowić dużą dawkę motywacji, gdy poczujesz, że chciałbyś jednak odpuścić.

Skoro już wiesz, dlaczego potrzebujesz dobrej jakości butów na siłownię, czas skupić się na cechach, którymi powinny się wyróżniać. Żeby ułatwić Ci podjęcie właściwego wyboru, podsumowaliśmy je wszystkie w tym artykule.

Zadbaj o idealne dopasowanie

Wybierając buty na siłownię, warto dopasować je zarówno do anatomii swoich stóp, jak i do planowanych aktywności, W ten sposób bez problemu znajdziesz parę, w której chodzenie na treningi nie będzie przykrym obowiązkiem, a stanie się regularną przyjemnością. 

Unikaj za ciasnego obuwia. W przeciwnym razie ograniczysz zakres swoich ruchów i sprawisz, że ćwiczenia będą prawdziwą katorgą. Co więcej, nabawisz się bolesnych odcisków, przez które odechce Ci się jakiegokolwiek ruchu. Z drugiej zaś strony musisz uważać również na za luźne buty, z których Twoja pięta będzie wysuwać się przy każdym ruchu. W ten sposób możesz zwiększyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych kontuzji, które na długo wykluczą Cię z gry. 

Na szczęście większość producentów sportowego obuwia oferuje tzw. połówkowe rozmiary, dzięki czemu wybór idealnej pary nie powinien stanowić większego wyzwania.

Poza perfekcyjnym dopasowaniem rozmiarówki koniecznie zadbaj o to, żeby Twoje obuwie nadawało się do wykonywania konkretnych rodzajów aktywności. Szczegóły znajdziesz poniżej.

Jakie buty na bieżnię?

Regularne chodzenie lub bieganie po bieżni wzmacnia mięśnie i kości oraz poprawia wydolność i kondycję. W przeciwieństwie do biegania po asfalcie powoduje mniejsze obciążenie kolan i bioder, a do tego pozwala na wykonanie treningu bez względu na pogodę.

Wybierając buty do biegania po bieżni, szukaj modeli z technologią amortyzacji zarówno w tylnej, jak i przedniej części stopy. W ten sposób wstrząsy zostaną skutecznie pochłonięte, a Ty z łatwością będziesz pokonywać kolejne kilometry.

Jakie buty do podnoszenia ciężarów?

Trening siłowy jest często wybierany przez mężczyzn, którym zależy na umięśnionej sylwetce i lepszej wydolności. Niemniej, ciężary równie chętnie podnoszą kobiety chcące rozbudować tkankę mięśniową w okolicy pośladków i poprawić ogólny wygląd swojej sylwetki.

Jeśli stanowisko z ciężarami będzie najczęściej uczęszczanym przez Ciebie miejscem na siłowni, koniecznie zadbaj o to, by czuć się stabilnie. Wybierz obuwie z antypoślizgową podeszwą i twardymi podeszwami. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci utrzymać ciężary i uzyskać pożądane rezultaty.

Jakie buty do treningów interwałowych?

Krótkie, intensywne treningi interwałowe (HIIT) cieszą się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego! W niedługim czasie pozwalają uzyskać lepszą kondycję i pozbyć się niepożądanej tkanki tłuszczowej, zwiększając jednocześnie masę mięśniową.

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu możliwie najlepszych rezultatów, zadbaj o to, by towarzyszyły Ci odpowiednio dobrane buty. Obuwie do treningów interwałowych powinno być lekkie, a jednocześnie na tyle stabilne, by bez problemu absorbować wszystkie uderzenia. Zwróć uwagę na prawidłową stabilizację stopy, którą zapewni Ci wsparcie boczne. Profil butów do treningów HIIT powinien być stosunkowo niski, aczkolwiek mocny.

Jakie buty na zumbę?

Zumba to specyficzny trening taneczny, podczas którego w przyjemny sposób można pozbyć się niechcianych kilogramów. Te ćwiczenia sprawiają, że cellulit zauważalnie znika, a ciało staje się jędrniejsze. Poza poprawą sylwetki zauważyć można poprawę samopoczucia. Tak energiczne ćwiczenia uwalniają hormony szczęścia i sprawiają, że zyskujesz masę energii do działania.

Jeśli szukasz butów do zumby, celuj w modele, które nie ograniczą Twojej zwinności. Wybierz lekkie buty z elastyczną podeszwą bez antypoślizgowych wstawek. Dzięki temu bez problemu będziesz w stanie wykonywać nawet najbardziej szalone figury.