Wszystko, co warto wiedzieć o pastowaniu butów ze skóry


Właśnie kupiłaś nowe, skórzane buty, które idealnie pasują do Twojego płaszcza na zimę? Nareszcie oszczędziłeś na te eleganckie półbuty ze skóry, które świetnie sprawdzą się na wesele brata? To, że Twój nowy nabytek był stosunkowo drogi i fenomenalnie prezentował się tuż po wyjęciu z pudełka, nie oznacza, że już zawsze będzie zachwycać świetnym wyglądem. Tak naprawdę wszystko w Twoich rękach! Jeśli odpowiednio o zadbasz o swoje buty ze skóry, z pewnością posłużą Ci przez długie lata. Klucz do sukcesu to… pastowanie.

Jak dbać o buty ze skóry?

Dobrej jakości skóra to wytrzymały materiał, który dzięki fenomenalnej trwałości może posłużyć Ci przez długie lata… pod jednym warunkiem — że będziesz o nią odpowiednio dbać.

Dbanie o buty ze skóry to w pierwszej kolejności impregnacja obuwia, którą należy wykonać jeszcze przed pierwszym założeniem ich na zewnątrz. Równie istotne jest pastowanie i polerowanie obuwia, które pomoże zachować im świetny wygląd. 

W naszym poradniku zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie. Zaczynajmy!

Dlaczego warto pastować skórzane buty?

Zastanawiasz się, dlaczego warto pastować skórzane buty? To proste!

Po pierwsze, pastowanie skórzanych butów pomoże Ci utrzymać ich wygląd w nieskazitelnym stanie, a Ty bez względu na okoliczności będziesz wyglądać schludnie i estetycznie. Pasta do butów wydobędzie naturalne piękno skóry, dzięki czemu Twoje buty będą fantastycznie się błyszczeć.

Po drugie, regularnie pastowane buty są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu. To świetny sposób, by zaoszczędzić masę czasu na ich czyszczeniu. Wszystko za sprawą naturalnej bariery ochronnej, która jest tworzona przez pastę na cholewce buta. W efekcie Twoje buty nie są tak narażone na wilgoć, brud i inne zanieczyszczenia, jak w sytuacji, gdy byłyby niewypastowane. 

Po trzecie, dzięki pastowaniu możesz ochronić swoje obuwie przed plamami, uszkodzeniami i zarysowaniami. Dodatkowo pastowanie butów wydobędzie kolor i nada im blasku, zapobiegając jednocześnie blaknięciu spowodowanemu upływem czasu. 

Co więcej, jeśli na Twoich skórzanych butach pojawiły się jakieś zadrapania lub otarcia, dobrej jakości pasta do butów pomoże Ci się z nimi uporać. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku czas jest Twoim sprzymierzeńcom i im szybciej zabierzesz się do działania, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że usuniesz te niewielkie szkody.

Poza tym pastowanie butów to świetny sposób na relaks. Zdaniem wielu osób ten proces jest bardzo uspokajający i niesie za sobą terapeutyczne działanie.

Jak często pastować buty?

Skoro już wiesz, dlaczego warto pastować buty, z pewnością zastanawiasz się, jak często należy to robić, by uzyskać najlepsze rezultaty. Zasadniczo częstotliwość uzależniona jest od tego, jak często nosisz daną parę butów. Gdy masz je na sobie codziennie, pastuj je minimum raz lub dwa razy w miesiącu. W przypadku rzadziej noszonych butów pastowanie należy wykonać co najmniej raz lub dwa razy w roku. 

Nie bój się też zaufać swojej intuicji. Gdy tylko zobaczysz, że Twoje buty zaczynają blaknąć i tracić swój naturalny blask, zaopatrz się w pastę do butów i ponownie tchnij w nie życie.

Nie zapomnij jednak, że regularne pastowanie nie zwalnia Cię z czyszczenia swoich skórzanych butów. Najlepiej codziennie lub kilka razy w tygodniu wycieraj cholewkę i podeszwę wilgotną szmatką, by pozbyć się zanieczyszczeń.

Czym pastować buty ze skóry?

Do wypastowania butów ze skóry potrzebne Ci będą:

  • odżywka do skóry, która zmiękczy i zaimpregnuje skórę
  • pasta do butów skórzanych – kremowa dla delikatnego połysku i idealnego nawilżenia lub woskowa dla maksymalnego błysku i maksymalnej ochrony
  • szczotka z miękkiego włosia końskiego lub ściereczka z mikrofibry (możesz zastąpić ją starą koszulką), która pomoże Ci nadać blasku skórzanym butom
  • czysta ściereczka do wytarcia pozostałości po paście do butów

Jak pastować skórzane buty?

Pastowanie skórzanych butów nie jest tak trudnym zadaniem, jak początkowo mogłoby się wydawać. Krok po kroku tłumaczymy, jak przejść przez ten proces, by cieszyć się najlepszymi efektami.

Krok 1. Przygotuj swoje buty

W pierwszej kolejności warto odpowiednio przygotować swoje buty. Dzięki temu nie tylko ułatwisz sobie zadanie, ale też równomiernie rozprowadzisz produkt. Pozbądź się sznurowadeł, by zyskać lepszy dostęp do całej cholewki. 

Jeśli zależy Ci na zachowaniu pierwotnego kształtu buta, wsuń do środka drewniane prawidła lub zastąp je zwiniętymi w kulkę gazetami bądź skarpetami. 

Krok 2. Pozbądź się zanieczyszczeń

Przed przystąpieniem do działania musisz pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Dzięki temu cholewka będzie odpowiednio przygotowana do działania, co zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych plam i odbarwień.

W tym celu użyj wilgotnej szmatki lub szczotki, która pozwoli Ci sprawnie usunąć kurz i brud. Nie pomijaj żadnych części, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Jeżeli korzystałeś wilgotnej ściereczki, koniecznie zaczekaj, aż Twoje buty całkowicie wyschną. 

Krok 3. Zajmij się odżywianiem

Kolejny etap polega na odżywieniu butów przy pomocy dedykowanego do tego produktu. Pozwoli to na utrzymanie obuwia w nienagannej kondycji i ochroni je przed powstawaniem pęknięć. 

Nałóż równomierną warstwę odżywki na całego buta przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Odczekaj około 5 minut i zetrzyj nadmiar produktu. Następnie zaczekaj, aż Twoje buty całkowicie wyschną, a odżywka wchłonie się w ich powierzchnię.

Krok 4. Wypastuj buty

Nareszcie czas na pastowanie! Wybierz wysokiej jakości pastę do butów ze skóry i nałóż niewielką jej ilość na cholewkę. Wykorzystaj w tym celu czystą ściereczkę z mikrofibry. Następnie okrężnymi ruchami równomiernie pocieraj powierzchnię buta kawałek po kawałku, upewniając się, że produkt dotarł we wszystkie zakamarki.

Krok 5. Wypoleruj buty

Gdy skończysz pastowanie, zajmij się polerowaniem swoich skórzanych butów. Przygotowaną wcześniej suchą ściereczkę z mikrofibry lub szczotkę z końskiego włosia poruszaj w jednym kierunku, by pozbyć się pozostałości pasty i nadać połysk obuwiu. Po chwili zmień kierunek.

Zaczekaj, aż Twoje buty całkowicie wyschną. Umieść je w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. W tym czasie nie narażaj obuwia na bezpośrednie promieniowanie słoneczne ani na działanie innych źródeł ciepła, np. grzejnika. Gotowe! Twoje buty są perfekcyjnie wypastowane, a Ty możesz cieszyć się nienagannym wyglądem.