Wybieramy buty dla potliwych stóp


Nadmierna potliwość stóp to powszechny problem, który uprzykrza życie wielu osobom bez względu na płeć. Na szczęście istnieje mnóstwo sprawdzonych sposobów, by skutecznie się z nim uporać. Jednym z nich jest noszenie odpowiedniego obuwia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, gdy szukasz butów, które pomogą Ci pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Skuteczne sposoby na potliwe stopy

Twoje stopy nadmiernie się pocą, a niespodziewane zaproszenie na kawę do znajomych przyprawia Cię o gęsią skórkę na myśl o konieczności zdjęcia butów? Spokojnie! Istnieje mnóstwo sprawdzonych sposobów, by skutecznie uporać się z problemem nadmiernej potliwości stóp. Domowe metody, które przyniosą najlepsze rezultaty, znajdziesz w tym poradniku.

Jednak często nawet one mogą okazać się niewystarczające, jeśli nosisz niewłaściwe obuwie. Niektóre materiały po prostu wzmagają nieprzyjemny zapach, dlatego lepiej ich unikać.

Jakich butów unikać, by zapobiec nieprzyjemnym zapachom?

Stopy, w porównaniu z resztą ciała, zawierają najwięcej gruczołów potowych w przeliczeniu na jeden centymetr. Ściślej ujmując, na każdej z nich znajduje się ich około 125 tysięcy! Nic dziwnego, że ta część ciała intensywnie się poci, zwłaszcza gdy codziennie przez wiele godzin towarzyszy Ci źle dobrane obuwie.

Gumowe kalosze, plastikowe baleriny lub sneakersy wykonane z tworzywa sztucznego to doskonałe środowisko do generowania nieprzyjemnych zapachów. Jeśli z jakichś względów musisz nosić tego typu obuwie, koniecznie zaopatrz się w absorbujące lub dezodorujące wkładki, które skutecznie odprowadzą wilgoć i zapobiegną nadmiernej potliwości.

Poza odpowiednim doborem materiału, z którego wykonane zostało obuwie, zadbaj o to, by rozmiar był właściwie dopasowany i zapewniał Twoim stopom wystarczająco dużo miejsca do oddychania. Za ciasne buty wywierają silny ucisk na palcach, sprawiając tym samym, że Twoje stopy silniej się pocą. Mówiąc inaczej, jeśli Twoje palce będą zgniecione wewnątrz butów, przepływ powietrza do tej strefy wyraźnie się zmniejszy, zwiększając jednocześnie temperaturę. Chyba nie chcesz stworzyć sauny parowej we wnętrzu swojego obuwia?

Jakie buty sprawdzą się najlepiej dla potliwych stóp?

Skoro już zdajesz sobie sprawę, których butów lepiej unikać, by nie sprzyjać namnażaniu się bakterii, czas, byś dowiedział się, jakie obuwie sprawdzi się najlepiej dla potliwych stóp.

Szukając nowej pary butów, koniecznie zadbaj o to, by do produkcji zostały wykorzystane oddychające materiały, które nie blokują cyrkulacji powietrza. Jednym z najbardziej oczywistych wyborów jest skóra naturalna, która zdecydowanie wykazuje powyższe właściwości. Doskonale sprawdzą się też inne naturalne materiały, takie jak zamsz, nubuk czy płótno, które zapewnią Ci uczucie świeżości niezależnie od Twoich planów. 

Jednak zdajemy sobie sprawę, że skórzane czy zamszowe buty zdecydowanie nie zdadzą egzaminu na siłowni, a prawdopodobnie to właśnie tam najsilniej doświadczasz problemu nadmiernej potliwości stóp. Aby temu zapobiec, wybierz specjalnie zaprojektowane membrany i siatki, które zostały stworzone zgodnie z technologią regulującą temperaturę stóp. 

Dzięki temu – bez względu na to, czy jesteś w pracy, czy na treningu – zachowasz komfort i świeżość przez cały dzień i będziesz mógł zająć się swoimi sprawunkami bez rozpraszania się nieprzyjemnym zapachem.   

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Aby uzyskać maksymalną pewność, że Twoje stopy po zdjęciu butów nie będą nieprzyjemnie pachnieć, koniecznie zwróć uwagę na trzy aspekty, które omówiliśmy poniżej. 

Po pierwsze, skarpetki

Noszenie odpowiednich butów w połączeniu z niewłaściwymi skarpetami może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, a Twoje stopy nadal będą intensywnie się pocić. Unikaj skarpet wykonanych z syntetycznych tkanin, które mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać pozbywanie się wilgoci. Poza naturalnymi materiałami, takimi jak bawełna czy bambus, możesz kupić specjalne skarpetki dla sportowców, które dzięki dodatkowym, niewielkim otworom dbają o prawidłową wentylację i skutecznie odprowadzają wilgoć, minimalizując nieprzyjemne zapachy.

Skutecznym rozwiązaniem rekomendowanym dla osób zmagających się z nadmierną potliwością stóp jest noszenie przy sobie zapasowych skarpetek. Możesz trzymać je w plecaku, torebce lub w szufladzie w pracy tak, by natychmiastowo móc odświeżyć stopy, gdy poczujesz, że są po prostu mokre. 

Po drugie, noś buty na zmianę

Bez względu na porę roku, w Twojej kolekcji powinny znaleźć się co najmniej po dwie pary butów na każdy sezon. Unikaj noszenia tego samego obuwia codziennie. Zrób minimum dzień przerwy przed kolejnym założeniem, by pozwolić swoim butom całkowicie wyschnąć. W ten sposób zyskasz pewność, że nie stworzysz idealnego środowiska do namnażania się bakterii i powstawania przykrych zapachów.

Po trzecie, odpowiednio dobierz wkładki

Ostatnim, lecz niemniej ważnym aspektem sprzyjającym świeżości stóp są wkładki do butów. Wybierz te z naturalnej skóry lub zdecyduj się na technologie dedykowane nadmiernej potliwości. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym przewodniku po wkładkach do butów.

Przykry zapach to nie wszystko!

Pamiętaj, że przykry zapach to nie wszystko, czego możesz się spodziewać, nosząc nieodpowiednie buty. Wybieranie syntetycznych, nieoddychających tkanin w połączeniu z ciasnym rozmiarem to nie tylko winowajcy nieprzyjemnej woni, ale też innych problemów, takich jak grzybica paznokci czy tzw. stopa atlety. Na szczęście kierując się naszymi wskazówkami uda Ci się uniknąć tych nieprzyjemności.