Wybieramy buty dla seniora. Sprawdź, na co zwrócić uwagę


Bez względu na to, czy jesteś mniej, czy bardziej aktywnym seniorem, odpowiednio dobrane buty to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Co więcej, noszenie niewłaściwych butów sprawia, że poruszanie się staje się niewygodne, przez co wielu seniorów rezygnuje z korzystnych dla ich samopoczucia spacerów. Sprawdź, jak temu zapobiec i jak wybrać buty dla starszej osoby.

Aktywnie w każdym wieku

Regularne spacerowanie poprawia zachować witalność i poprawić równowagę. Co więcej, naukowcy dowiedli, że regularne spacery mogą w dużym stopniu zapobiegać poważnym chorobom, z jakimi często zmagają się seniorzy – cukrzycy, nadciśnieniu czy osłabieniu kości.

Jednak noszenie niewłaściwych butów sprawia, że poruszanie staje się niewygodne. W efekcie wiele starszych osób rezygnuje ze spacerów i decyduje się na bardziej pasywne spędzanie czasu. To ogromny błąd! W końcu mniej lub bardziej energiczne maszerowanie niesie za sobą wiele korzyści.

Jeśli nie chcesz, by niekomfortowe obuwie powstrzymywało Cię przed tą formą aktywności, koniecznie sprawdź, jakich cech powinieneś szukać przy wyborze butów dla seniora.

Na co zwrócić uwagę, kupując buty seniora?

Istnieje kilka aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, kupując buty dla osoby w podeszłym wieku. Zebraliśmy je wszystkie w jednym miejscu, by maksymalnie ułatwić Ci wybór. 

Gruba podeszwa dla maksymalnego wsparcia

Wraz z wiekiem dochodzi do utraty tkanki w obrębie stóp. W efekcie może to powodować silniejszy nacisk pięty na podłoże i skutkować nawet bolesnymi dolegliwościami, np. ostrogą piętową. 

Aby zapobiec rozwojowi nieprzyjemnych schorzeń, wybierz obuwie z grubą (ale nie sztywną) podeszwą. Dzięki temu Twoje stopy zyskają maksymalne wsparcie podczas przemieszczania się, a Ty będziesz czuć się komfortowo nawet na dłuższych spacerach. 

Zwróć też uwagę, żeby podeszwa w butach była wykonana z antypoślizgowych materiałów, takich jak guma, co pozwoli Ci uniknąć utraty równowagi i związanych z nią przykrych konsekwencji.

Pamiętaj jednak, że wraz z upływem czasu podeszwa może się zużywać. Z tego względu nie zapomnij o wymianie butów na nowe, gdy tylko zauważysz, że guma uległa starciu. 

Amortyzacja dla bezpieczeństwa

Kolejny istotny czynnik, którego warto szukać w butach dla seniora to amortyzacja. Obuwie stabilizujące bez problemu dostosuje się do ruchu Twoich stóp podczas chodzenia, a także ochroni kostki przed urazami.   

Jeśli zależy Ci na dodatkowym wsparciu, możesz umieścić w swoim obuwiu specjalne wkładki dedykowane dla seniorów. Na rynku dostępne są też silikonowe wkładki z wypustkami, które ograniczają zmęczenie podczas chodzenia.

Perfekcyjne dopasowanie dla komfortowego użytkowania

Równie istotne jest, by buty dla seniora były idealnie dopasowane. To właśnie ten czynnik najbardziej wpływa na komfort użytkowania.

Tematowi dopasowania obuwia poświęciliśmy osobny artykuł, który znajdziesz tutaj. Pamiętaj, by nie przymierzać butów z samego rana. Z uwagi na puchnięcie stóp i kostek w ciągu dnia najlepiej zrobić to późnym popołudniem lub pod wieczór. 

Zwróć też uwagę, by przetestować nowe obuwie wraz ze wszystkim, co planujesz do niego nosić – np. wkładkami ortopedycznymi. 

Łatwe ubieranie i zdejmowanie dla samodzielności

Seniorzy mający problem ze zginaniem się powinni zwrócić szczególną uwagę na łatwość zakładania i zdejmowania obuwia. Dla wsparcia własnej samodzielności, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa, lepiej unikaj obuwia ze sznurówkami.

Statystyki mówią jasno – rozplątane sznurowadło stanowi jedną z najczęstszych przyczyn upadków! Aby temu zapobiec, postaw na buty zapinane na rzepy. Dzięki temu z łatwością uregulujesz szerokość w obrębie stopy i zapewnisz sobie maksymalną wygodę.

Tych modeli się wystrzegaj!

Dla własnego bezpieczeństwa osoby w podeszłym wieku powinny zrezygnować z noszenia niektórych modeli butów. Zastanawiasz się, czego unikać? Podpowiadamy!

Wysokie obcasy mogą przyczynić się do niestabilności w obrębie kostek, a w efekcie zwiększyć ryzyko potknięcia. Ze względu na brak wystarczającego kontaktu z podłożem nie będą one w stanie zapewnić Ci wystarczającego poziomu bezpieczeństwa.

Oprócz szpilek unikaj noszenia japonek i butów z odkrytymi palcami, których noszenie również negatywnie wpływa na zachowanie równowagi. Niezabudowana pięta również może powodować problemy ze stabilnością. 

Uważaj też na zbyt ciasne obuwie, którego noszenie może powodować powstawanie wielu bolesnych dolegliwości, takich jak nagniotki, odciski czy modzele. Źle dopasowane buty — zarówno te za małe, jak i za duże — utrudniają utrzymanie równowagi.

Nie lekceważ znaczenia dobrej pary butów dla seniora!

Jak widzisz, znaczenie dobrej pary butów dla seniora jest ogromne. W końcu odpowiednio dobrane obuwie jest kluczowym elementem dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Niektórzy mówią nawet, że właściwe dopasowanie w tym zakresie stanowi pierwszy krok do zmniejszenia ryzyka upadku.

Na szczęście już wiesz, na co dokładnie warto zwrócić uwagę przy wyborze butów. Jeśli zastanawiasz się, gdzie znajdziesz najlepsze modele w doskonałej cenie, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego.