Wybieramy buty do piłki nożnej. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania


Bez względu na to, czy piłkę nożną traktujesz jako hobby, czy grasz w nią zawodowo, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Wytrzymała futbolówka i wygodny strój to jednak nie wszystko. Równie istotne są właściwie dobrane buty piłkarskie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Czy gra w piłkę nożną w butach do biegania to dobry pomysł?

Wielu początkujących pasjonatów piłki nożnej rezygnuje z zakupu butów dedykowanych do piłki nożnej, myśląc, że standardowe buty do biegania okażą się wystarczające. Choć gra w piłkę nożną w takim obuwiu jest możliwa, zdecydowanie nie jest to rekomendowane rozwiązanie. 

Wszystko za sprawą zupełnie innego projektu obu tych modeli, które przeznaczone są do zupełnie odmiennych aktywności. Choć podczas gry w piłkę nożną rzeczywiście się biega, styl poruszania się stopy nie jest taki sam jak przy klasycznym joggingu. Kierunek ruchu często ulega gwałtownym zmianom, a nieprzystosowane do tego buty mogą sprzyjać występowaniu uszkodzeń stawu skokowego i kolanowego.  

Co więcej, korki piłkarskie dzięki specjalnie zaprojektowanej podeszwie zapobiegają poślizgnięciom i pozwalają na lepszą przyczepność do nawierzchni, zwiększając efektywność gry.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów do piłki nożnej?

Skoro już wiesz, że gra w piłkę nożną w butach do biegania to zły pomysł, przed zakupem odpowiedniego obuwia warto rozważyć kilka aspektów. Na rynku można znaleźć wiele różnych modeli, a niewłaściwy wybór może mieć opłakane skutki dla Twoich przyszłych sukcesów na murawie.

Buty do gry w piłkę nożną zdecydowanie powinny charakteryzować się stosunkowo niską wagą. Lekkie obuwie zapewnia lepszą zwinność i sprawia, że łatwiej jest osiągnąć szybsze tempo przemieszczania się. Wszystko to w efekcie znacząco wpływa na ograniczenie zmęczenia zawodnika.

Dokonując wyboru obuwia do piłki nożnej, warto rozważyć też nawierzchnię boiska, materiał cholewki, wygodę użytkownika, pozycję piłkarską, a nawet styl gry. Czytaj dalej, by poznać szczegóły.

Czy nawierzchnia boiska ma znaczenie przy wyborze butów piłkarskich?

Wiele osób uważa, że jeden model butów doskonale sprawdzi się na różnych rodzajach nawierzchni. Nic bardziej mylnego! Niedostosowane do powierzchni korki mogą skutkować spektakularnym upadkiem i bolesną kontuzją.  Aby temu zapobiec, przy zakupie butów zastanów się, na jakiej nawierzchni zamierzasz grać. 

Jeśli mecze odbywają się na naturalnej trawie, wybierz model FG lub SG. Pierwszy z nich sprawdzi się na twarde podłoże, takie jak suche nawierzchnie, z kolei drugi zda egzamin przy mokrych, lekko błotnistych trawach. Gdy masz w planach grę na sztucznych boiskach, zdecyduj się na model AG.

Pamiętaj, że niewłaściwy wybór modelu może być opłakany w skutkach, gdy Twoja stopa przez niedostosowane korki utknie w murawie, a Ty zaliczysz nieprzyjemny upadek.

Jaki materiał butów do piłki nożnej wybrać?

Zasadniczo buty piłkarskie dostępne są w dwóch wersjach – skórzanej i syntetycznej. Wybór materiału cholewki jest uzależniony od kilku aspektów, które omówiliśmy poniżej.

Obserwując profesjonalnych graczy, można zauważyć przewagę butów syntetycznych, jednak skórzane buty zdecydowanie cechują się większą wytrzymałością i – zdaniem niektórych – zapewniają wyższy poziom komfortu. Wszystko za sprawą fenomenalnego dopasowania skóry do stopy. Z drugiej zaś strony, główną wadą skórzanych cholewek jest tendencja do nasiąkania wodą. Jeśli mecz rozgrywa się w mokrych lub wilgotnych warunkach, buty mogą stać się cięższe i utrudniać szybki bieg. 

W większości materiały syntetyczne bez wątpienia są lżejsze, dzięki czemu przemieszczanie się w nich może przebiegać znacznie szybciej. Co więcej, buty syntetyczne wyróżniają się niższą ceną, choć w przypadku innowacyjnych modeli cena może przewyższać skórzane odpowiedniki. W przeciwieństwie do nich syntetyczne buty piłkarskie nie potrafią też dopasować się do kształtu stopy, przez co mogą okazać się mniej wygodne.

Jak dopasować rozmiar butów do piłki nożnej?

Pod żadnym wyborem nie kupuj pary butów piłkarskich tylko dlatego, że Twój ulubiony zawodnik ma taką samą. Komfort to podstawa, a każdy z nas odczuwa go inaczej.

Buty do piłki nożnej muszą oferować odpowiednio dużo miejsca w okolicy palców, a jednocześnie właściwie przylegać do stopy, zapobiegając ślizganiu się. Pamiętaj jednak, że zbyt ciasne obuwie może powodować powstawanie bolesnych pęcherzy, co znacząco wpłynie na efektywność Twojej gry.

Czy pozycja piłkarska i styl gry mają znaczenie przy wyborze butów piłkarskich?

Poza odpowiednim doborem rozmiaru butów, materiału cholewki i dopasowaniu ich do nawierzchni, warto zwrócić szczególną uwagę na… pozycję piłkarską. Producenci butów prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach, projektując buty dopasowane do stylu gry.

Dla napastników doskonale sprawdzą się lekkie pary butów, które bez problemu pozwolą dokonać nagłej zmiany kierunku i przyspieszenia. Z kolei obrońcy powinni zdecydować się na wytrzymałe modele zapewniające lepszą ochronę stóp i pełną kontrolę, dzięki którym podanie piłki odbędzie się w czysty, nienaganny sposób. Dla bramkarzy polecamy natomiast buty cechujące się świetną przyczepnością do podłoża i dodatkowym wyścieleniem cholewki.

Jak zwiększyć żywotność butów do piłki nożnej?

Jesteśmy pewni, że z naszymi poradami uda Ci się dokonać właściwego wyboru. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej dobrane buty piłkarskie nie będą w stanie długo Ci posłużyć, jeśli nie będziesz o nie odpowiednio dbać. Aby zwiększyć żywotność obuwia, konieczne jest regularne czyszczenie, osuszanie i dezynfekowanie butów do piłki nożnej.