Wybieramy idealne buty na pielgrzymkę


Masz w planach pielgrzymkę i zastanawiasz się, które buty pozwolą Ci bezboleśnie pokonać długie dystanse? Doskonale trafiłeś! W tym poradniku zebraliśmy wszystkie najcenniejsze wskazówki dotyczące butów na pielgrzymkę. Poznaj nasze rekomendacje i ruszaj w drogę!

Jakie buty ubrać na pielgrzymkę?

Pokonywanie długich dystansów przez kilka, a nawet kilkanaście dni to prawdziwe wyzwanie nawet dla najbardziej wprawionych pielgrzymów. Na szczęście w odpowiednich butach to zadanie nie będzie aż tak trudne, jak początkowo mogłoby się wydawać.

Wydawać by się mogło, że Twoje ulubione buty do spacerowania zdadzą egzamin również podczas pielgrzymki. Jednak w tym przypadku kluczowe są twardsze podeszwy i głębokie, wytrzymałe bieżniki charakterystyczne na przykład dla butów trailowych. Co istotne, takie obuwie jest znacznie lżejsze od standardowych butów turystycznych, a podeszwa zapewnia wystarczającą ochronę przed nierównymi powierzchniami, jakie najprawdopodobniej spotkasz na trasie.  

Możesz rozważyć też buty z wysoką cholewką, które uchronią Cię przed kontuzją w obrębie kostki. Bez względu na to, jakie obuwie wybierzesz, zadbaj o to, by cholewka była przewiewna i umożliwiała bezproblemową cyrkulację powietrza. Pod tym względem świetnie sprawdzi się siateczka.

Zadbaj o odpowiednie dopasowanie

Odpowiednie dopasowanie butów to klucz do sukcesu zarówno podczas krótkich przechadzek, jak i wielodniowych wędrówek. Jeśli wybierasz się na pielgrzymkę, z pewnością czeka Cię sporo kilometrów do pokonania. Aby uniknąć uczucia dyskomfortu przeradzającego się w ból nie do zniesienia, koniecznie właściwie dobierz rozmiar butów.

Jeśli czujesz, że palce stóp dotykają przedniej części buta, ale wciąż masz nadzieję, że szybko je rozchodzisz, koniecznie zdecyduj się na większy rozmiar. W przeciwnym razie Twoje palce będą narażone na otarcia i obicia.

Jedną z najmniej rozsądnych rzeczy, jakie może zrobić pielgrzym, jest założenie nowych butów na wędrówkę. Koniecznie rozchodź swoje buty trailowe przed rozpoczęciem pielgrzymki, ale uważaj, żeby nie zużyć amortyzacji. Wystarczy, że będziesz je nosić przez co najmniej tydzień przed wyruszeniem w drogę.

Nie zapomnij o odpowiednich skarpetach

Poza wyborem wygodnych butów koniecznie zwróć uwagę na skarpety, od których w dużej mierze zależeć będzie Twój komfort. W tym zakresie istnieje niemal tyle teorii, ilu pielgrzymów. Zastanawiasz się, czy założenie dwóch par skarpet będzie dobrym rozwiązaniem? 

Teoretycznie podwójnie ubrane skarpetki mogłyby zapobiegać powstawaniu tarcia między butem a stopom, a zatem eliminować problem pęcherzy. Jednak z praktycznego punktu widzenia dodatkowa warstwa ciepła trzymana w bucie może przyczyniać się do kumulacji potu, a co za tym idzie – tarcia oraz bolesnych pęcherzy.

Aby temu zapobiec, wystarczy, że przyłożysz się do wyboru materiału, z którego wykonano skarpetki. Ważne jest, by pochłaniały one wilgoć i odprowadzały ją na zewnątrz. Pamiętaj, by w połowie codziennej wędrówki zmienić skarpety, pozwalając stopom całkowicie wyschnąć na świeżym powietrzu.  Zakładając je, poświęć temu chwilę czasu, by uniknąć powstawania zagnieceń, które mogłyby powodować narastanie pęcherzy.

Znaki rozpoznawcze idealnych butów na pielgrzymkę

Skoro już wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie butów na pielgrzymkę, przygotowaliśmy małe podsumowanie, które maksymalnie ułatwi Ci wybór, zapewniając najlepsze doznania.

#1 Buty dopasowane do pogody

Przed wyruszeniem w drogę, koniecznie zapoznaj się z prognozami pogody. Jeśli zapowiadane są upały, sandały najpewniej okażą się strzałem w dziesiątkę. Nie pomijaj jednak zakładania skarpet, bo możesz nabawić się bolesnych pęcherzy.

#2 Wsparcie dla kostek

Jeśli zależy Ci na wsparciu dla kostek, wybierz buty kończące się tuż za nimi. W ten sposób bez problemu będziesz w stanie przemierzać różne tereny, bez obaw o kontuzję.

#3 System sznurowania

Równie istotnym aspektem jest system sznurowania, jaki został zaprojektowany w butach. Wybierając się na pielgrzymkę, koniecznie zapewnij sobie maksymalne dopasowanie. Poza właściwym rozmiarem pomogą Ci w tym odpowiednie sznurówki.

#4 Ochrona stóp

Zapewnij ochronę swoim stopom i zaopatrz się w buty z gumowymi wzmocnieniami w okolicy palców oraz pięty, które zadbają o bezpieczeństwo Twoich stóp w razie przypadkowego kopnięcia w kamień. Dodatkową ochronę zapewnią Ci odpowiednie podeszwy zewnętrzne. Szukaj gumowych, które zagwarantują idealną przyczepność do podłoża oraz maksymalną stabilność.

Zapobiegnij nadmiernemu poceniu się stóp podczas pielgrzymki

Nadmiernie spocone stopy to idealny punkt wyjścia do tarcia, skąd już prosta droga do bolesnych pęcherzy. Aby temu zapobiec, wybierz buty wykonane z przewiewnych materiałów. Do powstrzymania tarcia przyda Ci się specjalny talk do stóp. Jeszcze przed założeniem skarpetek posyp pudrem okolice między palcami, a także resztę stopy. Następnie nasyp odrobinę talku do wnętrza buta. W ten sposób unikniesz problemu gromadzącej się wilgoci. Pamiętaj, żeby powtarzać ten proces każdorazowo przy zmianie skarpetek.