Wybieramy pierwsze buciki dla dziecka


Twój maluch zaczął wreszcie stawiać pierwsze kroki? Gratulacje! Z całą pewnością pękasz z dumy i nie możesz doczekać się, aż nareszcie kupisz urocze buciki dziecięce, które uzupełnią te wszystkie śliczne stylizacje. Uwaga! To bardzo odpowiedzialne zadanie. Nie spiesz się i nie podejmuj pochopnych decyzji. W naszym poradniku znajdziesz cenne wskazówki, dzięki którym dokonasz właściwego wyboru.

Pierwsze kroki = pierwsze buciki?

Gdy Twoje dziecko zaczyna stawiać pierwsze, chwiejne kroki, z pewnością czujesz ogromną dumę i ekscytację. Wbrew pozorom nie musisz od razu udawać się do najbliższego sklepu obuwniczego, by kupić urocze buciki. Stworzyłyby one niepotrzebną na ten moment barierę między stopami Twojej pociechy a podłożem. W efekcie utrzymanie równowagi byłoby jeszcze trudniejsze, a odkrywanie świata mogłoby zostać skutecznie zakłócone. 

Podczas nauki chodzenia niezwykle cenne jest czucie gruntu pod nogami. Bose stopy sprawią, że Twoje dziecko bez problemu jest w stanie poznawać otoczenie. Możliwość poczucia podłoża, pod którym chodzi, pomoże mu nie tylko w utrzymaniu równowagi i koordynacji, ale też rozwinie jego zmysły. Poleganie na bucikach mogłoby utrudnić rozwój mięśni w obrębie stopy oraz kostki.

Jeśli jednak nie chcesz narażać swojego szkraba na zimno lub nieprzyjemne uczucie szorstkiego podłoża, zdecyduj się na miękkie i lekkie skarpetki z antypoślizgowymi wstawkami. W ten sposób Twoje dziecko zachowa swobodę, a jego stópki będą miały zapewnioną dodatkową ochronę.

W takim razie, kiedy kupić pierwsze buciki?

Każde dziecko jest wyjątkowe i rozwija się w indywidualny sposób. Choć moment, gdy zaczyna stawiać pierwsze kroki, przypada między 8 a 18 miesiącem życia, warto wstrzymać się z zakupem obuwia do chwili, aż Twoja pociecha nabierze na tyle pewności siebie, by chodzić praktycznie bez pomocy osoby dorosłej.

To właśnie wtedy przyda się jej wsparcie w postaci pierwszych bucików, a Ty nareszcie będziesz mógł wybierać między całą masą modeli z uroczymi zdobieniami.

Kupujemy pierwsze buciki

Skoro już wiesz, że nastał moment na zakup pierwszych bucików, czas przystąpić do działania. Zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

Buty dziecięce są dostępne w różnych kolorach i wzorach. Zanim jednak przejdziesz do wyboru modelu, który najbardziej skradnie Twoje serce, skup się na ważniejszych – niż wizualne – aspektach. 

Dopasowanie

Najważniejszym elementem przy zakupie pierwszych bucików dla dziecka jest odpowiednie dopasowanie. Z całą pewnością wiesz, jak nieznośne bywa za ciasne obuwie i prawdopodobnie wolisz, żeby Twoje dziecko nigdy nie musiało doświadczać tego dyskomfortu. 

Być może Cię zaskoczymy, ale w przypadku maluszków zakończenia nerwowe odpowiedzialne za odbieranie bodźców z otoczenia są jeszcze nie do końca rozwinięte. W efekcie Twoje dziecko może nie odczuwać, że wybrane przez Ciebie buty są niewygodne. A nawet jeśli czuje, poinformowanie Cię o tym może graniczyć z cudem. Aby uniknąć problemów, upewnij się, że znasz szerokość i długość stóp swojej pociechy. 

Materiał i wykończenie

Buty dziecięce powinny być wykonane z miękkich, elastycznych i oddychających materiałów, np. skóry naturalnej. Wszelkiego rodzaju szwy, krawędzie i wykończenia muszą być maksymalnie miękkie. W ten sposób nic nie będzie ocierać stópek Twojej pociechy. 

Cholewka powinna być na tyle szeroka, aby palce mogły się swobodnie poruszać. Pamiętaj też, by nie była zbyt wysoka. Buty kończące się powyżej kostki zdają się zapobiegać przypadkowym kontuzjom, ale niestety utrudniają prawidłowy rozwój siły mięśni. Zwróć też uwagę, żeby buciki były możliwie jak najlżejsze. 

Podeszwy i wkładki

Podeszwy w bucikach dla dziecka powinny być elastyczne i antypoślizgowe. Dzięki temu Twój szkrab znacznie bezpieczniej będzie mógł eksplorować otaczający go świat. Wystrzegaj się sztywnych podeszew, które utrudniają naukę chodzenia.

Szukaj butów z oddychającymi wkładkami, które zostały wykonane z naturalnych, miękkich materiałów. W efekcie wyściółka dopasuje się do kształtu stopy Twojego brzdąca, a on odczuje maksymalny komfort.

Zapięcie

Równie istotny jest odpowiedni dobór zapięcia w bucikach. Zastanawiasz się między rzepami a sznurowadłami? Bez względu na to, co wybierzesz, upewnij się, że zapięcie zapewnia wystarczające wsparcie dziecięcym stópkom, a pięta nie wysuwa się podczas chodzenia.

Jeśli Twoje dziecko niechętnie współpracuje przy szykowaniu się do wyjścia z domu, postaw na buty zapinane na rzepy. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że Twoja pociecha może z łatwością samodzielnie je rozpiąć, gdy na chwilę spuścisz ją z oczu. Zakładanie butów ze sznurowadłami jest nieco bardziej czasochłonne, lecz rozwiązanie ich nie jest już tak proste. Upewnij się jednak, że mocno ścisnąłeś węzły, by zapobiec potknięciom i bolesnym upadkom.

Czy buty dziecięce z drugiej ręki to dobry pomysł?

Pod żadnym pozorem nie decyduj się na zakup bucików dziecięcych z drugiej ręki. Pamiętaj, że stopy każdego człowieka są unikalne, co jest szczególnie istotne w przypadku dopiero rozwijających się dzieciaczków. Używane buty dziecięce są dopasowane do charakterystyki stóp innego brzdąca, przez co nie zapewnią odpowiedniego wsparcia stopom Twojego dziecka.

Na szczęście w naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór modeli zaprojektowanych specjalnie dla dziecięcych stópek. Życzymy udanych zakupów!