Wybieramy pierwsze buciki na dziecka


Wybór pierwszych bucików dla dziecka może stać się nie lada wyzwaniem dla rodziców. Wielu ortopedów zaleca ubrać stopy malucha gotowego do stawiania pierwszych kroków w odpowiednio dopasowane buciki. Rodzice mają często wątpliwości i głowią się, jakie obuwie wybrać, by maluch nauczył się prawidłowo chodzić. Podpowiadamy, jakie pierwsze buciki dla dziecka będą najlepsze.

Pierwsze kroki w mieszkaniu

Stawianie pierwszych kroków na domowej podłodze to bardzo dobre ćwiczenie. Jeśli stopa maluszka jest przy tym goła, dziecko ma okazję poczuć fakturę podłoża oraz przyzwyczajać się do zmiennych temperatur. To również dobry sposób na to, by zahartować podeszwy. Skóra niemowlaka jest w tym miejscu bardzo delikatna, a kontakt z podłogą sprawi, że stanie się nieco grubsza. Nauka chodzenia w domowych warunkach to lekcja uważności również dla rodziców. Jednak w bezpiecznym środowisku pionizacja powinna przebiegać bez zarzutu. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy maluszek zaczyna chodzić podczas spacerów.

Spacery na zewnątrz – doskonała nauka chodzenia

Pozwalanie maluchowi na wychodzenie z wózka i samodzielny marsz to świetna nauka chodzenia. Dziecko, które porusza się już samodzielnie, możemy zabrać na spacer wokół bloku. Ważne, by rodzic był blisko i trzymał maluszka za rękę. Takie lekcje wymagają jednak założenia odpowiednich bucików. Najważniejsze powinny być względy bezpieczeństwa oraz higieny. Nawet najgrubsze skarpetki nie zapewnią właściwej izolacji przed nieznanym podłożem. Jakie powinny być pierwsze buciki dla maluszka?

Jakie cechy powinny mieć buciki dla dziecka?

Rodzice muszą zwrócić uwagę na kilka cech obuwia podczas wybierania pary najlepszej dla swojej pociechy. Buciki powinny być lekkie, by dziecko nauczyło się prawidłowo stawiać stopy. Pamiętajmy, że pierwsze kroki to duże wyzwanie dla malucha, więc podczas nauki chodzenia musi mieć zapewniony komfort. Ważne, by buciki miały giętką podeszwę, która wspiera naukę chodzenia. W dobrze wyprofilowanej parze miejsce zgięcia znajduje się w 1/3 długości spodu. Wybrana para powinna być miękka i dość szeroka w czubku. Ta przestrzeń jest niezbędna dla szeroko rozłożonych dziecięcych paluszków. Zwróćmy również uwagę na to, czy buciki są przewiewne. Żaden maluch nie polubi chodzenia, jeśli będzie miał mokre i zimne stopy. Szukajmy obuwia uszytego ze skóry naturalnej lub wysokiej jakości materiałów tekstylnych. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając buciki dla dziecka?

Właściwe podparcie dla stopy

Jeszcze kilka lat temu najbardziej polecane były wysokie, sztywne buty, które miały dobrze stabilizować stopę dziecka i chronić kostkę podczas nauki chodzenia. Okazuje się, że podczas stawiania pierwszych kroków duże znaczenie ma ruchomość kostki i zapewnienie podparcia po wewnętrznej stronie stopy. Najważniejsze, by buciki dobrze przylegały w okolicy stępu. Co więcej, pierwsza para powinna mieć elastyczny zapiętek (inaczej zakładkę), który będzie dobrze przylegał do pięty dziecka. Element powinien być na tyle elastyczny, by nie ograniczał ruchów dziecka. Ważną cechą jest również sprężystość – odpowiednio giętki but wspomaga prawidłowe ustawienie stopy. Istotne jest także, by buciki dla dziecka nie były za wysokie. Dobrze sprawdzą się modele poniżej kostki. Jeśli wybieramy traperki, szukajmy egzemplarzy z miękką i elastyczną cholewką. Modne i wygodne buciki dziecięce znajdziemy w sklepie internetowym ButyModne.pl.

Pierwsze buciki dla dziecka powinny dobrze przylegać do stopy, ale nie krępować ruchów. Ważne, by były miękkie, lekkie i przewiewne. Maluch, który poczuje się komfortowo, szybciej i chętniej będzie stawiał pierwsze kroki.