Wybieramy wygodne buty dla starszej osoby


Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby i wymagania w różnych aspektach życia. Dotyczy to między innymi noszonych butów. Zmiany w postawie i budowie stopy często wiążą się z koniecznością zakupu odpowiednio dopasowanego obuwia. Na szczęście to zadanie jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Poznaj kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci przy wyborze wygodnych butów dla starszej osoby.

Bezpieczeństwo to podstawa

Równowaga i koordynacja wraz z wiekiem stają się coraz gorsze. Z tego względu upadki stanowią jedną z najczęstszych przyczyn urazów u seniorów. Wiele z nich jest bardzo niebezpiecznych. Mogą wiązać się z poważnymi urazami bioder lub głowy i wymagać hospitalizacji. Aby zminimalizować to ryzyko, warto zapewnić bezpieczeństwo osobom starszym. 

Jednym ze skutecznych sposobów jest zakup odpowiedniego obuwia. Zrezygnuj z wysokich obcasów, klapek i butów ze śliską podeszwą. Równie niebezpieczne mogą okazać się buty ze sznurówkami. Podpowiadamy, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie wygodnych butów dla seniora.

Odpowiednio dopasowany rozmiar

Wygodne buty dla starszej osoby powinny być przede wszystkim odpowiednio dopasowane pod względem rozmiaru. Za duże obuwie może przyczyniać się do ślizgania się stopy w bucie. W efekcie senior może stracić równowagę i upaść. 

Unikaj też za ciasnych butów, które mogą powodować ból stóp, powstawanie bolesnych pęcherzy i nagniotków. Pamiętaj, że właściwy rozmiar buta to klucz do sukcesu, jeśli cenisz komfort, wygodę i zdrowie swoich stóp.

Nie zapominaj też, że wraz z wiekiem stopa może zmieniać swój rozmiar i kształt. Z tego względu, nawet jeśli jesteś przekonany, że nosisz konkretny rozmiar buta, warto przymierzyć buty przed ich zakupem.

Wybierz właściwą podeszwę i wyściółkę buta

Wybór właściwej podeszwy buta może być nie lada wyzwaniem. Wybierz obuwie z podeszwą wykonaną z antypoślizgowych materiałów. Świetnie sprawdzi się np. guma lub kauczuk.

Dobrym rozwiązaniem będzie zakup specjalnych podkładek antypoślizgowych, które przykleja się pod podeszwę buta. Zwróć jednak uwagę, by podkładki cechowały się wodoodpornością. W ten sposób nie odkleją się od buta nawet w deszczowe dni.

Dodatkowym atutem może okazać się obecność bieżnika, który zapewni Ci lepszą przyczepność do podłoża i zapobiegnie poślizgnięciom.

Podeszwa to jednak nie wszystko! Równie ważna jest wyściółka wewnątrz buta. Jeśli dokuczają Ci problemy reumatologiczne, zdecyduj się na ciepłe, naturalne futro. Unikaj syntetycznych materiałów, które mogą sprzyjać rozwojowi bakterii i powodować grzybicę stóp. 

Pamiętaj też, że im grubsza wkładka, tym lepsza amortyzacja. Dobrze dopasowana wkładka pochłonie wstrząs spowodowany uderzeniem stopy o podłoże, odpowiednio go rozpraszając. W efekcie wpływ uderzenia na Twoje biodra oraz plecy odczuwalnie się zmniejszy. Aby odpowiednio dostosować wkładkę do indywidualnych potrzeb, najlepiej skonsultuj się z ortopedą lub podologiem.

Dopasuj obcas i nosek buta

Noszenie wysokich obcasów nie tylko może powodować deformacje stóp, ale też negatywnie wpływać na zachowanie równowagi.  Z tego powodu zrezygnuj ze szpilek i zastąp je niskimi czółenkami. Unikaj też całkowicie płaskich butów, które mogą okazać się niewygodne. 

Dla starszych osób najlepiej sprawdzi się niski, a jednocześnie szeroki obcas. Dzięki delikatnemu uniesieniu pięty Twoje stopy i nogi zostaną odciążone, a Ty odczujesz nieporównywalny komfort. Wystarczy, że przy przymierzaniu butów upewnisz się, że ciężar ciała jest równomiernie przenoszony na całą stopę, a nie tylko na piętę lub palce.

Poza obcasem zwróć szczególną uwagę na nosek buta. Unikaj szpiczastych butów, które zwężają się w okolicy palców. Może to powodować nie tylko uczucie dyskomfortu, ale też deformacje stopy.

Postaw na wygodę

Wielu seniorów preferuje buty, które można szybko i łatwo zakładać oraz zdejmować. Nie powinno to nikogo dziwić. Problemy z kręgosłupem, jakie towarzyszą osobom w kwiecie wieku, bywają bardzo dokuczliwe.

Zrezygnuj ze sznurowanych butów i zdecyduj się na obuwie zapinane na rzepy. Nie tylko będziesz w stanie je bezproblemowo założyć, ale też z łatwością dopasujesz do szerokości stopy. Jest to szczególnie istotne w przypadku starszych osób, których stopy często mają tendencję do puchnięcia.

Buty po domu dla seniora

Unikaj chodzenia po domu w samych skarpetach. Brak antypoślizgowej podeszwy w połączeniu ze śliskimi kuchennymi płytkami może sprzyjać upadkom i urazom. Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w wygodne kapcie do chodzenia po domu. 

Unikaj modeli, które nie zapewniają wsparcia pięcie. Wybierz miękkie bambosze wykonane z naturalnych materiałów.  Jeśli już na etapie przymierzania czujesz, że zakładanie wybranej pary kapci przychodzi Ci z trudem, lepiej zdecyduj się na inny model.

Jak widzisz, dobór właściwej pary butów jest niezwykle ważny w każdym wieku. Seniorzy odczuwają wiele dolegliwości, takich jak haluksy, modzele czy nagniotki. Ból i dyskomfort towarzyszący tym schorzeniom można łatwo złagodzić, wybierając odpowiednie obuwie. Wygodne buty dla osoby starszej dodatkowo pomogą w zachowaniu równowagi, zmniejszając tym samym ryzyko upadków.