Wyglądaj profesjonalnie i emanuj pewnością siebie podczas rozmowy o pracę


Rozmowa o pracę to ważne wydarzenie w życiu każdej dorosłej osoby. Chcąc zrobić jak najlepsze wrażenie, z pewnością starannie się do niej przygotowujesz. Poznajesz misję i wizję firmy, zastanawiasz się nad własnymi oczekiwaniami i nad tym, co na siebie włożyć. Dokładnie wyprasowana koszula i eleganckie spodnie lub spódnica nie wystarczą, by zrobić niezapomniane wrażenie na przyszłym pracodawcy. Równie istotne są odpowiednio dobrane buty.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Po wysłaniu CV w różne miejsca nareszcie zadzwonił telefon, a Ty otrzymałeś zaproszenie na rozmowę o pracę? Zachwyciłeś swojego potencjalnego pracodawcę swoimi umiejętnościami i doświadczeniem, więc nie pozwól, by pierwsze wrażenie zrujnowało to, jak będziesz postrzegany.

Poza zaznajomieniem się z obszarami działalności przedsiębiorstwa i zastanowieniem się nad tym, jaką wartość dodaną Ty oferujesz, warto skupić się na swoim wyglądzie. W końcu nie bez powodu mówi się, że jak Cię widzą, tak Cię piszą.

Starannie wyprasowana koszula i eleganckie spodnie lub spódnica ołówkowa nie wystarczą jednak, by zostawić za sobą niezapomniane wrażenie. Równie istotne są buty, dzięki którym będziesz wyglądać profesjonalnie i emanować pewnością siebie podczas rozmowy o pracę.

W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące obuwia na tę okoliczność. Zainspiruj się i sprawdź, jakich błędów lepiej się wystrzegać. Zaczynajmy!

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Rozmowa o pracę to ważne wydarzenie w życiu każdej dorosłej osoby. Profesjonalny wygląd pomoże Ci wywrzeć świetne pierwsze wrażenie na przyszłym pracodawcy. Na szczęście dzięki naszym wskazówkom dobór butów do stylizacji na tę okoliczność nie będzie szczególnym wyzwaniem.

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę wybierając obuwie na rozmowę o pracę? Przygotowaliśmy małą ściągawkę.

Po pierwsze, model

Obuwie odkrywające palce bądź pięty to zdecydowane faux-pas podczas rozmowy o pracę. Wybierz zabudowane buty, w których będziesz czuć się komfortowo. 

Po drugie, wysokość

Panie starające się o zatrudnienie powinny dopasować wysokość butów do okazji. Niebotycznie wysokie szpilki zdecydowanie nie będą wyglądać profesjonalnie, zwłaszcza gdy podczas chodzenia w nich czujesz się niepewnie. Lepiej zdecyduj się na obuwie na płaskiej podeszwie lub na czółenka na niewysokim obcasie.

Po trzecie, styl

Wybierając się na rozmowę o pracę, chcesz wyglądać maksymalnie profesjonalnie. Wszelkiego rodzaju trampki, buty sportowe, a nawet botki nie będą najlepszym wyborem. Lepiej wybierz obuwie, które będzie wyglądać elegancko. Gdy masz do czynienia z ujemnymi temperaturami, z powodzeniem możesz ubrać szykowne kozaki. W pozostałe dni zdecyduj się na półbuty lub czółenka.

Nie zapomnij jednak, żeby w miarę możliwości dopasować swój strój do dress code’u panującego w firmie. Postaraj się zdobyć te informacje od innych osób jeszcze przed rozmową rekrutacyjną.   

Po czwarte, kolor i wzornictwo

Pamiętaj też, żeby Twoje buty nie odwracały uwagi od Twojej osoby. Krzykliwe kolory i rzucające się w oczy wzornictwo może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast tego zdecyduj się na stonowane barwy – czerń, granat, grafit czy inne odcienie szarości.

Po piąte, kondycja

Nawet najlepiej dobrane obuwie nie zrobi dobrego wrażenia, gdy będzie brudne lub zniszczone. Przed rozmową o pracę koniecznie wyczyść i wypoleruj swoje buty.

Tych modeli się wystrzegaj

Istnieje kilka modeli butów, których należy wystrzegać się, gdy starasz się o nową posadę. Często popełnianym błędem jest zakładanie przebojowych szpilek. Pamiętaj, że idziesz na rozmowę o pracę, a nie na imprezę. Postaraj się maksymalnie dopasować obuwie do okazji i postaw na stonowane modele, które pomogą Ci uzyskać profesjonalny wygląd. 

Złym wyborem będą także japonki, sandały i klapki. Nawet w upalne dni jesteś w stanie spędzić godzinę w zabudowanym obuwiu, zwłaszcza gdy rozmowa rekrutacyjna odbywa się w biurze lub kawiarni. Jeśli na zewnątrz jest naprawdę gorąco, parę zapasowych letnich butów pozostaw w samochodzie i przebierz od razu po powrocie z rozmowy o pracę.

Pod żadnym warunkiem nie zakładaj również nowych, nienoszonych dotąd butów. Ból i dyskomfort, jaki mogą powodować, skutecznie Cię rozproszą i sprawią, że nie uda Ci się wywrzeć dobrego wrażenia na osobie zajmującej się rekrutacją w firmie.

Jakie buty ubrać na rozmowę rekrutacyjną?

Skoro już wiesz, na co zwrócić uwagę i czego unikać, prawdopodobnie zastanawiasz się, które modele butów sprawdzą się najlepiej. Z myślą o Tobie wyszukaliśmy najciekawsze rozwiązania, które pomogą Ci uzyskać profesjonalny wygląd.

Buty na rozmowę o pracę dla niej

Idąc na rozmowę rekrutacyjną, wcale nie musisz zakładać wysokich obcasów, jeśli nie czujesz się w nich komfortowo. Wybierz niższe czółenka, wygodne półbuty damskie lub klasyczne mokasyny. Te modele sprawdzą się najlepiej:

Buty na rozmowę o pracę dla niego

Dopasuj kolor półbutów do garnituru. Możesz wybrać uzupełniającą, bądź delikatnie kontrastującą barwę. Do skórzanych butów dobierz skórzany pasek w podobnym odcieniu, by uzyskać stylowy efekt. Unikaj zakładania kolorowych skarpetek, które mogłyby zrujnować profesjonalny wygląd. Zwróć uwagę na te modele: