Wygraj walkę z bólem pięty


Jedną z najczęstszych dolegliwości w obrębie stóp jest ból pięty, który skutecznie zniechęca do jakiejkolwiek aktywności. Zamiast spędzać czas wolny w bezruchu, lepiej podejmij rękawicę i zawalcz o swój komfort. Z tego artykułu dowiesz się, co powoduje ból pięty, a także, w jaki sposób możesz mu skutecznie zapobiec. Do dzieła!

Gdy boli Cię pięta…

Z samego rana odczuwasz nieznośny ból w okolicy pięty? Po dłuższym okresie bezczynności czujesz, że dolegliwości znacznie się nasilają, gdy tylko ciężar Twojego ciała ląduje na pięcie? To częsta dolegliwość, która skutecznie zniechęca do jakiejkolwiek aktywności.

Niektóre osoby, by uniknąć obciążania obolałej części ciała, zaczynają kuleć, a nawet wykształcają nieprawidłowy styl chodzenia, który wchodzi im w nawyk. Na szczęście wcale nie musi tak być! Istnieją sprawdzone metody, dzięki którym znów będziesz mógł z pełni cieszyć się komfortem życia.

Poznaj swojego przeciwnika

Abyś mógł wygrać walkę z tym nierównym przeciwnikiem, warto w pierwszej kolejności zaznajomić się z przyczynami bólu pięty. W większości przypadków winowajcą jest pogrubienie i uszkodzenie powięzi podeszwowej. Jest to pasmo tkanki zlokalizowanej wzdłuż podeszwy stopy, które łączy kość piętową z pozostałymi kośćmi stopy, działając na zasadzie amortyzatora. 

Inne przyczyny bólu pięty to:

- zapalenie powięzi

- zapalenie lub zerwanie ścięgna Achillesa

- nadwaga

- ostroga piętowa

- uraz pięty (stłuczenie lub złamanie)

Jeśli taki ból utrzymuje się przez okres kilku tygodni, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub umów spotkanie u podiatry – specjalisty zajmującego się problemami ze stopami. W oczekiwaniu na wizytę zastosuj nasze sprawdzone metody, które w mgnieniu oka przyniosą Ci upragnioną ulgę.

Złagodź ból pięty i znów ciesz się komfortem życia

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, które pomogą Ci złagodzić dokuczliwy ból, jest regularne rozciąganie i wzmacnianie dolnych partii nóg. Skup się zarówno na mięśniach łydki, jak i powięzi podeszwowej, rozciągając je przy pomocy rąk lub piłeczki tenisowej. 

Dla pozbycia się bólu możesz zastosować okłady z lodu na obolałą piętę. Taka terapia szybko pomoże Ci się uporać z problemem obolałych i nadmiernie wrażliwych pięt. Pamiętaj jednak, żeby nie przykładać lodu bezpośrednio do ciała, lecz zastosować okład. Po upływie około 20 minut odczujesz zdecydowaną ulgę. W ekstremalnych przypadkach zażyj też środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, które dodatkowo uśmierzą ewentualne stany zapalne.

Świetną opcją jest również użytkowanie specjalnych, sztywnych wkładek, które zadbają o odpowiednią amortyzację Twoich stóp, skutecznie przeciwdziałając frustrującym dolegliwościom. Na rynku dostępne są też żelowe wkładki przeciwbólowe, które skutecznie załagodzą ból pięty. 

Nie zapominaj, że ból pięty może być spowodowany nadmiernym obciążeniem stóp wywołanym nadwagą. Połącz regularne ćwiczenia ze zrównoważoną dietą, by pozbyć się zbędnych kilogramów i utrzymać swoją wagę na zdrowym poziomie. Twoje stopy będą Ci wdzięczne!

Zadbaj też o to, by Twoje stopy, a w szczególności pięty miały zapewniony wystarczający odpoczynek. Unikaj długich spacerów i wielogodzinnego stania w miejscu. Jeśli masz w planach przechadzkę, koniecznie załóż odpowiednie obuwie.

Jakie buty nosić, gdy boli pięta?

Pamiętaj, że ból pięty wcale nie musi wiązać się z rezygnacją ze wszystkich planów i koniecznością pozostania w domu. Nosząc właściwie dopasowane buty, nie tylko zapobiegniesz dokuczliwemu bólowi, ale też unikniesz eskalacji problemu. 

Zrezygnuj z całkowicie płaskiego obuwia. Idealnie będzie, gdy będziesz nosić buty na niskim lub umiarkowanym obcasie, który zapewni wsparcie Twoim stopom i zadba o odpowiednią amortyzację w obrębie pięty. 

Aby zmniejszyć obciążenie pięty, wybierz buty o anatomicznym kształcie, które zmniejszą nadmierną pronację i równomiernie rozłożą ciężar ciała na całej stopie, ograniczając tym samym obciążenie pięty i ból.

Zadbaj też o dodatkową amortyzację wstrząsów, a uprawiając sporty, dobieraj obuwie, które jest zaprojektowane z myślą o konkretnej aktywności. Dzięki temu zapobiegniesz powtarzalnemu naciskowi na stopy podczas biegania lub skakania, co może prowadzić do nieznośnego bólu.

Wybieraj elastyczne, wręcz sprężyste buty, w których spacerowanie nie będzie przypominać tortur, lecz stanie się prawdziwą przyjemnością. Zrezygnuj z ciężkich butów, które mogłyby dodatkowo nasilać dolegliwości. Zamiast nich postaw na lekkie modele, które zapewnią Ci nieocenione wsparcie i wygodę przez cały dzień.

Nie pozwól, by ból pięty powstrzymywał się od działania

Ból pięty, choć początkowo może być łagodny, nieleczony z czasem może eskalować i znacznie utrudniać życie. Nie pozwól, by ta dolegliwość powstrzymała Cię od działania i zadbaj o to, by nosić odpowiednie obuwie. Pamiętaj jednak, że nawet właściwe modele butów z czasem ulegają zużyciu, a amortyzacja i wsparcie stają się coraz słabsze. Z tego względu nie zapominaj o regularnym wymienianiu obuwia, gdy tylko zauważysz wyraźne oznaki użytkowania na podeszwie.