Wyślizgiwanie się pięty z buta? Mamy na to sposób!


Chyba każdy z nas doświadczył tego frustrującego uczucia, gdy pięta wyślizguje się z buta, a Ty jesteś o krok od bolesnego upadku. Na szczęście możesz już odetchnąć z ulgą! Zebraliśmy w jednym miejscu najskuteczniejsze domowe sposoby, dzięki którym z łatwością uporasz się z tym problemem i raz na zawsze zapomnisz o wyślizgujących się z buta piętach. Do dzieła!

Dlaczego moja pięta wyślizguje się z buta?

Chyba każdy z nas doświadczył tego frustrującego uczucia, gdy pięta wyślizguje się z buta, a Ty jesteś o krok od bolesnego upadku. Nie tylko zagraża to Twojemu bezpieczeństwu, ale może też znacząco wpływać na Twoją pewność siebie. Co więcej, buty, w których ślizga się pięta, mogą powodować powstawanie pęcherzy i zakłócać ogólną mechanikę ruchu, skutkując nawet trwałymi zmianami w Twoim chodzie.

Zastanawiasz się, dlaczego w ogóle tak się dzieje? Być może jest to spowodowane źle dobranym rozmiarem. Dodatkowa przestrzeń w bucie sprzyja przesuwaniu się stopy do przodu, przez co pięta może swobodnie się wyślizgiwać. Innym powodem tego stanu rzeczy może być niewłaściwe dopasowanie kształtu buta do anatomii Twojej stopy. Prawdopodobnie Twoje obuwie jest za szerokie względem Twoich stóp. Ślizganie się stóp w bucie występować też wskutek nadmiernej potliwości.

Jeśli w swojej kolekcji obuwniczej posiadasz buty, w których odczuwasz ten problem, wcale nie musisz się z nimi rozstawać. Znamy skuteczne domowe sposoby, dzięki którym Twoje stopy przestaną wyślizgiwać się z butów, a Ty bezpiecznie dotrzesz do celu. Zaczynajmy!

Lakier do włosów

Gdy pięta uparcie wyślizguje się z buta, przyda Ci się… lakier do włosów. I to bynajmniej nie dlatego, żeby piękne upięcie na głowie odwróciło uwagę od ślizgającej się stopy :-) Popsikaj spód stopy lakierem i odczekaj do momentu, aż wyschnie. W ten sposób zyskasz dodatkową, lepką warstwę, która zapobiegnie poślizgom.

Psst! Ten sposób jest stosowany nawet przez celebrytki podczas gal i występów na czerwonym dywanie!

Taśma dwustronna

W podobny sposób, jak lakier do włosów, zadziała dwustronna taśma. Do stosowania tej metody przyznaje się m.in. Jessica Alba, która przykleja ją do wkładki w bucie przed wsunięciem stopy.

Przyczepność może jednak maleć wraz ze stopniowym poceniem się stóp. Uważaj też, by taśma nie zmieniała swojego położenia, bo może to powodować powstawanie odcisków. Jeśli chcesz mieć pewność, że uzyskane rezultaty będą trwałe, możesz zainwestować w dwustronną taśmę do tkanin (tzw. pas tapicerski).

Zasypka dla niemowląt

Możesz wypróbować też zasypkę dla niemowląt. Ta metoda sprawdzi się, gdy przyczyną ślizgających się w bucie pięt jest pot. Talk w mgnieniu oka wchłonie wilgoć, a Twoje stopy nareszcie przestaną się przemieszczać w niekontrolowany sposób. Po prostu wsyp odrobinę produktu na wkładkę przed założeniem butów i gotowe. 

Jeśli problem tkwi w nadmiernym poceniu się stóp, wybieraj obuwie wykonane z naturalnych materiałów. Unikaj też nakładania balsamów nawilżających bezpośrednio przed ubraniem butów i stosuj specjalne antyperspiranty dostępne w drogeriach lub aptekach.

Zapiętki lub wata

W przypadku zabudowanych butów, które są nieco za luźne, możesz zastosować zapiętki i niewielkim kosztem zapobiec wyślizgiwaniu się pięty. Przyklej je z tyłu buta (po wewnętrznej stronie cholewki). Et voilà! Możesz ruszać w drogę! Podobnie zadziała wata, którą możesz wypchać pustą przestrzeń w obrębie palców.

Antypoślizgowe wkładki lub skarpety

W sklepach obuwniczych dostępne są też antypoślizgowe, żelowe lub silikonowe wkładki, które zapewnią Ci maksymalną wygodę podczas chodzenia. Ten sposób zda egzamin, gdy masz do czynienia np. z sandałami na szpilce lub innymi butami, w których nie możesz zastosować waty lub zapiętek. Przezroczyste wkładki są praktycznie niezauważalne, a co najważniejsze działają bardzo skutecznie. 

Gdy nie masz możliwości udać się do sklepu, antypoślizgowe wkładki możesz zastąpić… wkładkami higienicznymi. Uwaga! Ten sposób nie sprawdzi się przy odkrytych butach, lecz skutecznie zapobiegnie przesuwaniu się stopy podczas chodzenia. Do zabudowanego obuwia równie dobrze możesz założyć skarpetki antypoślizgowe.

Wypróbuj inną technikę sznurowania

Jeśli Twoje buty ześlizgują się podczas chodzenia, być może zbyt luźno je sznurujesz. Wypróbuj skuteczne techniki sznurowania, które zapobiegną przesuwaniu się stopy wewnątrz buta i zapewnią jej maksymalne dopasowanie. Zaciągnij sznurowadła w ten sam sposób, jak zawsze, a następnie utwórz z nich dwie pętle, przez które naprzemiennie je przewleczesz i zawiążesz jak zwykle. Zapętlone w ten sposób sznurówki zablokują możliwość przemieszczania się stopy.

Wybierz buty w innym rozmiarze

Jeśli żaden z przestawionych sposobów nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, być może buty, które posiadasz, są po prostu za duże. W tej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem okaże się zakupienie butów o pół rozmiaru mniejszych.

Problem rozwiązany!

Wierzymy, że nasze wskazówki pomogły Ci uporać się z problemem pięt wyślizgujących się z buta. Wypróbuj je już teraz i raz na zawsze pozbądź się frustrującego uczucia stóp przesuwających się do przodu!