Za ciasne buty? Jak rozbić lub rozchodzić skórzane buty


Nowe buty okazały się za ciasne? Próby chodzenia kończą się bolesnymi otarciami i pęcherzami? Mamy na to radę! Rozbicie butów to nierzadko jedyny sposób na ich bezproblemowe użytkowanie. W artykule znajdziesz pomocne wskazówki, jak rozbić lub rozchodzić skórzane buty.

Zakup nowej pary butów wiąże się czasem z przykrymi konsekwencjami w postaci ucisku stopy. Sytuacja ta zdarza się zwłaszcza w przypadku butów skórzanych, zarówno tych ze skóry naturalnej, jak i ekologicznej. Mierzenie butów w sklepie ogranicza się najczęściej do kilkuminutowej czynności. Z kolei kupując buty w sklepach internetowych, w ogóle nie mamy możliwości przymierzenia ich przed sfinalizowaniem transakcji, ponieważ cała procedura zakupów opiera się na określeniu właściwego rozmiaru wkładki. Przymierzając buty w domowym zaciszu okazuje się, że o ile rozmiar jest dobry, o tyle fason buta nie do końca odpowiada budowie stopy, w wyniku czego czujemy dyskomfort podczas noszenia.

Na szczęście znamy skuteczne sposoby na delikatne rozbicie butów, by uzyskały odpowiedni rozmiar i kształt, w wyniku czego staną się wygodne oraz zlikwidujesz nieprzyjemne i bolesne otarcia naskórka. Sprawdź, jak rozbić lub rozchodzić skórzane buty!

Jak rozbić buty – domowe sposoby

Wśród skutecznych metod na zbyt ciasne buty, znajdziesz zarówno te profesjonalne, jak i domowe, które z powodzeniem wykorzystywane są od wielu pokoleń. Znane przez naszych rodziców, przetrwały po dziś i stanowią podstawową deskę ratunku w przypadku niewygodnych lub za małych butów.

  • Niezawodny młotek. Pierwsza myśl w podobnych sytuacjach to rozbicie butów za pomocą młotka. Sposób dobry pod warunkiem, że zrobisz to delikatnie, gdyż nieumiejętne lub zbyt intensywne stukanie młotkiem po butach ze skóry, może skończyć się niemałą katastrofą. Młotek sprawdzi się wyłącznie w celu rozbicia i zmiękczenia zbyt ostrych lub źle układających się krawędzi buta. W żadnym wypadku nie próbuj stosować tej metody na inne części buta!

  • Ciepły strumień powietrza z suszarki. Ciepłe powietrze zmiękczy skórę, dzięki czemu stanie się bardziej plastyczna i łatwiej dopasuje się do kształtu stopy. Po rozgrzaniu buta załóż go na stopę i próbuj rozchodzić do momentu, aż wystygnie. W razie konieczności czynność możesz powtórzyć. Należy podkreślić, że gorący strumień powinien być kierowany wyłącznie do wnętrza buta, nigdy bezpośrednio na zewnętrzne partie skóry.

  • Buty z zamrażarki. Tak, to również jest skuteczny sposób na rozbicie za ciasnych butów! Wystarczy wlać wodę do woreczków i umieścić je we wnętrzu butów. Następnie musisz umieścić buty w zamrażarce i zostawić na ok. dobę. Zamarzająca woda zwiększy swoją objętość, a tym samym – wielkość Twoich butów.

  • Rozchodzenie butów. Jedna z najbardziej popularnych i jednocześnie najczęściej stosowanych metod, czyli tradycyjne rozchodzenie za małych butów. Zmocz delikatnie grube skarpety, załóż je na stopy, a następnie włóż stopy do butów i spaceruj po domu w trakcie codziennych obowiązków. Czynność należy powtarzać do skutku, jednak warto zaznaczyć, że efekty powinny pojawić się dość szybko.

Jak rozbić skórzane buty – metody profesjonalne

Oprócz wymienionych powyżej domowych sposobów na rozbicie butów, znamy również metody bardziej profesjonalne. Sprawdzą się u osób, które obawiają się samodzielnie walczyć ze zbyt ciasnymi butami i wolą skorzystać z wiedzy specjalistów.

  • Preparaty na rozbicie butów. Znajdziesz je w sklepach obuwniczych lub u szewca. Mają zazwyczaj formę aerozolu, który wystarczy popsikać wnętrze buta. Środek działa zmiękczająco, co ułatwia późniejsze rozchodzenie niewygodnego buta. 

  • Prawidła. Sprawdzają się nie tylko jako gadżet ułatwiający przechowywanie skórzanych butów, ale również do powiększania zbyt ciasnych modeli. W zależności od zastosowanego prawidła możesz poszerzyć lub wydłużyć buty, jednak pamiętaj, by robić to ostrożnie. Nieumiejętne zamontowanie prawidła grozi uszkodzeniem buta. 

  • Pomoc szewca. Ostatnia z wymienianych przez nas metod, jednak nie najmniej ważna. Decyzja o oddaniu zbyt ciasnego obuwia do szewca to niekiedy jedyna słuszna decyzja. Jeśli więc nie chcesz ryzykować zniszczeniem obuwia, zwłaszcza tego kosztownego, skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Szewc za pomocą narzędzi skutecznie rozbije zbyt ciasne obuwie, dzięki czemu stanie się wygodniejsze i komfortowe w noszeniu. Co ważne, koszt usługi jest zazwyczaj niewygórowany, co dodatkowo przemawia na korzyść fachowca.

Każda z wyżej wymienionych metod pomoże w przypadku ciasnego obuwia. Pamiętaj jednak, że podejmując się samodzielnego rozbicia skórzanych butów, musisz robić to bardzo ostrożnie i delikatnie, by nie dopuścić do uszkodzeń. Jeśli obawiasz się, że efekt może być niewspółmierny do nakładu pracy lub możesz przez przypadek zniszczyć buty, zdecydowanie lepszą decyzją będzie oddanie butów do szewca, który dobrze wie, jak rozbić buty.