Zadbaj o kondycję… swoich butów!


Dbanie o buty to nie tylko ich regularne czyszczenie, odpowiednie przechowywanie i systematyczne wymienianie wkładek. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje obuwie było w jak najlepszej kondycji, postaw na różnorodne produkty do butów. W tym artykule zebraliśmy najpopularniejsze z nich i omówiliśmy ich przeznaczenie oraz sposób stosowania.

Jak dbać o buty?

Na co dzień dbasz o kondycję swojego ciała, włosów i ubrań. Dlaczego więc nie zatroszczyć się o buty? Z całą pewnością szybko odwdzięczą Ci się nienagannym wyglądem. Odpowiednia pielęgnacja obuwia to też skuteczny sposób, by przedłużyć ich żywotność.

Aby zyskać najlepsze efekty, koniecznie czyść swoje buty regularnie, odpowiednio je przechowuj, a wkładki wymieniaj systematycznie.

Łatwiej, szybciej, efektywniej

Dbanie o buty to często żmudny proces, który na szczęście zawsze przynosi świetne rezultaty. Twoje obuwie nie tylko prezentuje się lepiej, ale też służy Ci znacznie dłużej. Aby ułatwić sobie to zadanie, nie bój się skorzystać z dedykowanych produktów do butów. 

Na rynku jest dostępna cała masa różnych preparatów i akcesoriów, dzięki którym dbanie o buty będzie znacznie prostsze! Zastanawiasz się, które z nich sprawdzą się najlepiej właśnie dla Ciebie? Aby rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości na ten temat, w jednym miejscu zebraliśmy najpopularniejsze środki do butów i omówiliśmy ich zastosowanie. Do dzieła!

Impregnat do obuwia

Jednym z najpopularniejszych kosmetyków do obuwia są impregnaty w sprayu, których zadaniem jest zapewnienie ochrony butom przed brudem i wodą. Zastosowanie tego produktu sprawia, że materiał zyskuje dodatkową warstwę ochronną, a jednocześnie zachowuje właściwości oddychające. 

Sposób użycia:

 1. Wyczyść buty.
 2. Wstrząśnij butelką z produktem do impregnacji.
 3. Rozpyl impregnat na całej powierzchni buta.
 4. Nadmiar produktu wytrzyj czystą, suchą ściereczką.
 5. Odczekaj dobę przed ponownym założeniem butów.

Pasta do butów

Skórzane buty to często nie lada inwestycja. Aby cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem i wydobyć naturalne piękno skóry, nie zapominaj o regularnym pastowaniu obuwia. Dzięki temu Twoje buty zyskają też dodatkową barierę ochronną, która zapobiegnie powstawaniu zarysowań czy plam, a zarazem spowolni proces blaknięcia.

Sposób użycia:

 1. Wyczyść buty i pozbądź się sznurowadeł.
 2. Nałóż niewielką ilość pasty do butów na cholewkę.
 3. Pocieraj równomiernie powierzchnię buta okrężnymi ruchami przy pomocy ściereczki z mikrofibry.
 4. Wypoleruj buty, używając szczotki z końskiego włosia.
 5. Pozwól butom wyschnąć.

Dezodorant do obuwia

Jeśli po ściągnięciu butów w powietrzu unosi się nieprzyjemny zapach, być może warto zainwestować w dezodorant do obuwia. To skuteczny sposób na eliminację odoru z wnętrza butów, zwalczenie bakterii i utrzymanie świeżego zapachu przez cały dzień.

Sposób użycia:

 1. Dobrze wstrząśnij butelką z produktem, kierując dyszę w dół.
 2. Umieść butelkę wewnątrz buta, kierując spray w stronę palców.
 3. Rozpylaj produkt przez około sekundę.
 4. Odczekaj chwilę i ciesz się świeżością.

Wybielacz do butów

Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się specjalne produkty dedykowane do wybielania białych butów. To skuteczny sposób w walce z żółtymi odbarwieniami i trudnymi do usunięcia plamami. Stosuj go na ulubionych sneakersach, by cieszyć się śnieżną bielą i estetycznym wyglądem swojego obuwia.

Sposób użycia:

 1. Wyczyść buty i pozbądź się sznurowadeł.
 2. Wstrząśnij butelką z produktem do wybielania butów.
 3. Wciśnij aplikator, by równomiernie rozprowadzić środek punktowo lub na całej cholewce.
 4. Pozostaw buty do wyschnięcia.

Odświeżacz koloru

Zamsz to jeden z najbardziej wymagających materiałów. Szybko chłonie wilgoć, jest podatny na powstawanie plam, a także na blaknięcie koloru. Jeśli chcesz cieszyć się żywymi barwami na swoich ulubionych zamszowych butach, zainwestuj w łatwy do użycia odświeżacz koloru. Wybierz spray w barwie dopasowanej do cholewki i przywróć żywe kolory.

Sposób użycia:

 1. Wyczyść buty i pozbądź się sznurowadeł.
 2. Wstrząśnij butelką z produktem do odświeżania koloru.
 3. Rozpylaj produkt stopniowo, zachowując bezpieczną odległość (min. 20 cm).
 4. Pozwól produktowi wyschnąć, nim nałożysz kolejną warstwę.
 5. Pozostaw buty do wyschnięcia.

Rozciągacz do obuwia

Każdy spacer w nowych butach to dla Ciebie prawdziwy koszmar? Aby skutecznie zapobiec otarciom i pęcherzom, użyj produktu dedykowanego do rozciągania butów. Specjalny spray lub pianka w mgnieniu oka rozszerzy skórę, nadając jej elastyczność, a Ty nareszcie będziesz cieszyć się perfekcyjnym dopasowaniem i komfortem przez cały dzień. 

Sposób użycia:

 1. Spryskaj wnętrze butów.
 2. Załóż buty na nogi.
 3. Zaczekaj do całkowitego wyschnięcia produktu.
 4. Powtórz czynność do momentu uzyskania pożądanych efektów.

Dbaj o środowisko, dbając o swoje buty

Wszystkie te kosmetyki są stosunkowo niedrogie, a stosowanie ich może przynieść zaskakujące rezultaty. Kupując produkty do butów, nie zapomnij jednak dbać o środowisko. Wybieraj biodegradowalne technologie, które są przyjazne naturze. Zadbaj o to, by akcesoria, które kupujesz, mogły być poddane recyklingowi. Powodzenia!