Zdrowe buty dla dzieci


Zdrowa stopa to szczęśliwa stopa.

Zdrowa stopa to szczęśliwa stopa. Dzieci uwielbiają eksplorować przestrzenie, poznawać różne faktury, fascynują się nierównościami podłoża i jego specyfiką. Poprzez dotyk doświadczają wrażeń zmysłowych a to z kolei pobudza rozwój ich integracji sensorycznej. Buty dziecięce powinny być zatem świetnym pretekstem do nieco bardziej zaawansowanego przemierzania świata i nie mogą malucha ograniczać.

Buty dla dzieci – jakie wybrać?

Zdrowe buty dla dzieci to takie, których obecność na stopach brzdąca jest niemal niezauważalna. Powinny być zatem niezwykle lekkie, miękkie, oddychające i właściwie wyprofilowane w taki sposób, by stopa swobodnie wykonywała swą pracę, utrwalając wyłącznie prawidłowe wzorce ruchowe.

Stabilny chód to podstawa bezpiecznego przemieszczania się dziecka – pamiętajmy jednak, że to nie obuwie ma być źródłem zachowywania równowagi i radzenia sobie na różnych płaszczyznach. To specjalne zadanie dla stóp dziecka, które cały czas pracują, rozwijają się i trenują. Zdrowe buty dla dzieci zatem nie mogą wyręczać malca w tych czynnościach a jedynie wspierać.

Nazbyt sztywne, ciężkie obuwie z wysoką cholewką ograniczy swobodę reakcji i przyczyni się do dyskomfortu. Wyłącznie elastyczne, zginające się na 1/3 długości buciki spełnią właściwie swoją funkcję.

Zwróćmy uwagę na tylniki. Po pierwsze pięta każdego dziecka jest inna, więc to, co jednemu malcowi przypasuje, dla drugiego okaże się niewygodne. Sprawdźmy zatem, czy nazywany potocznie „zapiętek” dobrze przylega i nie jest nazbyt sztywny.

Wysokie cholewki mogą czasem mieć zastosowanie – np. w zimie. Weźmy jednak pod uwagę, że to wyższa konieczność i jeśli już się decydujemy się na takie rozwiązanie, to sprawdźmy, czy owa cholewka jest wystarczająco giętka. Podczas kucania, zabawy na placu zabaw czy też biegania dziecko musi mieć zmaksymalizowane uczucie swobody manewrów. To zapewni mu bezpieczeństwo.

Obuwie domowe

Tak samo jak istotne jest to, w czym dzieci przemieszczają się poza domem, jest to, jakie kapcie noszą przebywając w domu. Bądźmy konsekwentni. Jeśli przykładamy wagę do wyboru butów, decydujmy się też na zdrowe kapcie dla dzieci. Unikajmy nie trzymających stopy klapek. Zwróćmy uwagę, by kapcie były dobrze wyprofilowane, odpowiednio lekkie, a także trzymające stopę. W tym wypadku także tylnik ma duże znaczenie. Jeśli należycie spełni swą funkcję, pięta pozostanie na swoim miejscu. Przyjrzyjmy się także podeszwie. Jeśli jest stosunkowo cienka i giętka, nie ograniczy swobody dziecka w zabawie.

Miejmy także na uwadze użyte materiały. Zapocona skóra będzie się ślizgać i odparzać. Zadbajmy o delikatne tkaniny lub wybierzmy kapcie z cienkiej skóry naturalnej. Sprawdźmy wkładkę wewnątrz. Nie powinna być całkowicie płaska, by zapobiec odkształceniom stóp. Zwróćmy uwagę na miejsce dla palców i szerokość obuwia.

Buty letnie

Zdrowe sandały dla dzieci to czerpanie radości z letnich wycieczek i wielu godzin spędzonych na dworze. Chcąc uniknąć obtarć i pęcherzy szukajmy sandałów skórzanych, miękkich i bardzo cienkich. Bosa stopa w bucie odczuwa wszystkie nierówności, miejsca szycia lub wystające ozdoby. Dokładnie sprawdźmy swoimi dłońmi wnętrze butów, czy nie kryją się tam żadne wystające resztki kleju, supły, klamerki itp.

Niezależnie od pory roku buty dla dzieci powinny spełniać określone warunku użytkowania. Również w sezonie jesienno-zimowym szukajmy tylko zdrowego obuwia. Na słotne i zimne dni wybierajmy buty z oddychającą membraną i grubą podeszwą. Gdy przychodzą mrozy szukajmy ciepłych, dobrze ocieplonych kozaków lub śniegowców, które jednocześnie nie ograniczą ruchów dziecka a zabezpieczą jego stopy przez zmarznięciem i wilgocią.

Uważajmy na wybór rozmiaru. Nie każdy fason obuwia noszonego przez malucha w tym samym czasie musi mieć dokładnie jednakowy rozmiar. Może się okazać, że kozaki kupimy większe ze względu na kożuch ocieplający wewnątrz. Natomiast nieco cieńsze, sportowe trzewiki z wkładką wyściełaną kocykiem, będą pasować w mniejszym rozmiarze.

Kontrolujmy zawsze wymiary wkładki wewnętrznej, biorąc także pod uwagę takie kwestie jak grubość skarpet i rajstop dziecka. Zima to czas ocieplanej odzieży, bielizny termicznej, wełnianych podkolanówek i grubych spodni z mikropolarem. Dziecko powinno zawsze chodzić w odpowiednio dobranych butach, bo to właśnie odpowiada za zdrowy, nieskrępowany i naturalny chód naszej pociechy.