Zmęczenie po całym dniu na nogach
Zmęczenie po całym dniu na nogach to powszechny problem, który dotyka większości osób. Może być spowodowane niewłaściwą budową stopy, urazami, otyłością, a nawet źle dopasowanymi butami.
Poza przyczynami prostymi do wyeliminowania, do powstawania bólu stóp może przyczyniać się nieustanna praca mięśni nóg i stóp. To właśnie dzięki niej jesteś w stanie stabilnie utrzymać swoje ciało w równowadze.
Wbrew pozorom, wcale nie musisz spacerować przez cały dzień, by odczuwać dyskomfort. Stanie w miejscu jest jeszcze większym wysiłkiem niż poruszanie się. Krążenie krwi jest wówczas utrudnione, co może powodować powstawanie obrzęków, a nawet bólu.
Na szczęście znamy skuteczne sposoby, które przyniosą Ci ulgę. Zaczynajmy!
Przyjemny masaż i rozciąganie
Nic tak nie koi zmęczonych stóp, jak przyjemny masaż. Jeszcze przyjemniej będzie, jeśli ktoś Cię w tym wyręczy. Jeśli nie ma jednak takiej możliwości, z powodzeniem możesz wykonać go samodzielnie. Masaż poprawia krążenie, zmniejsza napięcie, stymuluje mięśnie do pracy i łagodzi dokuczliwy ból.
Użyj olejku do masażu lub zwykłej oliwki i nasmaruj nią stopy. Następnie masuj je w bolących punktach, skupiając się na okolicy palców, łuku i pięty. Możesz też użyć specjalnego masażera z wypustkami.
Aby dodatkowo sobie ulżyć, wymocz wcześniej stopy w specjalnej soli. Takie działanie nie tylko zmiękczy szorstką skórę, ale też ograniczy stany zapalne i dolegliwości bólowe.
Zwieńczeniem przeprowadzonego masażu może być rozciąganie. Zrelaksowane masażem stopy są najbardziej podatne na takie zabiegi. Usiądź wygodnie i rozciągnij stawy kostek i palców u nóg przy pomocy rąk. Jeśli nie dosięgasz, możesz użyć taśm oporowych przeznaczonych do ćwiczeń, starych rajstop lub paska ze szlafroka.
Zamarznięta woda lub piłeczka tenisowa
Świetnym sposobem, który przyniesie Ci ulgę po długim dniu w butach jest… butelka zamarzniętej wody. Warto mieć ją zawsze w zamrażarce, nawet jeśli nie wybierasz się na imprezę do klubu i nie czeka Cię zabawa do białego rana.
Aby złagodzić nieprzyjemny ból stóp, usiądź wygodnie na krześle lub sofie, włącz ulubiony serial, a na podłodze połóż butelkę zamarzniętej wody. Przesuwaj po niej stopami, tocząc ją w przód i w tył do momentu, aż odczujesz ulgę.
Dzięki zmrożonej wodzie ból znacząco się zmniejszy. Wszystko za sprawą zimna, które potrafi skutecznie ograniczać stan zapalny w obrębie mięśni. Równie pomocna jest terapia ciepłem. Wystarczy prysznic z przyjemnie gorącą wodą skierowany w stronę podeszw Twoich stóp.
Zamiast butelki z zamarzniętą wodą możesz też wykorzystać piłeczkę do tenisa. Zataczaj nią kółka po ziemi w pozycji stojącej lub siedzącej. Wystarczy 10 minut, żeby Twoje stopy poczuły się lepiej! Widzisz, jakie to proste?
Spacer sensoryczny
Ścieżki sensoryczne są uwielbiane przez najmłodszych. Doceniają je również ich rodzice, którzy są świadomi ich zbawiennego wpływu na posturę dziecka. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dorosła osoba zażyła spaceru sensorycznego!
Wystarczy kilkanaście minut bosego stąpania po trawie, żwirku, niewielkich kamyczkach lub piasku. Choć początkowo będzie Ci się to wydawać mało komfortowe, nawet się nie zorientujesz, kiedy odczujesz ulgę.
Upewnij się, że Twoje buty są odpowiednio dopasowane
Jeśli żadne z opisanych metod nie przynoszą Ci ukojenia, problem może tkwić w źle dopasowanych butach. Być może nie ocierają Ci pięt i nie powodują powstawania pęcherzy. Mimo to mogą okazać się zbyt wąskie. W przypadku obcasów zwróć uwagę na wsparcie łuku stopy.
Lepiej będzie, jeśli pozbędziesz się źle wyprofilowanego i zużytego obuwia. Skutki noszenia takich butów mogą być naprawdę przykre. Nagniotki, deformacje stóp, a nawet problemy z kręgosłupem to tylko niektóre konsekwencje noszenia niewłaściwie dopasowanego obuwia.
Dobre obuwie to takie, które odpowiada Ci zarówno pod względem długości, jak i szerokości, a także zapewnia odrobinę dodatkowego miejsca dla puchnących stóp. Zbyt sztywne i za lekkie buty mogą oferować niewystarczające wsparcie, dlatego sugerujemy zrezygnowanie z takich modeli.
Wkładki do butów
Częstą przyczyną bólu stóp jest też niewłaściwa postawa, która dodatkowo je obciąża. Aby prawidłowo rozłożyć obciążenie na stopę, warto stosować odpowiednio wyprofilowane wkładki do butów.
Ulgę przyniosą Ci też żelowe wkładki. Przed większym wyjściem możesz schłodzić je w lodówce, aby pomóc nieprzyzwyczajonym stopom przetrwać długotrwałe stanie w obcasach.
Wizyta u lekarza
Ostatecznością może być wizyta u profesjonalnego lekarza. Istnieje wiele schorzeń, które mogą przyczyniać się do powstawania nieznośnego bólu stóp. Wśród nich wymienia się np. cukrzycę, niewydolność serca czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Doświadczony specjalista z pewnością zidentyfikuje problem i ekspresowo znajdzie skuteczne rozwiązanie, a zdrowe stopy szybko Ci się odwdzięczą, zapewniając doskonałe samopoczucie.