Jak chodzić w butach na wysokim obcasie? Poznaj 6 sprawdzonych sztuczek


Szpilki to doskonały dodatek do każdej stylizacji. W tych butach nogi wyglądają na dłuższe i szczuplejsze. Jeśli nie czujesz się komfortowo w wysokim obuwiu, wcale nie musisz z niego ryzykować. Wystarczy, że zastosujesz kilka sprawdzonych sztuczek, a chodzenie z gracją okaże się dla Ciebie banalnie proste. Zaczynajmy!

Chodzenie w szpilkach jest prostsze niż mogłoby się wydawać

Dla wielu kobiet chodzenie w szpilkach to prawdziwa zmora. Są jednak pewne okazje, które wprost proszą się o założenie takich butów. Wysokie obcasy optycznie wydłużają nogi, sprawiając, że cała sylwetka wygląda na bardziej proporcjonalną.

Choć chodzenie w szpilkach to sztuka, jest ona do opanowania, pod warunkiem że będziesz trzymać się kilku prostych wskazówek. Do dzieła!

#1 Unikaj pośpiechu

Bieganie w butach na wysokim obcasie może nie tylko wyglądać komicznie, ale też przyczynić się do bolesnego upadku, a nawet kontuzji. Szybki chód w takim obuwiu może też sprawiać, że Twoje ciało w niekontrolowany sposób zacznie przybierać nienaturalną pozycję, a Ty będziesz przypominać skradającego się dinozaura.

Chodząc na szpilkach, stawiaj mniejsze kroki. W ten sposób nie tylko unikniesz skręcenia kostki, ale też łatwiej Ci będzie zachować równowagę. Co więcej, krocząc w stosunkowo wolnym tempie, zyskasz dodatkowej pewności siebie.

#2 Pięta – palce dla eleganckiego chodu

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się widzieć kobiety, których chód w szpilkach wyglądał po prostu mało elegancko. Prawdopodobnie było to spowodowane stawieniem całej stopy na podłożu w podobny sposób, jak w przypadku butów na płaskiej podeszwie, takich jak balerinki czy trampki.

Jeśli chcesz, by Twój chód wyglądał naturalnie, w pierwszej kolejności stawiaj piętę, a następnie palce. Pamiętaj jednak, żeby zachować balans i nie naciskać zbyt intensywnie. Może to spowodować nadmierny ucisk na obcas i przyczynić się do zniszczenia butów, a nawet kontuzji.

#3 Zadbaj o odpowiednią postawę ciała

Zwróć szczególną uwagę na postawę Twojego ciała. Aby uzyskać chód z gracją, trzymaj plecy prosto, ściągnij łopatki i delikatnie wciągnij brzuch. Dodatkowym sposobem na zachowanie równowagi jest… sport. Zapisz się na zajęcia z pilatesu i wzmocnij swoją postawę. Świetnym ćwiczeniem jest też „pisanie” stopami liter alfabetu w powietrzu. Możesz to robić np. podczas oglądania ulubionego serialu.

Często popełnianym błędem jest kierowanie wzroku w stronę własnych butów, by upewnić się, że chód jest prosty. Zamiast tego, patrz na punkt docelowy, do którego zmierzasz. Jeśli chcesz mieć pewność, że bez problemu pokonasz tę trasę w linii prostej, po prostu wyobraź sobie taką linię. Widzisz, jakie to proste?

Naturalną skłonnością wielu kobiet jest wypychanie tułowia do przodu podczas chodzenia na obcasach. Jeśli zauważyłaś, że i Ty masz z tym problem, odchyl się delikatnie do tyłu, by zachować balans.

#4 Upewnij się, że Twoje szpilki mają dobry rozmiar i odpowiednią wysokość

Trzymając się wszystkich wskazówek, wciąż może być Ci ciężko poruszać się z gracją w butach na wysokim obcasie. Przyczyną tego stanu rzeczy może okazać się niedopasowany rozmiar. Za małe lub za duże buty z pewnością utrudnią Ci uzyskanie naturalnego, eleganckiego chodu.

Do za dużych szpilek możesz przykleić specjalne zapiętki. Wkładki mocowane w tylnej części buta zapewnią Ci stabilniejszy krok, a Ty unikniesz potknięć i ewentualnych upadków. W przypadku za małych butów sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, lecz znamy skuteczne sposoby, które omówiliśmy w naszym poradniku. Znajdziesz go, klikając tutaj.

Równie istotne jest, żeby Twoje buty były odpowiednio wysokie. Nie każda kobieta poradzi sobie z niebotycznymi obcasami, zwłaszcza jeśli to jej pierwsza para. Jeżeli nie chcesz wyglądać komicznie, wymień się z przyjaciółką za parę butów na nieco niższym obcasie.

#5 Grubość ma znaczenie

W przypadku obcasów grubość ma znaczenie. Rozpoczynając przygodę z takim obuwiem, zacznij od koturnów, następnie wygodnych słupków i finalnie przejdź na wąską szpilkę. Choć ten proces może być nieco czasochłonny, zdecydowanie jest wart zachodu. 

Jeżeli będziesz w stanie zachować równowagę, chodząc na słupkach, po pewnym czasie cieniutkie szpilki nie powinny stanowić dla Ciebie szczególnego wyzwania.

#6 Praktyka czyni mistrza

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Z tego względu warto potrenować chodzenie w butach na wysokim obcasie po domu. Jeśli obawiasz się narzekania współlokatorów lub sąsiadów mieszkających piętro niżej, wystarczy, że będziesz chodzić na palcach. W ten sposób przygotujesz swoje łydki i nabierzesz równowagi. 

Wybierasz się na ważne wyjście? Koniecznie upewnij się, że dasz radę wystąpić publicznie w tych niebotycznych szpilkach, które tak idealnie pasują do Twojej wymarzonej sukienki. Możesz np. założyć je podczas wykonywania prac domowych. W ten sposób nie tylko zyskasz pewność, że podołasz wyzwaniu spędzenia konkretnego czasu w takich butach, ale też upewnisz się, że są one wygodne i nie spowodują powstawania odcisków i pęcherzy.

Trzymając się naszych wskazówek z pewnością uda Ci się osiągnąć elegancki, kobiecy chód pełen gracji. Jeżeli po raz pierwszy zakładasz wysokie obcasy, spakuj do torebki zapasową parę butów na płaskiej podeszwie. Przydadzą Ci się też plastry i spray do dezynfekcji. Tak przygotowana możesz ruszać w drogę!