Pęknięta podeszwa buta. Czy da się to naprawić?


Pęknięta podeszwa nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też może utrudniać chodzenie i sprzyjać przedostawaniu się wody do wnętrza buta. Co gorsza, zwiększa prawdopodobieństwo upadku i wywiera negatywny wpływ na Twoje stawy. Jeśli i Ty masz ten problem, mamy dobrą wiadomość! Nie musisz rozstawać się z ulubionym obuwiem. Pęknięta podeszwa buta da się naprawić. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i sprawdź, jak dokonać naprawy podeszwy w domowych warunkach.

Dlaczego podeszwa odchodzi od reszty buta?

W skład każdego buta wchodzi wiele różnych elementów, z których część po pewnym czasie ulega naturalnemu zużyciu. W szczególności dotyczy to podeszwy, która jest mocno narażona na kontakt z podłożem, przez co ślady użytkowania pojawiają się na niej stosunkowo szybko.

Warto pamiętać, że za pęknięcie podeszwy buta mogą odpowiadać różne czynniki. W końcu obuwie ma ograniczoną żywotność, na co wpływa m.in. sposób ich użytkowania i przechowywania. Dotyczy to nawet wysokiej jakości butów, w których podeszwy mogą zużywać się znacznie szybciej niż cholewki. 

Poza bardzo częstym noszeniem konkretnej pary butów przez długi okres czasu i spowodowanym tym zużyciem, przyczyną problemu może być… za rzadkie noszenie obuwia i przechowywanie go w kartonowym pudełku w piwnicy lub garażu.

W tego typu miejscach wilgotność powietrza jest podwyższona, co znacząco przyspiesza proces starzenia się butów. W efekcie poszczególne części obuwia, takie jak cholewka czy podeszwy, tracą elastyczność i stają się kruche.

Od czego zależy żywotność podeszwy?

Zasadniczo żywotność podeszwy uzależniona jest od kilku czynników. Są to w szczególności:

  • ilość przebytych kilometrów
  • waga użytkownika danej pary butów
  • wady postawy użytkownika
  • sposób chodzenia
  • rodzaj terenu, po którym się chodzi
  • miejsce i sposób przechowywania butów
  • częstotliwość noszenia danej pary butów

Jak zapobiec pękaniu podeszwy?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by zapobiec powstawaniu pęknięć na podeszwie butów, jest… regularne ich noszenie. W końcu w tym celu zostały one stworzone! Pamiętaj, że nic nie trwa wiecznie i jeśli nie będziesz nosić swoich butów, całkowicie zmarnujesz wydane na nie pieniądze. 

Trzymając parę butów w kartonie przez długi czas, przyczyniasz się do wysychania kleju i przyspieszenia procesu starzenia się buta. Wszystko za sprawą wchłaniania wilgoci, która powoduje pękanie podeszwy i odklejanie się jej od reszty buta. Skutkiem ubocznym jest też powstawanie przebarwień na cholewce.

Czy można chodzić w butach z pękniętą podeszwą?

Wiele osób zastanawia się, czy chodzenie z pękniętymi podeszwami – poza tym, że wygląda nieestetycznie – niesie za sobą jakieś negatywne skutki.

Po pierwsze, zużyte podeszwy zapewniają mniejszą przyczepność do podłoża. Bieżnik staje się gładki, a to znacząco zwiększa prawdopodobieństwo poślizgnięcia się na nierównych lub wilgotnych powierzchniach.

Po drugie, takie podeszwy intensywnie oddziałują na Twoje stopy oraz stawy. Wskutek mniejszej amortyzacji wszystkie wstrząsy i uderzenia przenoszone są na okolice kostek, kolan, a nawet bioder. W efekcie możesz zacząć odczuwać dyskomfort i ból stawów.

Po trzecie, nierównomierne zużycie podeszwy może wpływać na sposób, w jaki stawiasz krok. Na dłuższą metę może powodować to deformacje w tym zakresie. Krótkoterminowe skutki tego stanu rzeczy to m.in. uczucie dyskomfortu podczas spacerów.

Jak naprawić pękniętą podeszwę w domowych warunkach?

Skoro już wiesz, jakie mogą być konsekwencje chodzenia w butach z pękniętą podeszwą, z całą pewnością chcesz ich uniknąć. Aby temu zapobiec, wystarczy naprawa buta. Podpowiadamy, jak ją przeprowadzić w domowych warunkach.

Potrzebny Ci będzie przede wszystkim odpowiedni klej do butów. Wybierając produkt wysokiej jakości, możesz mieć pewność, że uzyskasz najlepsze rezultaty, a buty nie ulegną ponownemu rozklejeniu przy niewielkiej mżawce. Najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na wodoodporny klej. 

Jeśli masz do czynienia z odklejającą się podeszwą, warto w pierwszej kolejności całkowicie ją odkleić. Kolejny krok to pozbycie się starego kleju. W tym celu możesz użyć acetonu lub zmywacza do paznokci, który rozpuści klej.

Upewnij się, że powierzchnia jest pozbawiona kurzu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Następnie użyj papieru ściernego o drobnej ziarnistości (150 – 180), dzięki czemu zyskasz lepszą przyczepność. Pocieraj wierzch podeszwy oraz spód buta do momentu uzyskania szorstkich powierzchni.

Następnie przy pomocy pędzelka lub patyczka do uszu nałóż niewielką ilość bardzo wytrzymałego kleju na jedną powierzchnię, np. podeszwę buta i mocno ją dociśnij, upewniając się, że wyrównałeś wszystkie krawędzie. 

Aby zyskać maksymalną pewność, że połączenie będzie trwałe, możesz okleić but dookoła taśmą malarską i pozostawić go na całą noc. W tym celu możesz użyć również gumki recepturki.

Obawiasz się, że Twoje ulubiony but straci pierwotny kształt? By temu zapobiec, wypchaj jego wnętrze zwiniętymi w kulki gazetami lub skarpetami. Przed kolejnym założeniem buta odczekaj co najmniej 24 godziny. Jeśli zauważysz, że na cholewce buta pojawił się nadmiar kleju, pozbądź się go przy pomocy wacika namoczonego w odrobinie acetonu lub zmywacza do paznokci.

Jeśli to zadnie Cię przerasta, warto oddać obuwie w ręce specjalisty. Doświadczony szewc usunie stare szwy lub resztki kleju, przymocuje nową podeszwę, a Twoje buty zyskają nowe życie.