Wybieramy buty na zimową wyprawę w góry


Wyjazd w góry to świetna okazja na aktywne spędzenie czasu w gronie najbliższych. Warto jednak zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, by uniknąć rozczarowań. Nie pozwól, by bolesne otarcia, przeciekające cholewki i odmrożone palce pokrzyżowały Twoje plany na przyjemny wypoczynek. Sprawdź, jakie buty sprawdzą się do chodzenia po górach zimą.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zimowe buty w góry?

Zimowy spacer po górach niewątpliwie ma swój urok. Widok ośnieżonych szczytów zapiera dech w piersiach, towarzystwo rodziny lub przyjaciół poprawia humor, a czas spędzony na świeżym powietrzu dodaje energii do działania. Jeśli nie chcesz, by cokolwiek zrujnowało Twój nastrój podczas górskiej wycieczki, koniecznie zaopatrz się w wygodne ubranie i odpowiednie buty.

Pamiętaj, że niewłaściwe obuwie nie tylko może sprawić, że nabawisz się bolesnych odcisków lub przeziębienia, gdy Twoje stopy doszczętnie przemokną od śniegu, ale też może znacząco wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo. 

Na rynku jest tak wiele modeli butów do chodzenia po górach, że dokonanie właściwego wyboru jest nie lada wyzwaniem. Na szczęście jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy ich zakupie. Omówiliśmy je w tym artykule.

Po pierwsze, zapewnij swoim stopom ciepło

Zimowa aura daje się we znaki zwłaszcza w górach. Bez względu na to, czy planujesz zdobywać szczyty, czy tylko podziwiać uroki otaczającej Cię natury z łagodnych wzniesień, musisz przygotować się na niskie temperatury.

Termiczna bielizna i ciepła czapka to nie wszystko, w co warto się zaopatrzyć. Równie istotne jest to, by buty były odpowiednio ocieplone, dzięki czemu nie będziesz zmuszony do zakładania kilku par wełnianych skarpet, które mogą spowodować powstawanie otarć.

Po drugie, usztywnij staw skokowy i zapewnij przyczepność

Aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo podczas górskiej wspinaczki po ośnieżonym terenie, bardzo ważne jest usztywnienie stawu skokowego. W tym celu odpowiednio mocno zwiąż sznurowadła i zdecyduj się na buty z wysoką cholewką. Dzięki temu dodatkowo zapewnisz sobie ochronę przed dostawaniem się śniegu wewnątrz buta.

Dobre buty trekkingowe na zimę powinny zagwarantować Ci też przyczepność oraz trakcję. Śnieg i oblodzone tereny wymagają odpowiednio dopasowanej podeszwy, która zadba o Twoje bezpieczeństwo.

Po trzecie, zadbaj o wodoodporność

Upewnij się też, że Twoje buty są wodoodporne. Mając do czynienia ze śniegiem, w mgnieniu oka możesz przemoczyć swoje stopy, co prowadzi nie tylko do przeziębienia, ale może też wywierać istotny wpływ na Twoje bezpieczeństwo.

Aby tego uniknąć, wybierz buty na śnieg z membranami nieprzepuszczającymi wody. Jeśli spacery po górach są dla Ciebie rzadkością, nie musisz inwestować w wodoodporne obuwie. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie spray do butów o właściwościach wodoszczelnych, dzięki któremu stworzysz trwałą barierę ochronną, a topniejący śnieg zatrzyma się na powierzchni cholewki, nie wsiąkając w materiał.

Po czwarte, dopasuj rozmiar

Warto pozostawić trochę miejsca palcom, jednak na tyle, by Twoja pięta nie przesuwała się podczas chodzenia. Przymierzając zimowe buty trekkingowe, warto ubrać skarpety, które zamierzasz nosić podczas wędrówek.

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy żaden rozmiar nie pasuje idealnie? Pod żadnym pozorem nie próbuj na siłę wciskać stóp w za małe buty. Noszenie za ciasnych butów może ograniczać przepływ krwi, prowadząc do marznięcia stóp. Co więcej, miej na uwadze, że podczas chodzenia stopy mają tendencję do puchnięcia. Z tego względu wybierz nieco większy rozmiar, a dodatkową przestrzeń wewnątrz buta zlikwiduj przy pomocy grubych skarpetek lub specjalnych wkładek.

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci podjęcie wyboru, przygotowaliśmy zestawienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące butów na śnieg.

Czy do zimowych wędrówek górskich lepsze będą buty z naturalnych, czy syntetycznych materiałów?

Buty z naturalnych materiałów są cięższe od tych syntetycznych. Jeśli zależy Ci na maksymalnym komforcie i chcesz uniknąć uczucia zmęczenia, wybierz obuwie wykonane z materiałów syntetycznych. Upewnij się jednak, że spełniają wszystkie wymagania, które przedstawiliśmy w tym poradniku.

Jaką długość powinny mieć buty na zimowe wędrówki?

Najwygodniejsze buty na zimowe wędrówki powinny sięgać za kostkę. W ten sposób nie tylko zapewnią Ci bezpieczeństwo i zapobiegną zwichnięciom kostki, ale też uniemożliwią przedostawanie się śniegu do wnętrza buta.

Czy na zimową wędrówkę po górach można ubrać zwykłe buty turystyczne?

Jeżeli Twoje buty turystyczne są wodoodporne i cechują się odpowiednią izolacją, nie ma do tego większych przeciwwskazań. W przeciwnym razie mogą wchłaniać wodę i powodować uczucie dyskomfortu, a w skrajnych przypadkach przyczyniać się nawet do odmrożenia stóp.

Jak uniknąć powstawania pęcherzy podczas chodzenia po górach zimą?

Przed wyruszeniem na wyprawę górską, upewnij się, że Twoje buty są odpowiednio rozchodzone. Noś je po domu podczas wykonywania codziennych czynności lub skorzystaj ze sprawdzonych metod na rozciąganie za ciasnych butów, które omówiliśmy w tym artykule.