10 ciekawostek o butach, o których nie miałeś pojęcia!


Z pewnością nie wyobrażasz sobie życia bez butów. Poza tym, że chronią Twoje stopy i sprawiają, że bez problemu się przemieszczasz, pozwalają Ci świetnie wyglądać i czuć się komfortowo. Na przestrzeni dziejów ich zastosowanie nieco się zmieniło. Doskonałym przykładem są wysokie obcasy, które pierwotnie były noszone przez… mężczyzn! Sprawdź, czym jeszcze Cię zaskoczymy!

Zaskakujący świat butów

Zastanawiasz się, jak wyglądały pierwsze buty w historii? A może chcesz wiedzieć, jaka historia kryje się za uwielbianymi przez Ciebie sneakersami? Interesują Cię szokujące rekordy? Chcesz poznać inspirujące ciekawostki ze świata butów?

Lepiej nie mogłeś trafić! Zebraliśmy najbardziej zaskakujące obuwnicze fakty, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia!

#1 Szpilki zarezerwowane dla… mężczyzn

Niemal każda kobieta ma w swojej kolekcji parę butów na wysokim obcasie. Doskonale pasują do sukienek i spódnic, dodają seksapilu i stanowią idealną bazę kobiecych stylizacji.

Z pewnością zdziwi Cię fakt, że początkowo wysokie obcasy były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn i służyły do… zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy konnej. Niewysoki obcas po prostu sprawiał, że noga stabilniej trzymała się w strzemieniu.

Z biegiem czasu ten trend rozprzestrzenił się wśród klasy wyższej, stając się obiektem pożądania nie tylko wśród mężczyzn, ale też kobiet.

Co ciekawe, historycy dowiedli, że pierwszą kobietą, która zaczęła nosić wysokie obcasy, była Katarzyna de Medici – żyjąca w XV wieku włoska księżna.

#2 Pierwsze buty w historii

Cofnijmy się jeszcze bardziej w czasie, by przyjrzeć się pierwszym butom w historii. Najstarszy but znaleziony przez archeologów datowany jest na około 8000 lat przed naszą erą! Był to sandał wykonany z kory sagowca, czyli rośliny wyglądem przypominającej palmę.

Archeolodzy są jednak zdania, że buty mogły być stosowane jeszcze wcześniej. Niemniej, materiały używane do ich wykonania były na tyle nietrwałe, że ślad po nich bezpowrotnie zaginął.

#3 Koturny jako wynalazek z czasów wojny

A skoro o historii mowa, to koturny zostały wynalezione podczas II wojny światowej. Spowodowana nią bieda i braki w magazynach sprawiły, że włoski projektant nie mógł w żaden sposób pozyskać stali, by stworzyć szpilki.

To właśnie wtedy Salvatore Ferragamo wpadł na genialny pomysł, żeby poeksperymentować z… korkiem. Przymocował go do podeszwy damskiego buta, tworząc pierwsze na świecie koturny.

#4 Od opon do… sneakersów

Sneakersy powstały dzięki wynalazkowi z 1839 roku. To właśnie wtedy amerykański producent opon – Charles Goodyear – odkrył, że podgrzana guma z dodatkiem siarki staje się elastyczna i trwała. Zaowocowało to stworzeniem butów z gumową podeszwą.

Dzięki temu, że przemieszczanie się w nich było naprawdę ciche, nazwano je „sneakersami”, co w języku angielskim nawiązuje do skradania się.

#5 Najdroższe sneakersy świata

W 2020 roku na jednej z aukcji pewien licytujący pobił wszystkie dotychczasowe rekordy i wylicytował parę sneakersów za… 560 000 dolarów amerykańskich! 

Co najlepsze, początkowo szacowano, że buty zostaną sprzedane za kwotę 100 000 – 150 0000 USD, jednak oryginalne Air Jordan 1 noszone podczas meczu przez samego Michaela Jordana z autografem gwiazdy koszykówki osiągnęły znacznie wyższą kwotę! 

Dla porównania najdroższe buty na świecie sprzedano za 660 000 dolarów. Była to para rubinowych pantofli, które Judy Garland nosiła w „Czarnoksiężniku z Krainy Oz”.

#6 Nierówne statystyki

Czy wiesz, że statystyczny mężczyzna posiada 12 par butów? Dla porównania kolekcja obuwnicza statystycznej kobiety liczy aż 21 par.

#7 Rekordowe kolekcje

Uważasz, że Twoja druga połówka ma za dużo butów? O ile par nie da się liczyć w tysiącach, możesz spać spokojnie!

Jedna z najbardziej imponujących kolekcji należy do ikony muzyki pop – Céline Dione. Liczba butów, które posiada, jest bliska 10 000. Gwiazda swoje skarby przechowuje w specjalnym magazynie w Las Vegas.

Uwaga! Uzależnienie od kupowania butów to realny problem. Jeśli wpadłeś lub wpadłaś w sidła zakupoholizmu, skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci walczyć z uzależnieniem.

#8 Mały krok dla człowieka…

Neil Armstrong, który wylądował na Księżycu, po spotkaniu z jego powierzchnią wypowiedział słynne słowa – „To jeden mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Co ciekawe, buty, w których zszedł na Księżyc, pozostały tam na dobre i nie był to przypadek! 

Obuwie legendarnego astronauty pozostawione na Księżycu miało zrekompensować dodatkową wagę skał księżycowych, które Armstrong zabrał ze sobą z powrotem na Ziemię.

#9 Największy rozmiar buta

Niektórzy mówią, że rozmiar nie ma znaczenia. Gdy w grę wchodzą buty, absolutnie nie możemy zgodzić się z tym stwierdzeniem. Podobnego zdania był pewnie Robert Wadlow, czyli najwyższy znany człowiek w historii.

Z powodu akromegalii mierzył aż 2,72 m, a buty, które nosił były w rozmiarze… 71!

#10 Prawy czy lewy?

Zdaniem niektórych dzieciaków nie ma różnicy, czy lewy but trafi na prawą nogę, czy odwrotnie. Podobnego zdania byli producenci obuwia przed XIX wiekiem. Powstałe wówczas buty były tak skonstruowane, żeby pasowały zarówno na prawą, jak i lewą stopę.