Ciesz się wygodnymi butami dzięki odpowiednio dopasowanej cholewce


Cholewka, choć z pozoru wydaje się być wyłącznie aspektem wizualnym, ma ogromny wpływ na całokształt komfortu użytkowania butów. Jej wysokość i obwód są szczególnie istotne dla osób z wysokim podbiciem i tęższymi łydkami. Jeśli zamawiasz buty przez Internet, poza oczywistymi aspektami, takimi jak długość wkładki, kieruj się też cechami cholewki. Podpowiadamy, jak ją dopasować, by cieszyć się wygodnymi butami.

Czym właściwie jest cholewka i do czego służy?

Tajemniczo brzmiąca cholewka to nic innego, jak ta część buta, dzięki której Twoja stopa pozostaje częściowo lub całkowicie zakryta.

Mówiąc inaczej, na cholewkę składają się wszystkie części buta, jakie znajdują się nad podeszwą, okrywając Twoje palce, tylną część pięty oraz wierzch i boki stopy. W przypadku botków cholewka zakrywa także kostkę, a w kozakach – łydkę, a nawet część uda.

Zadaniem cholewki butów jest zapewnienie Twojej stopie stabilnego połączenia z podeszwą zarówno w trakcie chodzenia, jak i stania. Dobrej jakości cholewka potrafi dopasować się do kształtu stopy na tyle, by zapewnić Ci prawdziwy komfort podczas użytkowania.

Jakie funkcje pełni cholewka?

Aby móc w pełni spełniać to zadanie, cholewka butów składa się z kilku części, które pełnią istotne funkcje. Poznaj najważniejsze z nich.

Materiał pokrywający boki i tył stopy pozwala zachować odpowiedni kształt buta. W okolicy pięty często stosuje się dodatkowe wzmocnienie, które zapewnia nieocenione wsparcie dla stopy i gwarantuje dłuższą żywotność butów.

Z wierzchniej części stopy znajduje się element, który podpiera stopę i sprawia, że możesz pewnie kroczyć przed siebie. Do wykonania tej części cholewki wielu producentów stosuje przepuszczalne materiały, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza w obrębie stopy.

W niektórych butach znajdziesz też język, który – wraz ze sznurowadłami – pozwala na indywidualne dopasowanie buta do tęgości Twojej stopy. Cholewka buta może składać się też z noska, który ma na celu zapewnienie ochrony Twoim palcom.

Kto powinien zwrócić uwagę na obwód i wysokość cholewki?

Skoro już wiesz, czym jest cholewka i jakie pełni funkcje, warto omówić przypadki, w których jej obwód i wysokość są niezwykle istotne. W profesjonalnych, internetowych sklepach obuwniczych z pewnością te informacje zostaną udostępnione na stronie produktu.

Jeśli zmagasz się z wysokim podbiciem, zwróć uwagę na wysokość cholewki. W ten sposób zyskasz pewność, że zamówione buty nie będą ugniatać wierzchniej części Twojej stopy, a Ty wygodnie dotrzesz do celu.

Dla kobiet z tęższymi łydkami obwód cholewki okaże się cenną wiadomością, dzięki której unikną zamówienia za ciasnych kozaków. W przypadku tych butów możesz spotkać się z kilkoma wymiarami obwodu cholewki. Są to:

  • obwód cholewki w kostce
  • obwód cholewki w łydce
  • obwód cholewki w górnej części buta 

Upewnij się, że wszystkie wymiary będą Ci odpowiadać i ciesz się wygodnymi butami, na jakie zasługujesz.

Jak zmierzyć wysokość i obwód cholewki?

Do zmierzenia wymiarów cholewki wystarczy Ci centymetr krawiecki. Podpowiadamy, jak sprawdzić wysokość i obwód cholewki.

Żeby upewnić się, że wysokość cholewki będzie dla Ciebie odpowiednia, sprawdź, ile wynosi długość od początku podeszwy Twojej stopy do pożądanego miejsca.

Natomiast aby sprawdzić, czy przypasuje Ci dany obwód cholewki, zmierz obwód Twojej nogi w okolicy kostki oraz – w przypadku dłuższych butów – łydki. Jeśli zależy Ci na tym, żeby kozaki nie uciskały górnej części nogi, dodaj centymetr lub dwa, by zapewnić sobie dodatkową przestrzeń.

Jeżeli chcesz mieć dodatkową pewność, że wymiary cholewki będą dla Ciebie właściwe, przyda Ci się para ulubionych, wygodnych butów. Nie zakładając ich na nogi, zmierz długość od początku obcasa do zakończenia cholewki oraz obwód w najszerszym miejscu. 

Stosując się do tych wskazówek, możesz mieć pewność, że buty będą dobrze wyglądały, a Ty będziesz czuć się w nich swobodnie.

Z czego wykonana jest cholewka i jak mocuje się ją do buta?

Zasadniczo do wykonania cholewki stosuje się różnorodne materiały. Największą popularnością cieszy się skóra naturalna i ekologiczna, zaś w cieplejsze dni wiele osób decyduje się na materiały tekstylne i syntetyczne, a także różne odmiany zamszu, takie jak nubuk czy welur.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonana jest cholewka, jest ona połączona z podeszwą przy pomocy szwów lub kleju. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które pokrótce omówiliśmy.

Obuwie szyte z pewnością posłuży Ci przez długie lata, jednak jego cena może być znacznie wyższa niż w przypadku butów klejonych. Warto pamiętać, że ze względu na wyższą trwałość tego obuwia, koszty te szybko się zwrócą. 

Tańszą opcją są buty klejone, które niestety wraz z upływem czasu mogą się rozklejać. Nie bez znaczenia pozostaje też ich negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na obuwie szyte, czy klejone, musisz pamiętać o tym, jak ważnym aspektem jest cholewka, nie tylko ze względów wizualnych, ale też z uwagi na jej ogromny wpływ na komfort użytkowania obuwia.