Dlaczego but przykleja się do stopy?
Przyklejające się do stóp buty to powszechny problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Żeby móc skutecznie temu zaradzić, warto rozpocząć od identyfikacji przyczyny tego stanu rzeczy.
W większości przypadków winowajcą jest pot. Bose stopy w połączeniu z butami wykonanymi z nienaturalnych materiałów mogą potęgować jego powstawanie, co w efekcie prowadzi do przyklejania się buta do stopy.
Kolejnym powodem, dla którego but przykleja Ci się do stopy, może być nieprawidłowo dopasowana wkładka. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak uporać się z tym problemem. Do dzieła!
Winowajca: spocone stopy
Spocone stopy mogą sprawić, że Twoje buty staną się lepkie. Bez względu na to, czy chodzi o klapki, sandały, czy baleriny, z pewnością chcesz położyć kres temu problemowi. Mamy kilka domowych sposobów, by uzyskać zadowalające efekty.
Użyj zasypki dla niemowląt
Aby zapobiec przyklejaniu się butów do stopy, potrzebujesz zasypki dla niemowląt, którą kupisz praktycznie w każdym markecie, drogerii lub aptece. Puder nasypany na wkładkę do butów wchłonie wilgoć i zapobiegnie lepkości. Zasypkę dla dzieci możesz zastąpić skrobią ziemniaczaną lub talkiem do stóp.
Wykorzystaj spray wodoodporny
Innym, skutecznym sposobem jest zastosowanie sprayu wodoodpornego do butów. Choć nie powstrzyma to Twoich stóp przed poceniem się, może zatrzymać pot przed wnikaniem w materiał butów i powstawaniem lepkiej warstwy. Wystarczy, że popryskasz wkładkę i gotowe!
Jak zapobiec nadmiernemu poceniu stóp?
Oba te sposoby mogą przynieść tylko chwilowe rezultaty. Aby całkowicie wyeliminować problem przyklejających się butów, warto pozbyć się jego głównej przyczyny, czyli nadmiernej potliwości stóp.
Poza nieprzyjemnym zapachem i przyklejaniem się stóp do buta przepocone stopy mogą przyczynić się do powstania grzybicy paznokci i innych nieprzyjemnych schorzeń. Jest to nie tylko krępujące, ale też bardzo nieprzyjemne! Aby temu zapobiec, wystarczy, że zastosujesz się do naszych wskazówek.
Po pierwsze, wybieraj przewiewne, bawełniane skarpety. Syntetyczne tkaniny mogą zatrzymywać wilgoć i powodować namnażanie się bakterii oraz grzybów. Po drugie, stosuj różnego rodzaju antyperspiranty i talki do stóp, które zapobiegną eskalacji problemu. Po trzecie, zanim założysz skarpety, dokładnie wytrzyj stopy po kąpieli, skupiając się na przestrzeniach między palcami.
Przy zapobieganiu nadmiernej potliwości kluczowy jest odpowiedni dobór obuwia. Unikaj butów ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów, które mogą potęgować pocenie się stóp. Zamiast tego postaw na naturalne materiały dobrej jakości, np. skórę lub zamsz. Zwróć też szczególną uwagę na wkładki do butów. W sklepach obuwniczych znajdziesz szeroki wybór wkładek zapobiegających nadmiernej potliwości.
Jeśli mimo wszystko nie udało Ci się pozbyć problemu, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który zaleci Ci stosowanie profesjonalnych produktów dostępnych na receptę lub skieruje Cię na terapię.
Winowajca: brak skarpet
W przeciwieństwie do zabudowanych butów, nosząc sandały, nie możesz pozwolić sobie na założenie skarpetek. W każdym innym przypadku unikaj jednak noszenia obuwia na bose stopy.
W dzisiejszych czasach wybór krojów skarpetek jest praktycznie nieograniczony. Do balerinek lub mokasynów wybieraj mocno wykrojone wersje, lub wyroby rajstopowe. W ten sposób stworzysz warstwę ochronną między stopą a butem i zapobiegniesz przyklejaniu się wkładki.
Winowajca: źle dobrana wkładka
Doskonale znamy to irytujące uczucie, gdy po długim dniu na nogach wreszcie ściągasz buty i wraz ze stopą wyciągasz… wkładkę. Na szczęście wystarczy kilka kroków, by w mgnieniu oka zapomnieć o tym problemie.
Po pierwsze, upewnij się, że wkładka, którą nosisz, jest wykonana z naturalnego materiału. Wybieraj skórzane wkładki lub innowacyjne wkładki antybakteryjne, które odprowadzą wilgoć i sprawią, że Twoje stopy pozostaną świeże i suche przez cały dzień.
Po drugie, zadbaj o to, żeby nosić wkładki we właściwym rozmiarze. Unikaj za małych wkładek, które mogą się zsuwać i przyklejać do stóp. Wymień je na lepiej dopasowane, a razie konieczności dotnij przy pomocy nożyczek.
Po trzecie, możesz przykleić wkładkę do buta. W tym celu przyda Ci się specjalny klej obuwniczy, który utrzyma wkładkę w miejscu i gotowe! Pod żadnym warunkiem nie używaj pinezek, które mogłyby spowodować powstawanie odcisków, a nawet odpiąć się i wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Mamy nadzieję, że nasze porady pomogły Ci uporać się z problemem lepkich butów. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego, jeśli czujesz, że Twoje obuwie przykleja się do stóp, koniecznie wypróbuj polecanych przez nas metod, zanim nabawisz się bolesnych pęcherzy.