Skąd się bierze pleśń na butach?
Powstaniu pleśni sprzyjają wilgotne warunki, w których buty są użytkowane czy też przechowywane. Czynnikiem wywołującym pleśń jest długotrwałe przechowywanie wilgotnego obuwia, które po zamoczeniu nie zostało starannie wysuszone, ale też trzymanie butów w wilgotnych miejscach, np. w piwnicy. Do powstawania pleśni dochodzi wskutek namnażania się saprofitycznych grzybów. Ich grzybnia rozwija się na obuwiu, pokrywając go „kożuszkiem”, czyli szkodliwym zjawiskiem pleśnienia.
Jak pozbyć się pleśni z butów?
Jeśli profilaktyka zawiodła i na obuwiu powstała pleśń, istnieją sposoby, aby się jej pozbyć. Sprawdzonym sposobem na usunięcie pleśni jest ekologiczna metoda przy użyciu octu z wodą. Uprzednio warto spróbować sczyścić pleśń samą suchą, twardą szczotką do obuwia. Należy to wykonać delikatnie, aby pleśń nie wniknęła głębiej. Pozostałość najlepiej usunąć zwilżoną szmatką. Właściwe czyszczenie polega na przemywaniu butów roztworem octu z wodą, wymieszanego w proporcjach 1:1. Kolejno poleca się osuszyć obuwie papierowym ręcznikiem bądź suchą szmatką. Tak wyczyszczone buty należy zostawić do wyschnięcia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, jesienią i zimą najlepiej nieopodal grzejnika (jednak nie na nim ani nie pod nim, by buty się nie odkształciły). Inną metodą jest użycie olejku terpentynowego i gliceryny. W pierwszej kolejności spryskujemy olejkiem powierzchnię buta, a następnie wcieramy glicerynę w skórzaną cholewkę.
Powyższe metody nie sprawdzą się jednak w przypadku butów zamszowych czy też materiałowych. Tutaj należałoby użyć spirytusu lub też innego, wysokoprocentowego alkoholu lub wody amoniakalnej (roztworu amoniaku z wodą). Nie ma gwarancji jednak, że sczyszczenie pleśni z tak wymagającego materiału się uda. Należy pamiętać, aby postępować ostrożnie i nie powtarzać tego zabiegu wielokrotnie, gdyż wysokoprocentowy alkohol może wysuszać skórę, w konsekwencji prowadząc do zniszczenia obuwia.
Jeśli mimo usilnych starań pleśń nie zniknęła lub pojawiła się ponownie, a buty pachną stęchlizną, można spróbować użyć silniejszego środka albo oddać buty w ręce szewca. Najlepiej jednak aby uniknąć tego nieprzyjemnego zjawiska należy odpowiednio pielęgnować i konserwować obuwie. Ostatecznym, ale najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest zakup nowego obuwia. Jeśli więc Twoje stare botki spleśniały i nie chcesz walczyć z nalotem, może przypadną Ci do gustu modele czarne płaskie botki z klamrami Y225 lub Marquiz Ciepłe workery z futerkiem czarne. Dla mężczyzn polecamy natomiast sztyblety, np. Moskała botki skórzane brązowe lub trzewiki skórzane na suwak Nikopol 702.
Jak uniknąć pleśni na butach?
- Należy czyścić buty po każdym użytkowaniu, najlepiej szczotką i czystą wodą.
- Należy myć również wewnętrzną cześć buta oraz prać wkładki wewnętrzne.
- Zamoknięte obuwie należy suszyć powoli, najlepiej w temperaturze pokojowej, w przewiewnym pomieszczeniu albo na świeżym powietrzu. Nie wolno w tym celu suszyć butów na kaloryferze czy też przy pomocy suszarki do włosów, gdyż może to spowodować popękanie lub deformację obuwia.
- Do pielęgnacji obuwia trzeba używać odpowiednio przeznaczonych produktów. Skóra licowa wymaga natłuszczania. Zamsz i nubuk nie może być traktowany pastami i kremami do skór licowych. Gdy buty są z tworzyw wodoodpornych, potrzebna jest odpowiednia impregnacja i woskowanie obuwia.
- Elementy metalowe w obuwiu, np. zaczepy i oczka od sznurowadeł, aby nie rdzewiały powinny być natłuszczane.
- Zaleca się unikać prania butów w pralce.
Jak przechowywać buty, by nie pleśniały?
Nie bez znaczenia dla prewencji zjawiska pleśni na obuwiu jest odpowiednie przechowywanie butów. Zawsze do szafek należy chować buty czyste i suche. Najlepiej zadba się o zachowanie formy butów, używając do środka prawideł lub innych wypełniaczy typu tektura czy gazety. Aby uchronić obuwie przed kurzem, odkształceniami i jednocześnie nie zagracić wnętrza producenci oferują różne metody przechowywania. W zależności od dostępnego miejsca, obuwie można przechowywać w szafkach na buty, organizerach, garderobach. Na rynku dostępne są różne opcje do przechowywania butów we wnętrzach: na półkach, szynach, drabinkach, stojakach. Dodatkowo można zabezpieczyć obuwie, a jednocześnie utrzymać porządek stosując któreś z wymienionych poniżej rozwiązań:
- Skrzynki drewniane – są idealnym miejscem do przechowywania butów, zapewniają stosunkowo długą trwałość w porównaniu do tekturowych pudełek. Oferują one odpowiednio dużo miejsca, chronią przed światłem i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Są rekomendowane przez producentów najwyższej jakości obuwia.
- Pudełka na buty – niedrogi sposób, łatwo dostępna forma, w sklepach znajdziemy zarówno tekturowe, plastikowe jak i materiałowe.
- Woreczki – zyskamy oszczędność miejsca, lecz nie zapewnią odpowiedniej separacji od innego obuwia w szafie. Na rynku dostępne są nawet woreczki zapachowe.
- Wieszaki – dobre rozwiązanie dla kozaków i wysokich butów, poprzez zapięcie cholewek klipsami. Najlepiej zabezpieczyć np. tekturką pod klips, by nie pozostawiła odcisku na skórzanym obuwiu.
- Organizery na drzwi lub ścianę szafy – niedrogie rozwiązanie. Wykonane z materiału organizery z naszywanymi kieszeniami pozwalają utrzymać porządek w szafie.
Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, będziesz odpowiednio pielęgnować i przechowywać swoje obuwie, to pleśń najpewniej ich nie zaatakuje. Jeśli jednak wystąpi, nasze wskazówki jak usunąć pleść z butów powinny być przydatne. W przeciwnym razie przyjdzie pora na nowy zakup – jakiś model z pewnością wpadnie Ci w oko na ButyModne.pl!