Jak usunąć sól z zamszowych butów?


W sezonie zimowym sól drogowa jest niezbędna w zapewnieniu bezpieczeństwa, nie tylko dla pieszych, ale również dla kierowców. Jednak Twoje buty z pewnością odczują jej negatywne skutki. Nieestetyczny biały osad, który możesz na nich dostrzec, działa niekorzystnie na materiał, z jakiego zostały wykonane. Jak skutecznie i bezpiecznie usunąć sól z zamszowych butów? Poniżej kilka wskazówek.

Buty zamszowe są szczególnie wrażliwe na działanie soli, która z łatwością wnika pomiędzy włókna materiału, powodując jego odbarwianie oraz stopniowe niszczenie. Jesteśmy niemal pewni, że destrukcyjne działanie soli, niejednokrotnie odbiło się na wyglądzie Twoich butów. Co więcej, z pewnością odbiło się również na Twoim portfelu, ponieważ nieestetyczne białe zacieki spowodowały nieodwracalne zniszczenia. Jak więc należy postępować, aby w trakcie i po sezonie zimowym, buty z zamszu wciąż wyglądały jak nowe? Poznaj skuteczne metody na usunięcie soli z butów zamszowych.

Jak usunąć sól z zamszowych butów

1. Najważniejsze jest zapobieganie

Buty wykonane z zamszu powinny być odpowiednio zaimpregnowane zaraz po ich zakupie. Zabieg ten powtarzaj regularnie, szczególnie w sezonie zimowym, kiedy buty są szczególnie narażone na działanie soli i wilgoci.

Ważny jest również prawidłowy dobór impregnatu. Nie tylko powinien on być odpowiednio dopasowany do rodzaju materiału, ale również do jego koloru. Jeżeli chcesz mieć pewność, że impregnat nie odbarwi, bądź nie zmieni koloru zamszu, przed użyciem przetestuj go na mało widocznej powierzchni buta, lub wybierz preparat bezbarwny.

Kolejnym, ważnym elementem jest szybkie reagowanie na wszelkie zanieczyszczenia. Staraj się czyścić buty najszybciej, jak to możliwe, ponieważ pozostawione zabrudzenia mogą wnikać w strukturę materiału, pozostawiając na nim odbarwienia, lub plamy, których z czasem będzie coraz ciężej się pozbyć.

2. Odpowiednia pielęgnacja

Jeżeli pomimo wszelkich starań, na butach pojawią się solne zacieki, należy wyczyścić je w prawidłowy sposób.

  • Na początek delikatnie przetrzyj buty lekko wilgotną ściereczką, aby pozbyć się nadmiaru błota i piasku.

  • Pozostaw buty do pełnego wyschnięcia. Pamiętaj, aby podczas suszenia, buty nie były poddane bezpośredniemu działaniu promieni słonecznych i nie stały w pobliżu intensywnego źródła ciepła, co mogłoby skutkować odkształceniami i nieestetyczną zmianą formy. Zamsz najlepiej jest czyścić na sucho, aby nie uszkodzić struktury włosia.

  • Kiedy buty wyschną, użyj specjalnej, gumowej szczotki, przeznaczonej do usuwania zbitych i wlepionych plam, które pojawiają się na zamszu. Delikatnie pocieraj włosie, aż do momentu, kiedy solne zacieki znikną z powierzchni buta.

  • Na koniec użyj gumki do czyszczenia zamszu, która nie tylko usunie resztki zabrudzeń, jakie pozostały na powierzchni, ale również przywróci Twoim butom naturalny wygląd.

3. Domowe sposoby na usunięcie soli z butów zamszowych

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na preparaty oraz produkty dostępne w sklepach, na drobne, solne zacieki możesz zastosować zamienniki, które znajdziesz w domu.

  • Skórka od chleba – suche buty delikatnie pocieraj wewnętrzną stroną skórki. Dzięki właściwościom absorbującym wchłonie ona osady solne, pozostawiając buty gotowe do kolejnego użytku.

  • Gumka do ścierania – może być ona znacznie tańszym zamiennikiem profesjonalnych gumek do zamszu, dostępnych w sklepach obuwniczych.

Pranie butów w pralce – czy to dobry pomysł?

Często pierwszym pomysłem na szybkie pozbycie się zabrudzeń z butów, jest upranie ich w pralce. Jednak jest to zdecydowanie zły pomysł, szczególnie w przypadku zamszu. Materiał ten źle znosi obfity kontakt z wodą, zwłaszcza w pełnym zanurzeniu. Upranie butów zamszowych w pralce z pewnością skończy się ich nieodwracalnym odkształceniem lub uszkodzeniem materiału, przez co pozbędziesz się nie tylko soli, ale i jednej z par ze swojej kolekcji.