Nieprzyjemny zapach z butów?


Poznaj 10 skutecznych sposobów na śmierdzące obuwie!

Nieprzyjemny zapach z butów to dość krępujący, aczkolwiek powszechny problem. Przyczyn może być mnóstwo, dlatego istotne jest, by w miarę możliwości ustalić podłoże pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z butów. Jeśli problem dotyczy również Ciebie, zachęcamy do lektury poniższego artykułu. Przybliżymy najczęstsze przyczyny pojawienia się brzydkiego zapachu oraz opiszemy 10 skutecznych sposobów na śmierdzące obuwie.

Dlaczego moje buty śmierdzą?

Szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego moje buty śmierdzą, warto zacząć od podstaw.

Najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu z butów to:

  • obuwie wykonane ze sztucznych surowców,

  • skarpety ze sztucznych, nie oddychających włókien,

  • niewłaściwa higiena stóp,

  • nieprawidłowa pielęgnacja obuwia,

  • problemy z nadmierną potliwością.

Dobrą informacją jest, że niemal wszystkie czynniki wpływające na pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z butów, można wyeliminować za pomocą sprawdzonych i skutecznych sposobów. Co więcej, w przypadku śmierdzących butów, sprawdzą się niezawodne, domowe metody, które były stosowane już przez nasze babcie, i które pomagają uporać się z tą mało komfortową sytuacją. Poznaj więc 10 skutecznych sposobów na śmierdzące obuwie.

Co zrobić, gdy śmierdzą buty? 10 skutecznych sposobów na nieprzyjemny zapach z obuwia

Szacuje się, że problem dotyczy nawet co trzeciej dorosłej osoby. Przyczyną jest nie tylko nadmierna potliwość stóp spowodowana czynnikami zdrowotnymi, ale również codzienne zaniedbania, które w dłuższej perspektywie skutkują pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu z butów.

Musisz wiedzieć, że śmierdzące buty to znak, że niektóre z Twoich nawyków są niewłaściwe. I choć pot to naturalny skutek termoregulacji organizmu, to jego nadmiar w połączeniu z innymi czynnikami, może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z butów. Co zrobić, gdy śmierdzą buty?

1. Zadbaj o podstawy.

Wybieraj obuwie z naturalnych materiałów, np. ze skóry, które cechuje odpowiednia wentylacja.

Oprócz skórzanego obuwia niezbędne jest również noszenie skarpetek z naturalnych włókien. Syntetyczne materiały, choć dużo tańsze, mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Stopa nie oddycha, zaniżona jest również cyrkulacja powietrza, potęgując tym samym namnażanie się drobnoustrojów i bakterii, dla których ciepłe i wilgotne środowisko jest wręcz idealne do rozwoju.

2. Skórzane wkładki do obuwia.

Jeśli zakup butów ze skóry jest dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem finansowym, zainwestuj w skórzane wkładki. Jest to element obuwia, który ma największy kontakt ze stopą, dlatego powinien być wykonany z naturalnego, przewiewnego materiału.

3. Ziołowe kąpiele stóp.

Nieprzyjemny zapach z butów jest często skutkiem zwiększonej potliwości. Świetne efekty przynoszą regularne kąpiele z dodatkiem olejków lub ziół. Specjaliści polecają zwłaszcza olejek z drzewa herbacianego, olejek eukaliptusowy, wywar z lawendy oraz szałwii. Optymalna ilość to 2-3 kilkunastominutowe seanse w tygodniu, by w znacznym stopniu zredukować problem śmierdzącego obuwia.

4. Soda na śmierdzące obuwie.

Jeden z babcinych sposobów, który stosowany jest do dziś. Problem śmierdzących butów pomaga zniwelować zwykła soda, która znajduje się niemal w każdej kuchni. Wystarczy zasypać wnętrze butów sodą, najlepiej na całą noc, a następnie delikatnie usunąć pozostałości proszku. Soda doskonale pochłania nieprzyjemne zapachy z butów i zapobiega gromadzeniu się wilgoci.

5. Skórki z cytrusów.

Kolejna domowa metoda na śmierdzące buty. Obierz cytrynę lub pomarańczę, skórki pokrój w niewielkie paseczki, a następnie umieść w płóciennym woreczku i włóż do butów na kilkanaście godzin. Cytrusy mają bardzo silne działanie antybakteryjne, dlatego oprócz pięknego aromatu, pozostawią również odświeżone wnętrze Twoich butów.

6. Żwirek dla kota.

Z tego sposobu na nieprzyjemny zapach z butów ucieszą się wszyscy właściciele kotów. Żwirek ma ogromne właściwości pochłaniania nadmiaru wilgoci oraz brzydkiego zapachu, dlatego jest to metoda dość często polecana, a co najważniejsze – bardzo skuteczna.

7. Antyperspiranty do stóp.

Osoby, których problemem jest nadmierna potliwość stóp, powinny zaopatrzyć się w specjalistyczny antyperspirant, który stosowany regularnie, w znacznym stopniu niweluje dolegliwość. Skuteczne spraye do stóp kupisz w dobrych sklepach obuwniczych, aptece lub drogerii. Warto wybierać wersje z zawartością naturalnych substancji, wykazujących działanie antybakteryjne i antygrzybiczne.

8. Dezodoranty do butów.

Oprócz preparatów przeznaczonych do stosowania bezpośrednio na stopy, z problemem śmierdzących butów doskonale radzą sobie dezodoranty, którymi należy spryskać wnętrze obuwia. Co ważne, środek ten sprawdza się w różnych modelach, dlatego oprócz butów zakrytych, jak na przykład kozaki, czółenka, czy botki, będą pomocne również w przypadku sandałów oraz wszystkich butów eksponujących stopę.

9. Talk do butów.

Talk działa w sposób podobny do sody. Pochłania wilgoć i niweluje nieprzyjemny zapach. Jeśli jednak nie przekonują Ciebie domowe sposoby na śmierdzące buty, możesz postawić na gotowe preparaty dostępne w sklepach obuwniczych lub w aptece.

10. Częste wietrzenie obuwia.

Co ważne, nie zapominaj o regularnym wietrzeniu butów. Najlepiej sprawdza się mroźne, zimowe powietrze, jednak każda pogoda jest odpowiednia. Warto również od czasu do czasu uprać przepocone obuwie, aczkolwiek nie każdy rodzaj butów może być poddany tak intensywnemu kontaktowi z wodą. Zawsze sprawdzaj zalecenia i sposoby użytkowania butów podane przez producenta, by uniknąć ich zniszczenia.

 

Powyżej opisaliśmy najbardziej efektywne sposoby na śmierdzące obuwie oraz przyczyny pojawienia się problemu. Jak widzisz, większość z nich można łatwo wyeliminować, dlatego nieprzyjemny zapach z butów, choć mało komfortowy, nie jest przypadłością nie do rozwiązania. Zastosuj się do naszych rad i pozbądź się źródła Twoich problemów.