Pleśni w butach mówimy stanowcze „NIE!”


Śnieżne zaspy, głębokie kałuże, intensywny pot… Buty są narażone na wiele czynników, które negatywnie wpływają na ich kondycję, a nawet mogą powodować powstawanie pleśni. Gdy wyciągasz je z szafy wraz z nadejściem nowej pory roku, a Twoim oczom ukazuje się nieprzyjemna niespodzianka, masz do czynienia z nie lada problemem. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zapobiegać powstawaniu pleśni w obuwiu i jak się jej pozbyć, świetnie trafiłeś.

Pleśń w butach i co dalej?

Wbrew pozorom, gdy wraz z nadejściem nowej pory roku wyciągniesz swoje ulubione obuwie z szafy, a Twoim oczom ukaże się niemiła niespodzianka – pleśń, wcale nie musisz rozstawać się z daną parą butów. Istnieją domowe sposoby, dzięki którym z łatwością pozbędziesz się nieprzyjaciela.

Podpowiadamy też, jak zapobiec powstawaniu pleśni w butach. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, świetnie trafiłeś. Z przyjemnością pokażemy Ci, jak powiedzieć jej stanowcze „NIE” i pożegnać się z pleśnią raz na zawsze. Do dzieła!

Czy pleśń na butach może być niebezpieczna?

Wiele osób zastanawia się, czym może skutkować noszenie zapleśniałych butów. Takie obuwie nie tylko wygląda odrażająco i zwraca uwagę innych przechodniów, ale też niesie za sobą poważne niebezpieczeństwo.

Siedlisko bakterii i grzybów może przenieść się na Twoje stopy, gdy będziesz użytkował takie buty. Co więcej, pleśń może rozprzestrzeniać się po szafie, gdzie przechowujesz obuwie, a nawet po reszcie domu. Jeśli chcesz temu zapobiec, jesteś we właściwym miejscu.

Znajdź przyczynę problemu

Zanim wyjaśnimy Ci, jak skutecznie pozbyć się pleśni z obuwia, warto zlokalizować jej pochodzenie. Dzięki temu zrozumiesz, dlaczego powstaje, a zatem będziesz mógł działać zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Zasadniczo powstawaniu pleśni sprzyja wilgoć i nieprawidłowe przechowywanie. Szukając przyczyny problemu, warto skupić się na warunkach, w jakich przechowujesz swoje buty.

Może chowasz do szafy obuwie, którym chwilę temu wdepnąłeś w ogromną kałużę? Albo trzymasz swoje buty w piwnicy, gdzie panuje wilgoć? Stąd prosta droga do powstania białego, szarawego, a nawet zielonego nalotu, którego zapach przypomina stęchliznę, czyli pleśni.

Jak zapobiec powstawaniu pleśni?

Jeśli przyczyną problemu jest wilgoć nagromadzona w miejscu przechowywania butów, z łatwością możesz ją wyeliminować, kupując pochłaniacz wilgoci. W podobny sposób zadziała soda oczyszczona umieszczona w miseczce. Pamiętaj jednak o regularnym jej wymienianiu, by uniknąć rozczarowania. Rób to, gdy tylko zauważysz, że soda zaczęła się zbrylać.

Pod żadnym pozorem nie chowaj do szafy mokrego lub wilgotnego obuwia. Dotyczy to zarówno butów, które wylądowały w kałuży lub zaspie śnieżnej, jak i tych, które intensywnie się spociły. Nie susz jednak butów na kaloryferze, gdyż może to przyczynić się do powstania deformacji.

Jeśli buty są bardzo mokre, pozostaw je w dobrze wentylowanym miejscu, a do ich wnętrza użyj specjalnych prawideł. Możesz je zastąpić gazetami zwiniętymi w kulkę. O prawidłowym przechowywaniu butów pisaliśmy w tym artykule.

Zrób to sam! Pozbądź się pleśni z butów domowym sposobem

W Twoich ulubionych butach pojawiła się pleśń? Na szczęście nie musisz rozstawać się z nimi raz na zawsze. Jeśli chcesz pozbyć się pleśni z butów, wystarczy kilka prostych kroków i gotowe!

Potrzebne Ci będą:

- jednorazowe rękawiczki

- mała szczoteczka

- ocet

- woda

- ściereczka

- stare gazety

- nowe wkładki 

Krok 1. Przygotuj buty do usunięcia pleśni

Gdy masz do czynienia z pleśnią, pozostaw swoje buty na świeżym powietrzu i pozwól im całkowicie wyschnąć. Kiedy będą w pełni suche, pozbądź się wkładek. Nie zapomnij o założeniu jednorazowych rękawiczek!

Krok 2. Pozbądź się widocznej pleśni

Aby pozbyć się widocznej pleśni, użyj małej szczoteczki, którą z łatwością będziesz w stanie manewrować we wnętrzu buta. Pocieraj zdecydowanymi ruchami, ale staraj się robić to w miarę delikatnie. W ten sposób unikniesz wniknięcia pleśni w głąb obuwia.

Krok 3. Usuń pozostałości pleśni

Jeśli chcesz mieć pewność, że całkowicie usunąłeś pleśń, przygotuj roztwór wody i octu w proporcji 1:1. Do wycierania wnętrza buta użyj ściereczki lub wilgotnej szmatki. W prosty, ekologiczny sposób osiągniesz zamierzony efekt.

Krok 4. Pozwól butom wyschnąć i wymień wkładki

Zależy Ci na tym, żeby problem pleśni w butach już nigdy nie powrócił? Nie zapomnij o najważniejszym! Twoje obuwie musi całkowicie wyschnąć, nim ponownie je założysz bądź schowasz do szafy. W tym celu przydadzą Ci się stare gazety zwinięte w kulki. Umieść je we wnętrzu buta i uzbrój się w cierpliwość. Pamiętaj, by wilgotne obuwie przechowywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Gdy buty będą w zupełności suche, możesz wymienić wkładki na nowe.

Pożegnaj pleśń raz na zawsze

Bez względu na to, czy masz do czynienia z markowymi, ekstrawaganckimi szpilkami od projektanta, które kosztowały fortunę; znacznie tańszymi trampkami z sieciówki, czy wysłużonymi kapciami, które towarzyszą Ci od lat, może na nich pojawić się pleśń, jeśli nie zapewnisz im odpowiednich warunków.

Wierzymy, że nasze wskazówki pomogą Ci w pierwszej kolejności zidentyfikować przyczynę problemu, a następnie jej zapobiec. Jeśli mimo to zmagasz się z tym problemem, zaprezentowany domowy sposób powinien przynieść oczekiwane rezultaty. Powodzenia!