Zrób krok wstecz i poznaj fascynującą historię butów


Buty. Nieodłączny element życia każdego człowieka. Skuteczna ochrona przed urazami i temperaturą. Doskonały sposób na wyrażenie swojej osobowości. Choć są przedmiotem codziennego użytku, niewiele osób zastanawia się nad tym, jaką historię skrywają. Z myślą o entuzjastach obuwniczych ciekawostek zebraliśmy najbardziej fascynujące fakty dotyczące historii butów.

Fascynująca historia butów

Trudno sobie wyobrazić bez nich życie. Buty. Nieodłączny element garderoby każdego człowieka, który zapewnia skuteczną ochronę przed temperaturą i urazami, a zarazem pozwala z łatwością wyrazić swoją osobowość. Choć od zarania dziejów obuwie pełni jednakowe funkcje, na przestrzeni lat bardzo zmieniało się pod względem wyglądu.

Jeśli interesuje Cię fascynująca historia butów, świetnie trafiłeś. Z myślą o Tobie zebraliśmy najbardziej fascynujące fakty na ten temat. Zaczynajmy!

Krok po kroku, czyli zacznijmy od początku

Buty mają zachwycającą historię. Choć ich dokładne pochodzenie nie jest szczegółowo znane, archeolodzy nie mają wątpliwości, że obuwie istniało już od czasów prehistorycznych. Dowodzą temu między innymi zachowane ilustracje.

Starożytni Egipcjanie chronili swoje stopy przy pomocy sandałów wykonanych z papirusu lub liści palmowych. Rzymianie natomiast rozszerzyli ówczesny asortyment i oprócz sandałów produkowali buty zakrywające piętę, a także całkowicie zabudowane obuwie. 

Z kolei w Starożytnej Grecji królowały buty z krowiej skóry sięgające do kolan, a także koturny. W chłodniejszych regionach prym wiodły mokasyny, które cieszą się popularnością również w dzisiejszych czasach.

Różnice i podobieństwa

Warto pamiętać, że dawniej nie przykładano szczególnej wagi do tworzenia damskich oraz męskich modeli butów. Niemniej, obuwie różniło się pod względem wykorzystywanych do jego produkcji materiałów, co miało na celu podkreślenie kontrastu między poszczególnymi klasami społecznymi.

Co ciekawe, w obowiązujących wówczas przepisach jasno określano, jak długie mogą być noski butów w zależności od dochodów czy pozycji w społeczeństwie. Miało to na celu zapobieganie naśladowania elit przez burżuazję.

Tuż po renesansie wśród prostych Europejczyków największą popularnością cieszyły się ciężkie buty na obcasie wykonane ze skóry. Arystokraci z kolei wyróżniali się obuwiem wykonanym z drewna. W czasach oświecenia niezwykle modne stały się buty wyprodukowane z tkaniny, np. jedwabiu.

Różnice między damskim a męskim obuwiem zaczęły być widoczne gołym okiem dopiero na początku XIX wieku. To właśnie wtedy buty dla obu płci wyróżniały się pod względem stylu, wysokości obcasa, a nawet kształtu noska. 

Omawiając obuwnicze różnice i podobieństwa, warto wspomnieć też o tym, że prawy i lewy but początkowo wyglądał jednakowo. Obuwie było wykonywane techniką „na prosto” niemal do początku XX wieku. Wyobrażasz sobie, jak niekomfortowe musiało być przemieszczanie się w takich butach? My na samą myśl mamy gęsią skórkę!

Postęp technologiczny i światowe trendy

Choć dawniej buty były wykonywane ręcznie, a czas ich produkcji wynosił minimum jeden dzień, postęp technologiczny towarzyszący kolejnym wiekom znacząco wpłynął na rozwój rozmaitych trendów. 

Pierwsza fabryka butów powstała w 1760 roku w Massachusetts. Niemniej proces produkcji butów wciąż był czasochłonny aż do momentu wynalezienia maszyny do szycia w XIX wieku. W końcu wytwarzanie obuwia stało się znacznie prostsze, szybsze i tańsze, dzięki czemu poszczególne fasony butów stawały się coraz bardziej zróżnicowane.

W czasach kapitalizmu amerykański rynek zdominowały męskie oksfordki czy loafersy. Z kolei kobiety pokochały buty na platformie. Tuż po II wojnie światowej, obuwie dla płci pięknej zaczęło przypominać znane obecnie kształty, które pozwalają perfekcyjnie podkreślić wąski kształt stopy i optycznie wydłużyć nogi.

W latach 70. dużą popularnością wśród kobiet cieszyły się buty na koturnie oraz platformy. Warto pamiętać, że obuwie na platformie pojawiło się już w Starożytnej Grecji, gdzie nosili je ówcześni aktorzy. Pod koniec XVI wieku wysokie obcasy były synonimem bogactwa.

A co ze sneakersami?

Zastanawiasz się, kiedy pojawiły się pierwsze sneakersy? Znamy szczegóły, które Cię zaskoczą! 

Buty typu sneakers pojawiły się w połowie XIX wieku. Poruszanie się w obuwiu na gumowej podeszwie było na tyle bezdźwięczne, że pozwalało na skradanie się (ang. to sneak) – skąd właśnie pochodzi nazwa tych butów. 

Co ciekawe, początkowo zastosowanie sneakersów ograniczało się do gry w krokieta oraz tenisa. Z czasem zainteresowanie nimi znacząco wzrosło, a dziś wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia.

Fascynujący krok wstecz

W dzisiejszych czasach buty to nie tylko ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi czy urazami. To też doskonały sposób na wyrażenie swojej osobowości. Zrobienie takiego kroku wstecz jest bardzo ważne dla każdego miłośnika obuwniczych trendów. Mamy nadzieję, że przedstawiona historia butów Cię bezgranicznie zafascynowała! W końcu chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie bez nich życia.