Jak zdezynfekować buty? Skuteczne odkażanie butów


Dezynfekcja butów to czynność, która ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Należy przeprowadzać ją systematycznie, jednak niektóre sytuacje wymuszają spotęgowanie działań odkażających. Jakie to sytuacje? Jak zdezynfekować buty, by były bezpieczne w codziennym użytku i jak zrobić to skutecznie? W dzisiejszym artykule wszystko na temat odkażania butów.

Dlaczego warto dezynfekować buty?

Dezynfekcja butów ma na celu odświeżenie, usunięcie nieprzyjemnego zapachu, ale przede wszystkim pozbycie się z butów gromadzących się w ich wnętrzu bakterii oraz grzybów.

Do powstania opisanych czynników przyczynia się między innymi nadmierna potliwość stóp, ale również narażanie butów na częsty kontakt z wodą i niedostateczne wysychanie obuwia. Wilgotne środowisko w połączeniu z wysoką temperaturą panującą wewnątrz butów, jest wręcz idealnym otoczeniem do namnażania się patogenów. To z kolei w prosty sposób prowadzi do wielu poważnych chorób stóp jak np. trudnej do usunięcia grzybicy.

Odkażanie butów jest również obowiązkiem osób, które leczą choroby grzybowe stóp oraz w sytuacji zakupu butów używanych. Coraz popularniejsze sklepy sprzedające odzież ‘z drugiej ręki’, to świetny sposób na zakup wartościowych elementów garderoby w atrakcyjnych cenach, jednak musisz pamiętać, że odkażenie butów z lumpeksu jest wręcz koniecznością.

Regularna dezynfekcja zalecana jest również w przypadku butów sportowych oraz roboczych, które mają częsty kontakt z pocącymi się stopami. Nie pozwól, by Twoje buty stały się siedliskiem chorobotwórczych bakterii i grzybów.

Jak zdezynfekować buty?

Skuteczną dezynfekcję obuwia możesz przeprowadzić na kilka sposobów. Wśród nich znajdziesz zarówno te profesjonalne, jak i domowe metody, które stanowią dobrą alternatywę. Warto jednak podkreślić, że odkażanie butów powinno być przeprowadzane regularnie, nawet codziennie, dlatego wybierz metodę, która będzie dla Ciebie najłatwiejszą do testowania. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na codzienną dezynfekcję, rób to w miarę możliwości jak najczęściej.

Profesjonalne metody na odkażenie butów

  • Wkładki antybakteryjne oraz antygrzybiczne. W sklepach obuwniczych bez trudu znajdziesz wkładki o wspomnianym działaniu. Co więcej, nie jest to wydatek kosztowny, dlatego z pewnością warto zainwestować w dodatkową ochronę Twoich butów oraz stóp. Produkt ten doskonale zneutralizuje nieprzyjemne zapachy, które towarzyszą namnażaniu się drobnoustrojów, a ponadto zawierają nanocząsteczki srebra oraz krzemionki o działaniu zapobiegającym rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów. Wkładki przeciwbakteryjne dostępne są w wielu ciekawych wariantach zapachowych, dla jeszcze większego poczucia świeżości.

  • Preparat do dezynfekcji butów. Kolejny produkt specjalistyczny, który jest niezastąpiony w odkażaniu obuwia. Preparaty dostępne w sklepach wykazują szereg cennych właściwości jak np. działanie antybakteryjne oraz grzybobójcze. Środki do dezynfekcji mają najczęściej formę aerozolu, dzięki czemu aplikacja jest banalnie prosta.

Domowe sposoby na dezynfekcję butów

Oprócz wspomnianych wyżej metod, na uwagę zasługują również sposoby domowe. Ich zaletą jest dobra skuteczność oraz brak konieczności wydawania dodatkowych pieniędzy. Co więcej, produkty stosowane do dezynfekcji, są powszechnie dostępne niemal w każdym domu.

  • Denaturat lub spirytus. Jedna z popularniejszych, a jednocześnie skutecznych metod. Nasącz szmatkę wybraną cieczą, a następnie przetrzyj dokładnie wnętrze buta. Dla wzmocnienia efektu możesz zostawić nasączoną szmatkę w bucie na kilka godzin.

  • Soda oczyszczona. Produkt dostępny w każdym gospodarstwie domowym, który znajdzie zastosowanie w czyszczeniu i odkażaniu butów. Wsyp sodę do wnętrza buta i pozostaw na kilka godzin lub całą noc, a następnie dokładnie usuń proszek. Soda wykazuje działanie dezynfekujące, dlatego świetnie poradzi sobie z usunięciem nieprzyjemnych zapachów oraz powstrzyma rozwijanie się drobnoustrojów. 

  • Formalina. Preparat o bardzo intensywnym aromacie i silnych właściwościach odkażających. Podobnie jak w przypadku spirytusu lub denaturatu, należy nasączyć płynem kawałek szmatki, przetrzeć wnętrze buta oraz pozostawić ją na kilka godzin.

  • Mrożenie butów. Bezpieczna i często stosowana metoda, skutkująca wymrożeniem bakterii. Włóż buty do foliowego woreczka, a następnie schowaj do zamrażarki na całą noc.

Pierwszą myślą w przypadku konieczności odświeżenia butów, jest upranie ich w pralce. Oczywiście, jest to jeden z zalecanych sposobów, jednak zanim wrzucisz buty do bębna, musisz wiedzieć, że po pierwsze – nie każde buty możesz prać w automacie, a po drugie – pranie nie będzie wystarczające w przypadku zarodników grzybicy. Ponadto, w trakcie prania mogą one pozostać wewnątrz pralki, a następnie przenieść na ubrania.

Podsumowując, pranie butów w pralce usunie drobne plamy i brud. Jeśli natomiast Twoim celem jest dezynfekcja obuwia, znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze sposobów, które przedstawiliśmy w powyższym artykule.