11 zaskakujących ciekawostek o szpilkach


Życie bez szpilek byłoby o wiele bardziej ponure. Pomimo niekiedy niebotycznych wysokości, wiele kobiet nosi je z przyjemnością i nie wyobraża sobie wyjść z domu, nie mając ich na sobie. Nic w tym dziwnego! Te buty nieziemsko podkreślają kobiece kształty i dodają „tego czegoś” każdej stylizacji. W tym artykule przyjrzeliśmy się najbardziej intrygującym ciekawostkom o szpilkach. Sprawdź, która z nich zaskoczy Cię najmocniej!

#1 Początkowo szpilki były zarezerwowane wyłącznie dla… mężczyzn

Być może ciężko będzie Ci w to uwierzyć, ale w X wieku buty na wysokim obcasie były noszone wyłącznie przez mężczyzn. Pierwotnie zostały one zaprojektowane z myślą o perskich wojownikach konnych. Wysokie obcasy zapobiegały wówczas wysuwaniu się stóp ze strzemion podczas jazdy na koniu i sprzyjały zachowaniu stabilności w trakcie walk. 

Z czasem europejscy arystokraci podpatrzyli ten trend i zaczęli traktować go jako odzwierciedlenie statusu społecznego. Szpilki z dumą nosił m.in. król Ludwik XIV. Taka moda cieszyła się ogromną popularnością wśród mężczyzn aż do XVII wieku.

#2 Ochrona przed odpadami

Co ciekawe, już sto lat później szpilki przestały być zarezerwowane jedynie dla elit. Pokochała je również klasa robotnicza, która nosiła te buty, by… chronić się przed zanieczyszczeniami i odpadami wszechobecnymi na drogach. Dzięki temu ubrania po spacerze ulicami miasta nie wymagały kompleksowego odświeżania. 

W XVI wieku podjęto decyzje o regulacji wysokości obcasów, aby móc wyraźnie odróżnić poszczególne klasy. Ówczesne pospólstwo mogło nosić buty o maksymalnej wysokości 1,2 cm, zaś szlachta i arystokracja mogła pozwolić sobie na 6,3 cm obcas.

#3 Pierwsza kobieta w szpilkach

Pierwszą kobietą, która publicznie pojawiła się w szpilkach była Katarzyna Medycejska – królowa Francji. Założyła je w 1955 roku na swój ślub z Henrykiem de Valois – księciem Orleanu.  W ten sposób chciała ukryć swój niski wzrost. Francuska królowa niewątpliwie spopularyzowała ten trend wśród kobiet, a sama chętnie na co dzień zakładała szpiki, które – jej zdaniem – symbolizowały jej autorytet i kobiecą siłę.

#4 Grubość obcasa a płeć

Wraz z upływem czasu szpilki zyskały na popularności wśród kobiet. Aby móc odróżnić modele przeznaczone dla kobiet od męskich, wprowadzono podział ze względu na grubość obcasa. Cienkie szpilki stały się wówczas atrybutem płci pięknej, a grubsze obcasy zostały przypisane mężczyznom.

#5 Pokusa pochodząca od diabła

Gdy w Europie rozpoczęła się epoka Oświecenia, buty na wysokim obcasie zaczęły być postrzegane jako swoista fanaberia kobiet. Mężczyźni dążyli wówczas do stosowania racjonalnych rozwiązań. W związku z tym zaczęli zakładać proste ubrania i całkowicie zrezygnowali z obcasów. Z kolei kobiety noszące te buty – za sprawą pojawienia się nowych wyznań i przekonań religijnych – odzwierciedlały podobno pokusę pochodzącą od diabła.

#6 Czas na przerwę

W 1800 roku świat – a wraz z nim obowiązująca moda – zaczął stawać się coraz bardziej konserwatywny. Kobiety zamiast szpilek wybierały skórzane półbuty na niskim obcasie przypominające obuwie męskie. Po Rewolucji Francuskiej wysokie obuwie niemal praktycznie zniknęło z ulic. Potrzeba było kilku kolejnych dekad, by obcasy ponownie wróciły na salony.

#7 Wzdychanie do plakatów

Podczas II wojny światowej żołnierze wzdychali do plakatów przedstawiających modelki w stylu pin-up girl, które zawsze miały na sobie przykuwające wzrok szpilki. Zainspirowało to młode Amerykanki, które zaczęły nosić je nie tylko na większe wyjścia. Prawdziwym wyzwaniem dla wielu z nich była nauka tańca na wysokich obcasach!

#8 Pierwsza szpilka

Szpilka, jaką znamy dziś, została wynaleziona dopiero w 1950 roku. Do tego czasu obcasy były produkowane z drewna. Obecnie do ich produkcji wykorzystuje się różnorodne materiały. Co ciekawe, w języku włoskim słowo szpilka (stiletto) oznacza nóż lub sztylet.

#9 Bunt feministek

W 1968 roku podczas konkursu Miss America trwającego w Atlantic City odbył się masowy protest feministek. Aby skończyć z ograniczaniem wolności, kobiety zaczęły wyrzucać lokówki do włosów, staniki, a także… buty na wysokim obcasie.

#10 Iluzja optyczna

Kobiety na szczęście nie zrezygnowały całkowicie z noszenia butów na obcasie, a jeszcze bardziej pokochały iluzję optyczną, którą tworzy to obuwie. W końcu w takich butach plecy niemal automatycznie się prostują, a klatka piersiowa zostaje delikatnie wypchnięta do przodu. Wszystko to – wraz z dodaniem kilku, a nawet kilkunastu centymetrów wzrostu – sprawia, że cała sylwetka wydaje się szczuplejsza i smuklejsza.

#11 Szpilkowe rekordy Guinnessa

21,95. Tyle sekund zajęło Jill Stamison przebiegnięcie 150 metrów w butach na wysokim obcasie. Amerykanka dokonała tego w 2008 roku podczas transmisji programu śniadaniowego „Live! with Regis and Kelly”. 

Jak podaje Księga Guinnessa, najwyższy but na wysokim obcasie mierzy niemal… 4 metry. Został stworzony w kwietniu 2019 roku przez tunezyjskich szewców, by podkreślić ich kunszt i kompetencje oraz celebrować popularność przemysłu obuwniczego w mieście Safakis.