Komodo to jeden z najbardziej niezwykłych i tajemniczych gadów na świecie. Ten gatunek jaszczurki występuje tylko na kilku indonezyjskich wyspach, w tym na wyspie Komodo, po której wziął swoją nazwę.

Draco Komodoensis, bo tak naukowcy nazywają ten gatunek, może osiągnąć imponujący rozmiar nawet do trzech metrów długości i ważyć ponad 150 kilogramów. To potężne drapieżniki, które zdobywają swoją zdobycz dzięki ostrej szczęce i obfitej dawce jadu.

Komodo to jedne z niewielu gatunków jaszczurek, które potrafią biegać z niezwykłą prędkością nawet 20 km/h, co jest imponujące jak na takie ciężkie zwierzę. Oprócz tego, te wspaniałe stworzenia nie tylko polują na dzikie zwierzęta, ale także potrafią zjeść martwe zwierzęta lub ranny drapieżnik.

Ze względu na swoją imponującą wielkość, tak wiele ludzi po prostu boi się komodów. Mimo to, naukowcy nadal starają się badać te zwierzęta, aby móc zrozumieć mechanizmy ich funkcjonowania i zachowania.

Na szczęście Komodo jest chronione przez rząd Indonezji i wiele organizacji zajmuje się ochroną tych niesamowitych gadów. Dzięki temu zwiększa się szansa na przetrwanie gatunku i zachowanie go dla przyszłych pokoleń do podziwiania.