Buty szyte czy klejone? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań


Wiele osób zastanawia się, czy wybrać buty szyte czy klejone. Oba z tych rozwiązań mają swoje wady i zalety. Choć największą różnicą jest stosunek ceny do jakości, istnieją też inne aspekty, którymi warto się kierować, wybierając między szytym a klejonym obuwiem. Omówiliśmy je w tym artykule.

Dwie strony medalu

Wbrew pozorom to, ile czasu posłuży Ci dana para butów, jest nie tylko uzależnione od jakości materiału, jaki został wykorzystany do jej produkcji. Równie istotna jest zastosowana metoda konstrukcji, czyli sposób, w jaki podeszwa została przymocowana do cholewki buta.

Zasadniczo w sklepach dostępne są buty szyte oraz klejone. Główna różnica między nimi dotyczy stosunku ceny do jakości. Omówiliśmy najważniejsze zalety i wady obu tych rozwiązań, by pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru.

Czy warto kupić klejone buty?

Klejone buty to jedna z najtańszych i najpowszechniejszych metod konstrukcji obuwia. Podeszwa mocowana w ten sposób najlepiej sprawdza się w przypadku gumowych kaloszy. Rozwiązanie to równie często spotyka się w przypadku klasycznych trampek czy sneakersów. Praktycznie wszystkie buty są dostępne w wersji klejonej.

Choć ten sposób produkcji jest tani, co znacząco wpływa na finalną cenę produktu, warto rozważyć wszystkie wady. Zaczynajmy!

Po pierwsze, klejone buty są znacznie mniej trwałe od szytych modeli. Wszystko za sprawą stosunkowo słabego połączenia podeszwy i cholewki obuwia.

Po drugie, buty, w których podeszwa jest przyklejona do cholewki, źle znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg i błoto znacząco wpływają na ich żywotność i mogą powodować nieestetyczne odklejanie się podeszwy od reszty buta. Nie tylko wygląda to źle, ale też sprawia, że woda może dostawać się do środka.

Po trzecie, naprawa takich butów może okazać się bezskuteczna, a Ty będziesz zmuszony zainwestować w kolejną parę. W dłuższej perspektywie możesz okazać się na tym stratny. 

Warto też zwrócić uwagę na ekologiczny punkt widzenia. Niektóre kleje mogą wydzielać substancje szkodliwe dla środowiska. Co więcej, wyrzucanie butów i kupowanie nowych par również jest mało ekologiczne. Jeśli dbasz o otaczającą Cię przyrodę, lepiej zrezygnuj z tego rozwiązania na rzecz szytych butów.

Nie taki diabeł straszny…?

Klejone buty mają jednak swoich zwolenników. Jednym z nich jest popularny koszykarz – Michael Jordan, który zamiast szytych butów do gry wybierał te klejone. Wszystko za sprawą elastycznej konstrukcji, która nie wymaga czasu, by dopasować się do stopy. 

Kolejną zaletą klejonego obuwia jest łatwa dostępność. Niemal w każdym sklepie z łatwością znajdziesz estetyczną parę butów klejonych, zarówno na co dzień, jak i na bardziej formalne okazje.

Czy warto zainwestować w szyte buty?

W przeciwieństwie do klejonych butów, szyte obuwie jest znacznie trwalsze, dzięki czemu posłuży Ci przez długie lata. Choć ich cena jest zauważalnie wyższa, to prawdziwa inwestycja!

Co więcej, buty szyte wyglądają na solidniejsze niż te klejone. Dzięki temu świetnie uzupełniają wyrafinowane stylizacje, tworząc prestiżowy efekt końcowy. Tanie, klejone buty nigdy nie zapewnią Ci takiego fenomenalnego wykończenia.

Szyte buty są też odporne na warunki pogodowe. Bez względu na to, czy biegniesz na autobus w deszczowy dzień, czy idziesz na spacer po zaśnieżonym mieście, z pewnością nie masz czego się obawiać. Szycie nie zacznie się rozklejać, a woda nie będzie przedostawać się wewnątrz buta.  

W momencie, gdy dojdzie do uszkodzenia szwu, możliwa jest skuteczna naprawa butów. Wystarczy, że zaniesiesz ulubioną parę do szewca, który za niewielką opłatą dokona naprawy.

Ozdobne szwy na klejonych butach

Niektórzy producenci obuwia decydują się na dodanie ozdobnych szwów do klejonych butów. Jeśli zależy Ci wyłącznie na względach estetycznych, to rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Dla stylowych kobiet doskonale sprawdzą się lakierowane, ocieplane workery z czerwonym szwem. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów syntetycznych sprawia, że buty prezentują się nienagannie. Ich niewątpliwym atutem jest też stosunkowo niska cena. 

Klejone buty z ozdobnymi szwami są z reguły tańsze od tych z przyszytą podeszwą. Pamiętaj jednak, że gdy zaczną się rozklejać, cały czar pryśnie, a ich urok przeminie.

Jeśli zamierzasz zakładać takie buty tylko raz na jakiś czas, prawdopodobnie nie masz się czym martwić. Przy codziennym użytkowaniu może to jednak okazać się problematyczne.

Które buty wybrać – szyte czy klejone?

Niestety jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które buty wybrać, nie istnieje. Wszystko zależy od personalnych upodobań użytkownika. 

Jeżeli większe znaczenie ma dla Ciebie wysoka elastyczność i niska cena, zdecyduj się na buty klejone. Licz się jednak z tym, że gdy zaczną się rozklejać, będziesz zmuszony do zakupu nowych, co – po pewnym czasie – może okazać się mniej opłacalne niż inwestycja w szyte obuwie.

Te z kolei są znacznie trwalsze, dzięki czemu posłużą Ci przez długie lata. Co więcej, ich naprawa jest stosunkowo niedroga i praktycznie bezproblemowa. Rzemieślnicze wykonanie sprawia też, że buty wyglądają lepiej, a cała stylizacja zyskuje „tego czegoś”. Wybór należy do Ciebie!