Jak czyścić buty ze skóry ekologicznej? Pielęgnacja ekoskóry


Buty ze skóry ekologicznej fakturą oraz wyglądem znacząco przypominają skórę naturalną. Na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie zobaczyć większej różnicy. Skóra ekologiczna jest materiałem poliestrowym, pokrytym dodatkowo polichlorkiem winylu, a następnie zostaje poddana różnorodnym procesom chemicznym. Jak czyścić buty ze skóry ekologicznej? Wszystko na temat pielęgnacji ekoskóry.

Zalety skóry ekologicznej

Ogromna zaletą skóry ekologicznej jest jej cena, która może być nawet kilkukrotnie niższa od jej naturalnych odpowiedników. Warto również podkreślić, że do pozyskania materiału nie trzeba zabijać zwierząt. Jednak jest to materiał o zdecydowanie niższej jakości, posiadający większe skłonności do wszelkiego rodzaju uszkodzeń oraz odgnieceń. Cyrkulacja powietrza oraz przepuszczalność wilgoci również zostaje znacząco ograniczona, co przenosi się na komfort użytkowania obuwia.

Jeżeli więc dość często wymieniasz swoje buty, potrzebujesz modelu wyłącznie na konkretne okazje, a przy tym nie chcesz wydawać na kupno butów zbyt dużo, warto rozważyć zakup obuwia z ekoskóry.

Jak dbać o buty ze skóry ekologicznej, aby mogły służyć jak najdłużej ?

1. Odpowiednia impregnacja

Przy zakupie obuwia ze skóry ekologicznej, pamiętaj o konieczności nabycia specjalnych preparatów, przeznaczonych do tego rodzaju materiału. W sklepach obuwniczych bez problemu znajdziesz wszelkiego rodzaju pasty, spraye lub kremy, które nie tylko zabezpieczą buty przed czynnikami zewnętrznymi, ale również nadadzą połysk, odświeżą kolor oraz odpowiednio oczyszczą powierzchnię buta.

Uwaga! Pamiętaj, aby koniecznie użyć impregnatu tuż przed pierwszym założeniem, a następnie stosuj go w regularnych odstępach, co kilka dni.

Podczas wybierania impregnatu zwróć uwagę, czy jest on przeznaczony do stosowania na skórze ekologicznej. W przeciwnym razie możesz uszkodzić strukturę materiału. Warto również dokładnie dopasować kolor preparatu do odcienia buta. Jeżeli nie masz pewności, na początek użyj impregnatu na małej, niewidocznej powierzchni lub wybierz preparat bezbarwny, który będzie odpowiedni do każdego koloru.

2. Unikaj szczotek z twardym włosiem

Pocieranie zbyt twardą szczoteczką może doprowadzić do zniszczenia materiału. Skóra ekologiczna jest bowiem znacznie cieńsza i delikatniejsza od skóry naturalnej.

Kurz i zaschnięte błoto możesz usunąć za pomocą szczoteczki (koniecznie o miękkim włosiu), pocierając materiał na sucho. Bardziej poważne zabrudzenia usuniesz za pomocą zwilżonej gąbki lub szmatki.

Porada. Jeżeli przebywasz poza domem, do wyczyszczenia drobnych zabrudzeń użyj nawilżanych chusteczek dla niemowląt!

Jeżeli powyższe metody nie pomogą, konieczne będzie zastosowanie specjalnych preparatów, przeznaczonych do czyszczenia skóry ekologicznej. Pamiętaj, aby środek nakładać w sposób równomierny i zgodny z zaleceniami producenta.

3. Usuwaj wszelkie zabrudzenia na bieżąco

Staraj się robić to regularnie oraz dokładnie, ponieważ z zaniedbanych butów z czasem coraz trudniej będzie pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń oraz nieestetycznych plam. Zasada ta jest szczególnie ważna w okresie jesienno-zimowym, w którym warto przecierać buty po każdym użyciu, aby nie dopuścić do nieodwracalnego zniszczenia materiału.

Odpowiednia pielęgnacja pozwoli butom dłużej zachować swój oryginalny wygląd oraz kształt. Buty będą mniej poddane na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, ale również staną się bardziej odporne na zanieczyszczenia.

4. Nigdy nie pierz butów ze skóry ekologicznej w pralce

Pod żadnym pozorem nie należy czyścić butów w pralce, a także ręcznie, przy pełnym zanurzeniu w wodzie!

W przypadku nadmiernego przemoczenia butów (np. podczas deszczowej pogody), pozostaw je do pełnego wyschnięcia w suchym, przewiewnym miejscu, jednak nie w bezpośrednim towarzystwie intensywnego źródła ciepła, typu gorący grzejnik lub bezpośredni kontakt silnych promieni słonecznych.

Zbyt szybkie schnięcie dość często skutkuje pękaniem oraz odkształcaniem się materiału, przez co buty tracą swój urok oraz naturalny wygląd.

5. Pastowanie nie jest konieczne

Inaczej niż podczas czyszczenia skóry naturalnej, w przypadku butów wykonanych ze skóry ekologicznej, możemy pominąć ten krok. Ze względu na odmienną strukturę, ekoskóra nie wchłania substancji zawartych w pastach do butów, a ich użycie mogłoby doprowadzić do powstawania nieestetycznych plam, przebarwień, a nawet uszkodzeń materiału.

Regularne czyszczenia oraz impregnacja środkami przeznaczonymi do skóry ekologicznej w zupełności wystarczy, aby utrzymać buty w dobrym stanie.

Buty wykonane ze skóry ekologicznej są więc doskonałym wyborem, pozwalającym zaoszczędzić sporo pieniędzy. Przy odpowiedniej pielęgnacji i przestrzeganiu kilku ważnych zasad, możliwe jest bezproblemowe używanie butów ze skóry ekologicznej przez długi czas.