Czy potrzebuję butów do wody?
Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach i w jakim celu mogą przydać Ci się buty do wody? To proste! Choć ten atrybut plażowicza nie grzeszy urodą, z całą pewnością spełnia swoją podstawową funkcję, jaką jest zapewnienie ochrony Twoim stopom przed ostrymi, kamieniami, groźnymi jeżowcami, a także przed poślizgnięciem się po mokrej nawierzchni.
Jeśli wybierasz się na kamienistą plażę lub żwirowe wybrzeże, z całą pewnością nie chcesz spędzać urlopu w hotelowym pokoju. Aby nic nie stało na przeszkodzie do aktywnego wypoczynku, koniecznie zadbaj o swoje stopy.
Jest to równie istotne przy zagranicznych wczasach. Przykładowo w Chorwacji można napotkać kolczaste jeżowce. Poza długimi kolcami, których nadepnięcie z całą pewnością jest niezwykle bolesne, wysoce niebezpieczne są też toksyny produkowane przez te zwierzęta. W skrajnych przypadkach mogą skutkować nawet śmiercią!
By się przed tym uchronić, koniecznie zaopatrz się w wygodne buty do wody. W tym poradniku podpowiemy Ci, na które aspekty warto zwrócić uwagę przy ich zakupie.
Czym różnią się buty do wody od normalnego obuwia?
W przeciwieństwie do klasycznego obuwia noszonego na lądzie, buty do wody są zaprojektowane tak, by pozwoliły Twoim stopom zmoknąć. Dzięki specjalnej gumie i bieżnikowi gwarantują przyczepność na mokrych powierzchniach.
W przypadku klasycznych butów zanurzenie w wodzie może powodować rozklejanie się poszczególnych elementów i wpływać na żywotność Twojego obuwia. Z butami dedykowanymi do wodnych aktywności możesz zupełnie zapomnieć o tym problemie! Specjalny projekt, zastosowane materiały i wykorzystane technologie sprawiają, że takie buty nie reagują negatywnie na kontakt z wodą.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów do wody?
Obuwie do wody dostępne w sklepach jest bardzo zróżnicowane. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne funkcje i style, łatwo się w tym pogubić. Aby jednak ułatwić Ci wybór, zebraliśmy garść najcenniejszych porad. Zaczynajmy!
#1 Materiał
Kupując buty do wody, zwróć uwagę na kilka aspektów. Jednym z nich jest materiał, z którego są wykonane. Zazwyczaj do wyboru masz siatkę, gumę, skórę lub tekstylia. Pierwsza z tych opcji zadba o odpowiedni przepływ powietrza, a jednocześnie będzie szybko wysychać. Co więcej, siatka dobrze przylega do stopy, zapewniając Ci maksymalny komfort od rana do wieczora. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowej wytrzymałości na trudnym terenie, siatka może okazać się niewystarczająca.
Pamiętaj, że noszenie butów wykonanych z materiałów o słabej oddychalności, może utrudnić cyrkulację powietrza i narazić Cię na nieprzyjemne skutki, takie jak grzybica, pęcherze, nieprzyjemny zapach i nieznośny ból.
#2 Dopasowanie
Buty do wody powinny być na tyle dopasowane, by nie powodować powstawania pęcherzy ani otarć. W końcu tarcie za ciasnego obuwia w połączeniu z wodą może przyczynić się do podrażnień. Uważaj, żeby nie wybierać za luźnego obuwia, które mogłoby zsunąć Ci się ze stóp i zniknąć na dnie wody. Przy wyborze rozmiaru kieruj się zasadą, że buty do wody powinny być dla Ciebie jak druga skóra.
#3 Podeszwa
Oprócz materiału, z którego zostały wykonane buty, warto zwrócić szczególną uwagę na ich podeszwę. To właśnie ona dba o przyczepność do podłoża, zapewniając Ci równowagę i bezpieczeństwo podczas wykonywania wszystkich aktywności, na jakie tylko masz ochotę. Wybierz gumową, antypoślizgową podeszwę, która skutecznie spełni swoje funkcje. W niektórych modelach butów do wody stosuje się specjalnie opracowaną, silnie przyczepną gumę, która stosowana jest też w butach do wspinaczki.
Czy buty do wody muszą być wytrzymałe?
Buty do wody są narażone na wiele czynników, które mogą sprzyjać ich zniszczeniu. Wszelkie powstałe w ten sposób otarcia i dziurki znacząco zmniejszają bezpieczeństwo Twoich stóp i mogą okazać się niewystarczające, gdy będziesz potrzebować ochrony przed jeżowcem lub innymi kolczastymi stworzeniami spotkanymi na drodze.
Pamiętaj, że gdy tylko na podeszwie zauważysz wyraźne oznaki zużycia, koniecznie wymień buty na nowe. Zużyta podeszwa traci przyczepność, co może skutkować groźnymi upadkami i skaleczeniami.
Czy teren ma znaczenie?
Zdecydowanie teren, w którym planujesz używać butów do wody, ma ogromne znaczenie. Krajobraz, jaki napotkasz na plaży, znacznie różni się przykładowo od tego przy strumieniu. Jeśli masz w planach przechadzki po skalistym terenie, potraktuj przyczepne podeszwy priorytetowo.
Standardowe czy pięciopalczaste?
Zarówno klasyczne buty do wody, jak i ich pięciopalczaste odpowiedniki oferują taki sam stopień przyczepności do podłoża. Jednak dzięki konstrukcji pozwalającej na oddzielenie wszystkich palców, doświadczysz podobnych doznań, jak w sytuacji, gdy chodziłbyś boso.